Cíle projektu
Cílem projektu Pixelarchiv.cz je navrhnout, zavést, ověřit a popsat postupy ochrany herních aplikací a vytvořit pro ně odpovídající technické nástroje zohledňující potřeby paměťových institucí v České republice – archivů, muzeí a galerií. Právě tyto výsledky umožní s digitálními hrami zacházet jako s kulturním dědictvím České republiky a dále jej propagovat a chránit. Pixelarchiv.cz je společný výzkumný projekt Národního filmového archivu, Katedry herního designu FAMU a Institutu intermédií ČVUT a je pro období 2023 až 2027 financován z programu NAKI III Ministerstva kultury ČR pod oficiálním názvem Komplexní řešení péče o kulturní dědictví v oblasti herních aplikací (DH23P03OVV047).
Časové a tematické zaměření
Chronologicky se Pixelarchiv.cz zaměřuje na československé a české hry od osmdesátých let do současnosti. Termín „československá/česká hra“ je definován volně na základě provenience, tedy včetně děl zahraničních tvůrců působících v Česku, ale v odůvodněných případech jde také o díla českých tvůrců realizovaná v zahraničí. Nástroje na digitalizaci a emulaci vyvíjí Institut Intermédií Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze. Vedle funkčních herních titulů se výsledky soustředí také na archivaci paratextů, tj. kulturních artefaktů vznikajících v souvislosti s hrami, které ale nejsou hrami samotnými. Jedná se o různé typy dokumentů a software, které vznikají při tvorbě her, o široké spektrum user-generated obsahů jako jsou modifikace, herní videa, návody, fanfikce, nebo o badatelské dokumenty jako jsou záznamy orální historie apod.
Kniha o historii českých her
Interdisciplinární badatelský tým Katedry herního designu Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze se kromě spolupráce na archivních a technologických nástrojích primárně zaměřuje na výzkum důležitých témat české a československé herní historie. Personálně i obsahově zde navazuje na Prague Game Production Studies Group Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Hlavním výsledkem autorského kolektivu (Helena Bendová, Jaroslav Švelch, Jan Švelch, Tereza Fousek Krobová, Marek Grajciar a Jan Kremer) bude vedle dílčích časopiseckých studií především kolektivní monografie o historii a archivaci českých digitálních her.
Mezinárodní spolupráce
Evropskou kooperaci na aktuálních problémech a současnými metodami zajišťuje členství Pixelarchiv.cz, resp. Národního filmového archivu, v Evropské federace herních archivů, muzeí a prezervačních projektů (EFGAMP). Mezinárodní spolupráce zde probíhá nejen mezi státními institucemi a projekty, ale také s privátními iniciativami a technologickými partnery. Během roku 2024 federace řeší především standardizaci katalogizačních nástrojů. Na toto téma probíhají měsíční meetingy a členové zorganizovali také workshop, kterého se v Berlíně členové Pixelarchiv.cz aktivně účastnili.