Nepřehlédněte
Před návštěvou knihovny si nezapomeňte zkontrolovat, zda není momentálně otevírací doba omezena.
knihovna národního filmového archivu
O nás
Knihovna byla založena v roce 1943 jako součást Českomoravského filmového ústředí, předchůdce Národního filmového archivu. Stala se centrem intelektuálního dění filmové komunity - služby knihovny využívají všichni se zájmem o kinematografii v oblasti teorie i tvorby. Bohatý knihovní fond obsahující prameny od počátku kinematografie s mezinárodním přesahem a nepoškozené druhou světovou válkou vyhledávají lidé se zájmem o film z celého světa.
Naším posláním je péče o sbírku a čtenářskou základnu. Služby knihovny lze využívat fyzicky ve studovně v centru Prahy nebo prostřednictvím online katalogu, který nabízí obsažné bibliografické záznamy s anotacemi a věcným popisem z pohledu filmu a pro registrované uživatele navíc poskytuje vzdálený přístup k licencovaným databázím, digitální knihovně a dalším fulltextům.
V současnosti probíhá retrospektivní jmenné a věcné zpracování knižního fondu s pramenem v ruce včetně seriálů (ke zpracování zbývá 9 %). Fond separátů osobností, filmů a periodik a sbírka scénářů jsou zpracovány na 100 %. Naším cílem je zpřístupnit informace o celém fondu knihovny kompletně online.
„Jsme součástí štafety v předávání paměti národní filmové kultury dalším generacím.“
kontakty
Kam, jak a kdy do knihovny?
Kde sídlíme
Přijďte buď přes kavárnu Ponrepo (kolem kinosálu) nebo přes nádvoří Konviktu (zvonek Knihovna NFA). Knihovna je v 1. patře nad kinem Ponrepo.
Studovna
Online služby
Ve dne v noci najdete online tisíce stran. Vyhledávejte odkudkoliv v našem katalogu.
Sbírka a fondy
Co vše v knihovně najdete?
Knihy a vázaná periodika, scénáře, výstřižky z českého i zahraničního tisku, mikrofilmy a mikrofiše a také široký výběr periodik. Prohlédněte si podrobněji, co vše u nás najdete.
Skladba fondu knihovny
- knihy a vázaná periodika
- filmové scénáře
- separáty – výstřižky z českého tisku
- mikrofilmy a mikrofiše
- CD a DVD
- popisky - drobný tisk
- zahraniční výstřižky a zahraniční festivaly
Původní databáze Národního filmového archivu
- Online katalog Knihovny NFA - obsahuje bibliografické záznamy s věcným popisem a anotací knih, článků, scénářů, separátů a periodik z oboru filmu včetně skenu obálek a obsahů. Původní online katalog obsahující tyto dílčí a vzájemně propojené databáze:
- Katalog KNFA – bibliografické záznamy s věcným popisem
- Autority KNFA – personálie, filmy, akce, korporace – faktografických záznamů
- Heslář KNFA – záznamy předmětových hesel s anglickými ekvivalenty
- Oborová článková bibliografie filmu – články s filmovou tematikou
- Sbírka filmových scénářů – tituly, exempláře technických, literárních scénářů, storyboardů, filmových povídek
- Knižní novinky ve fondu – vybrané novinky filmové literatury
- Digitální knihovna - obsahuje tituly ze sbírky knihovny se zaměřením na film a kinematografii vydávané na území dnešní České republiky (bohemika) v období 1911 až 2016, a to převážně v češtině (ale i slovenštině, němčině a angličtině) o rozsahu 458 000 stran. Jedná se o filmová periodika, noviny, věstníky, informační zpravodaje profesních filmových svazů a spolků, populární divácké časopisy, filmové korespondence, filmové ročenky, filmové scénáře a další texty a interní publikace monografického charakteru. Volně na internetu je přístupna část obsahu o rozsahu cca 35 000 stran.
- Databáze Filmový přehled - obsahuje kompletní data o českých filmech od počátků kinematografie včetně údajů o tvůrčím štábu, hereckém obsazení, produkční, technické a distribuční údaje, lokace a údajů o získaných oceněních. Součástí každého profilu filmu je výstižný autorský obsah a anotace filmu, obrazové materiály a biografie a filmografie tvůrců a tvůrkyň.
Licencované databáze
- Mediální databáze:
- Anopress.cz – databáze českých médií s archivem od roku 1996 do současnosti
- Press Reader (dříve Library PressDisplay) – více jak 7 000 světových deníků a časopisů s retrospektivou 3 měsíce
- ASPI – Automatizovaný systém právních informací
- Zahraniční filmové databáze:
- Screen Studies Collection - 2 miliony záznamů s celosvětovým záběrem pokrývající oblasti filmové historie, teorie i recenzí. Obsahuje tyto kolekce:
- American Film Institute Catalog (AFI) – filmografická databáze zaměřená na americkou produkci – o zdroji
- Film Index International (FII) – filmografická databáze s citacemi – o zdroji
- FIAF International Index to Film Periodicals – bibliografická, plnotextová databáze – o zdroji – seznam 410 filmových titulů periodik
- JSTOR
- JSTOR I-XV - přístup do kompletního archivu periodik a dalších primárních zdrojů v databázi . Jedná se o více než 2 000 titulů periodik z oboru vědy, společenských a humanitních oborů.
