Digitální restaurování filmu Staré pověsti české

Projekt digitálního restaurování filmu Staré pověsti české vedl Národní filmový archiv s podporou Ministerstva kultury ČR a Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015. Záměrem bylo film digitalizovat tak, aby mohl být uváděn v současných kinech v podobě co možná nejbližší té, jakou shlédli diváci při jeho premiéře.

Digitalizace proběhla v budapešťské laboratoři Magyar Filmlabor, která byla vybrána na základě otevřené veřejné zakázky na evropské úrovni. Ze strany NFA na projekt dohlížel tým zkušených archivářů a kurátorů pod vedením filmové restaurátorky. NFA zároveň vydal monografickou publikaci, která je další v řadě knih věnovaných digitálně restaurovaným filmům (dosud vyšly monografie k filmům Hoří, má panenko, Všichni dobří rodáci a Ostře sledované vlaky). Ta, stejně jako samotná digitalizace, využívá poznatků získaných při rozsáhlé rešerši dokumentů uložených v NFA i jiných archivech.

V NFA jsou uloženy originální negativ obrazu a negativ zvuku, dva intermediáty negativy, jeden intermediát pozitiv a sedm distribučních kopií. Z nich byly vybrány zdrojové materiály pro digitalizaci. Silná degradace barev tohoto raného československého barevného filmu byla kompenzována digitálními prostředky s použitím dobových (referenčních) kopií a na základě existujících výzkumů a dosavadních zkušeností archivářů NFA s uchováním tohoto typu materiálu.

Film byl premiérově uveden na festivalu Finále Plzeň v dubnu 2015. Mezinárodní premiéra restaurované verze se konala v říjnu 2015 na 59. ročníku BFI London Film Festival.

 

Staré pověsti české

Československo, 1952, 91 minut, barevný. Režie: Jiří Trnka. Scénář: Jiří Trnka. Kamera: Emanuel Franek, Ludvík Hájek. Hudba: Václav Trojan. Komentáře a dialogy: Růžena Nasková, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Václav Vydra st., Karel Höger, Otomar Krejča st.

Barevný loutkový film podle Jiráskových „Starých pověstí českých“ zahrnuje pověsti o praotci Čechovi, Bivojovi, dívčí válce, Libuši a Přemyslovi, Horymírovi, Čestmírovi a válce proti Lučanům. Získal například tyto ceny: v roce 1953 na MFF Benátky – Stříbrný lev za Staré pověsti české a Čestné uznání za pověst o Bivojovi, na MFF v Locarnu – Cena švýcarské kritiky za Luckou válku, I. cena za Staré pověsti české, v roce 1954 na MFF v Montevideu – I. cena v kategorii loutkových filmů.