Hrané filmy k událostem roku 1989

Byli jsme to my? (1990, r. Antonín Máša)

Po letech nuceného mlčení režisér Antonín Máša vrátil k hranému filmu hned dvěma projekty – snímky Skřivánčí ticho a Byli jsme to my? První vznikl těsně před rokem 1989 a druhý reflektuje marasmus normalizační společnosti s polistopadovým odstupem. Hrdiny obou snímků jsou však postavy umělců,  nesoucí do značné míry autobiografické rysy. Psychologické drama Byli jsme to my? vychází z Mášovy divadelní hry, kterou inscenoval v roce 1981 ceněný filmař Evald Schorm. Protagonistou introspektivně pojatého vyprávění je unavený a nemocný divadelní režisér (Leoš Suchařípa), který naráží na profesionální i mravní letargii svého hereckého souboru. Poslední Mášův film zaujme naléhavostí autorské výpovědi i vynikajícím hereckým obsazením.

——————————————————————————————

Corpus delicti (1991, r. Irena Pavlásková)

Po své úspěšné prvotině Čas sluhů (1989) se režisérka Irena Pavlásková znovu bezprostředně vyjádřila k pokleslé mravní kondici české společnosti. Psychologické drama Corpus delicti se stalo jedním z prvních domácích titulů, které se pochybovačně vyjadřovaly k možnostem, jež morálně otřeseným a vnitřně nesvobodným občanům otevřela „sametová revoluce“ roku 1989. Spolu se svou matkou Nelly Pavláskovou napsala režisérka scénář, jehož protagonisty jsou tři partnerské dvojice

——————————————————————————————

Pražákům, těm je hej (1990, r. Karel Smyczek, Michael Kocáb)

Stylizovaný hraný dokument je fantazijní féerií představující rockovou formaci Pražský výběr v duchu rozvolněné, těsně polistopadové éry. Vedle Karla Smyczka se na režii filmu, kombinujícího realitu, fikci a parodii na ně, podílela i vůdčí osobnost populární kapely – Michael Kocáb. Ten ve filmu, líčícím s nadsázkou osudy Pražského výběru od roku 1984, hraje jednak sám sebe, jednak komentátora – ohavu Ropotáma, jenž nedílně patřil k pódiové prezentaci skupiny. Kapela se potýká se zákazy komunistických cenzorů i s rozkolem, který nastal mezi Kocábem a Michaelem Pavlíčkem. Vyprávění kulminuje koncertem v Lucerně v předvečer „sametové revoluce“, 16. listopadu 1989. Totalita končí, společné vystupování nikoli… Kromě členů Pražského výběru se ve filmu objeví i jiné hudební celebrity (např. Lucie Bílá, Bára Basiková či americký hudebník Frank Zappa).

——————————————————————————————

Začátek dlouhého podzimu (1990, r. Peter Hledík)

Slovenský režisér Peter Hledík začal v roce 1989 podle vlastního scénáře natáčet snímek o dětech, které náhodou ve staré studni najdou Masarykovu sochu, kterou tam svrhli místní komunisté v roce 1948. Novou inspiraci do Hledíkova příběhu vnesla sametová revoluce, jejíž ozvuky autor začlenil do vznikajícího materiálu. Původní dobrodružný příběh pro děti se tak změnil v poněkud naivně angažované vyprávění. Hrdinka – malá Johanka – se s maminkou zabydluje na venkově, kde se má léčit z astmatu. Nález staré Masarykovy sochy rozdmýchá mezi vesničany dávné nesváry, nastane však listopad 1989 a všichni kolem konečně mohou svobodně dýchat… Dětský film, který v kinech v době premiéry rychle zapadl, zdobí herecké výkony Rudolfa Hrušínského a maďarského herce Gábora
Hársányiho.

——————————————————————————————

Zkouškové období (1990, r. Zdeněk Troška)

Režisér Zdeněk Troška překvapivě civilním titulem přerušil svou slibně nastartovanou „bavičskou“ filmografii. Mezi druhým a třetím dílem série „Slunce, seno…“ realizoval podle scénáře Pavla Škapíka drama, jež aktuálně reagovalo na události listopadu 1989. Do roztočeného vztahového příběhu autoři dodatečně zapojili motivy, jež reflektovaly aktuální společenský vývoj. Protagonistou vyprávění je student Petr Soukup (Petr Strejček), který se agilně zapojuje do studentské stávky.

——————————————————————————————

Cena za projekci v kině dle platného ceníku.
kontakt: Iva Žáková / iva.zakova@nfa.cz