- Arts & Sciences III – digitální knihovna pro studenty a výzkumníky poskytuje přístup k více než 12 miliónu akademických článků, knih a primárním zdrojům z mnoha disciplín včetně filmu.
- EBSCO obsahuje:
- Film and Television Literature Index with Fulltext – online nástroj pro výzkum v oblasti televize a filmu. Databáze pokrývá problematiku filmové a televizní teorie, uchovávání a restaurování, produkce, kinematografie, technických aspektů a recenzí. – seznam titulů filmových periodik
- Academic Search Ultimate – multioborová databáze recenzovaných fulltextových časopisů, včetně mnoha časopisů indexovaných v předních citačních indexech, reportů, knih a videí splňující potřeby badatelů prakticky v každé disciplíně
- Screen Studies Collection - 2 miliony záznamů s celosvětovým záběrem pokrývající oblasti filmové historie, teorie i recenzí. Obsahuje tyto kolekce:
- Databáze European Audiovisual Observatory (přístup pouze ve studovně)
- LUMIERE VOD – adresář evropských filmů dostupných na vyžádání v Evropě. Najdete zde služby a země, kde je film uveden na VOD, s možností kombinovat vyhledávací kritéria (režisér, země nebo rok výroby).
Česká periodika
Zahraniční tištěná periodika
American Cinematographer (USA)
Animation Journal (USA)
Annuaire du Cinéma (Francie
Annuario del cinema italiano & audiovisivi (Itálie)
BFI Film Handbook (V. Británie)
Bianco & Nero (Itálie)
Cahiers du Cinéma (Francie)
Cineaste (USA)
Cineforum (Itálie)
Cinema & Cie (Itálie)
Cinema (Německo)
Cinema Journal (USA)
Cinémas (Kanada)
DOX (Dánsko)
Ekrany (Polsko)
EPD Film (Německo)
Film Comment (USA)
Film Criticism (USA)
Film Dienst (Německo)
Film History (USA)
Film international (Írán)
Film Quaterly (USA)
Film.sk (Slovensko)
Filmarchiv (Rakousko)
Filmblatt (Německo)
FilmMaker (USA)
Filmvilag (Maďarsko)
Hist. Journal of Film (V. Británie)
Homo Felix (Slovensko)
Hrvatski filmski ljetopis (Chorvatsko)
Images (Polsko)
Int. Motion Picture Alm. (USA)
Iskusstvo kino (Rusko)
Journal of Film Preservation (FIAF)
Kinečko (Slovensko)
Kino (Bulharsko)
Kino (Polsko)
Kinoscenarii (Rusko)
Kino/Ikon (Slovensko)
Kwartalnik filmovy (Polsko)
Literature/Film Quaterly (USA)
online Millennium Film Journal (USA)
Montage/AV (Německo)
Positif (Francie)
Premiere (Francie)
Projections (V. Británie, USA)
Screen (V. Británie)
Sight & Sound (V. Británie)
SKIP (Rakousko)
Studies in documentary film (V. Británie)
Studies in Eastern European Cinema (V. Británie)
Studies in Russian & Soviet Cinema (V. Británie)
Studio Magazine (Francie)
Trafic (Francie)
Variety (USA)
Původní katalogy a kartotéky
Velmi rozsáhlý je klasický lístkový dokumentografický fond Knihovny NFA budovaný v letech 1943 – 1992.
Přehled původních katalogů a kartoték:
- Knižní fond
- systematický katalog knih – třídění MDT
- systematický katalog knih – filmové třídění
- jmenný katalog knih
- Seriály
- názvový katalog periodik
- Sbírka scénářů
- názvový katalog scénářů – řazení dle názvu filmu
- jmenná kartotéka režisérů
- Česká bibliografie
- předmětová kartotéka článků z českého tisku – řazení dle předmětových hesel, distribučních názvů filmů a personálních hesel
- Zahraniční bibliografie
- Předmětová kartotéka článků ze zahraničního tisku – řazení dle předmětových hesel, originálních názvů filmů a personálních hesel
služby
Studovna
čtenářské konto
Přijďte k nám do knihovny
Naši knihovnu můžete pro prezenční studium využívat i bez registrace. K absenčním výpůjčkám a vzdálenému přístupu k databázím je registrace nezbytná. Chcete si zařídit čtenářské konto? Stačí se zastavit v otevírací době ve studovně.
Přihláška do knihovny (PDF)mohlo by vás zajímat
Kdo může přijít do knihovny?
