Konference Inédits v Praze – Amatérský a rodinný film v zemích bývalého socialistického bloku

Národní filmový archiv na podzim 2014 pořádal  třídenní konferenci ve spolupráci s evropskou archivní asociací Inédits (Inédits: Amateur Films/Memory of Europe), jejíž zájem se soustředí na uchování a prezentaci amatérských a rodinných filmů.

Setkání v Praze se zaměřilo na historii neprofesionální kinematografie v zemích bývalého socialistického bloku a také na aktuální situaci v archivování tohoto specifického filmového materiálu.

Kromě přednáškových panelů s dílčími studiemi, jež se zabývaly situací na území Německa, Polska, Maďarska, Estonska, Slovenska, Rumunska a České republiky, zahrnoval program konference i tři večerní promítání (30. 10. – 1. 11.), reflektující pestrost tvůrčích přístupů k fenoménu amatérské a rodinné kinematografie. Jedna z projekcí s názvem Napříč železnou oponou měla podobu filmového pásma sestaveného z archivních příspěvků členů asociace.

Konference proběhla v anglickém a francouzském jazyce. Studenti specializovaných filmových škol měli vstup na přednáškové panely zdarma.