Do naší knihovny může každý se zájmem o film. Knihovnu můžete navštívit a využívat ve výpůjční dobu i bez registrace. K absenčním výpůjčkám a vzdálenému přístupu k databázím je však registrace nezbytná. Stačí vyplnit přihlášku a předložit svůj doklad totožnosti při první návštěvě studovny. Po zaplacení registračního poplatku je možné využívat všech nabízených služeb. Doporučujeme si při registraci nechat zřídit heslo ke čtenářskému kontu.
Roční registrační poplatek činí 200 kč pro dospělé a 100 pro studentstvo. Za vystavení čtenářského průkazu zaplatíte 20 kč. Kompletní ceník služeb najdete v našem knihovním řádě.
Případné další otázky k registraci vám zodpoví kolegyně Jarka.
K čemu slouží čtenářské konto?
Čtenářské konto je k dispozici všem, kteří si při registraci zřídili heslo. Slouží zejména k objednávání titulů ke studiu. Je funkční vždy jeden rok po zaplacení čtenářského poplatku. Do konta se přistupuje v on-line katalogu knihovny (login). Je v něm možné sledovat aktuální stav výpůjček, datum platnosti členství a historii výpůjček a plateb, zároveň nabízí řadu dalších možností a funkcí (osobní nastavení katalogu , tvorba vlastních složek se záznamy dokumentů, SDI – adresné zasílání informací, deziderata...)
Co nabízí studovna?
Ve studovně v centru Prahy nad kinem Ponrepo lze studovat veškeré knihovní fondy. Najednou může v knihovně studovat až devět lidí, z nichž dva na našich počítačích. Jedno stanoviště je určené pro práci s mikrodokumenty.
Do studovny může přijít v otevíracích hodinách každý.
Najdete nás vždy v
úterý a čtvrtek
9:00—12:00
13:00—17:00
pátek
9:00—12:00
na adrese Bartolomějská 11 na Praze 1.
Co všechno si mohu půjčit a na jak dlouhou dobu?
Ve fondu knihovny naleznete odbornou filmovou literaturu, filmové scénáře, výstřižky s filmovou tematikou, encyklopedie, biografie, zfilmovanou beletrii, filmová periodika, filmové ročenky české a zahraniční provenience. Většina fondu je určena k prezenčnímu studiu z důvodu jedinečnosti a trvalého uchování sbírky. Informace o typu výpůjčky (prezenční, absenční) jsou zveřejněny v každém záznamu o exemplářích v on-line katalogu knihovny. Výpůjční doba absenční výpůjčky je 31 dní.
Výpůjčka knih lze 2x prodloužit, nežádá-li o dokument někdo jiný. Maximální výpůjční doba při prodloužení činí 90 dnů. Prodlužování je možné prostřednictvím svého čtenářského konta. Pokud je na titul další požadavek (rezervace), systém vám prolongaci nevyřídí a titul je nutné vrátit.
Platí se poplatek za půjčení knih a časopisů?
Za půjčení knih, časopisů apod. se poplatek neplatí. Pokud nejste v knihovně přihlášen, za jednorázové využití služby knihovny zaplatíte 30,- Kč, prezenčně můžete studovat libovolný počet knih a časopisů. Absenční výpůjčky poskytujeme jen registrovaným čtenářům a čtenářkám. Roční registrační poplatek u nás stojí pro dospělé 200 kč, pro studentstvo 100 Kč. Za vystavení čtenářského průkazu zaplatíte 20 kč. Kompletní ceník služeb najdete v našem knihovním řádě.
Jak poznám, co je a co není okamžitě v knihovně k dispozici?
On-line katalog knihovny obsahuje informace o lokaci a dislokaci dokumentu. Dokumenty označené dislokací HRAD jsou uloženy v depotu mimo Prahu. Dokumenty označené lokací PRIR jsou součásti příručky v Praze. Dislokace SKLAD znamená uložení fondu ve skladu v Praze.
Jak se vzdáleně připojím k databázím?
Vzdálený přístup k databázím je umožněn všem registrovaným čtenářům a čtenářkám knihovny. Stačí se v online katalogu přihlásit a kliknout v menu ZDROJE na záložku Licencované zdroje. Za pomoci prolinku z této stránky budete vpuštěni do databází. Podrobný návod naleznete v přiloženém PDF.
Co dělat při ztrátě knihy nebo průkazky?
Může se stát. Vaší povinností je zajistit náhradu pubilkace (sehnat duplikát nebo uhradit náklady na kopii dokumentu) a zaplatit 100,- Kč poplatek při ztrátě. Ztrátu průkazky nám nahlašte a rovnou si zažádejte o vystavení duplikátu. Ten stojí 50,- Kč.
Jak na prodloužení členství v knihovně?
Roční členský poplatek je možné zaplatit při osobní návštěvě knihovny nebo bankovním převodem. Pokyny pro prodloužení členství bankovním převodem najdete v PDF dokumentu.
dokumenty
napište nám
Máte dotaz?
Rádi vám poradíme.
galerie
Jak to u nás vypadá?
bádejte
Nahlédněte do sbírky
Sbírka Národního filmového archivu obsahuje vedle filmů a knih také písemné materiály, zvukové nahrávky nebo varia.