Výběr čs. hudebních filmů 60.–90. let

Kolekce zpřístupní devět filmů, které můžeme volně zařadit do žánru hudebních filmů. Výběr je dramaturgicky uzpůsoben tak, aby díky svému rozkročení přes tři desetiletí podal zprávu o vývoji tohoto žánru. Cyklus je možné programovat jako celek, nebo po jednotlivých filmech. Snímky jsou voleny tak, aby byly vhodné pro program letních kin.
V případě zájmu kontaktujte Ivu Žákovou (iva.zakova@nfa.cz).

Cena půjčovného dle platného ceníku.

… z šedesátých

Konkurs / 1963 / 82 min.
režie / Miloš Forman
hudba / Jiří Šlitr, Jiří Suchý
hrají / Jan Vostrčil, Vladimír Pucholt, Věra Křesadlová, Jiří Suchý, Jiří Šlitr
Dva prosté příběhy, dva rozdílné hudební styly. Dva trumpetisté, dva dechové orchestry, dvě neúspěšné účastnice konkursu na zpěvačku. Jeden motocyklový závod, jedno divadlo. Kmochův Kolín a Semafor. Formanův a Ondříčkův oslnivý filmový debut. Polodokumentární snímek, který nemůže zestárnout.

Limonádový Joe / 1964 / 87 min.
režie / Oldřich Lipský
hudba / Jan Rychlík, Vlastimil Hála
hrají / Karel Fiala, Rudolf Deyl ml., Miloš Kopecký, Květa Fialová, Olga Schoberová
Celý v bílém, okouzlující kovboj, abstinent, ale také obchodní zástupce firmy Kolalok & syn. Kdo by neznal Limonádového Joea a jeho odvážné kousky v nerovném zápase proti zákeřným pijákům? Konec dobrý, všechno dobré. Protože zde přece platí: „Padouch, nebo hrdina, my jsme jedna rodina!“ Jediná známá opera s přívlastkem koňská.

Kdyby tisíc klarinetů / 1964 / 130 min.
režie / Ján Roháč, Vladimír Svitáček
hudba / Jiří Šlitr
hrají / Jana Brejchová, Waldemar Matuška, Hana Hegerová, Eva Pilarová, Karel Gott
Televizní štáb vedený půvabnou režisérkou Terezou přijíždí do kasáren, aby zde v přímém přenosu odvysílal hudební estrádu. Tu totiž nečekaně secvičují vojáci, jejichž zbraně se záhadně změnily v hudební nástroje. Ve výpravném muzikálu, který se neskrývaně hlásí k velkoryse pojatým hollywoodským show, září celá plejáda soudobých hudebních i hereckých hvězd. Písně s hudbou Jiřího Šlitra a texty Jiřího Suchého představují průřez semaforskými hity z první půle šedesátých let.

…ze sedmdesátých

Noc na Karlštejně / 1973 / 87 min.
režie / Zdeněk Podskalský
hudba / Karel Svoboda
hrají / Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík
Zákaz vstupu žen do prostor hradu Karlštejna je porušen hned dvojnásobně: císařovna sem přichází tajně, aby byla nablízku svému milovanému manželovi, zatímco Alena v převlečení za zbrojnoše chce na hradě strávit noc, aby vyhrála sázku s otcem, jenž nepřeje jejímu vysněnému sňatku. Láska vítězí nad dvorní etiketou a středověký hrad se točí ve víru šlágrů Karla Svobody.

Ať žijí duchové! / 1977 / 86 min.
režie / Oldřich Lipský
hudba / Jaroslav Uhlíř
hrají / Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Dana Vávrová, Jiří Procházka
Prázdninový příběh o partě dětí, které si chtějí zvelebit zříceninu hradu. Za vydatné pomoci šikovných trpaslíků, hradního strašidla, rytíře Brtníka z Brtníku, a jeho dcery Leontýnky promění ruinu – dobrou tak pro pěstování žampionů – v útulné místo na hraní. Na písně Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka tančí nejen děti, jež mají rády smetanový dezert Pribináček.

Balada pro banditu / 1978 / 89 min.
režie / Vladimír Sís
hudba / Miloš Štědroň, Vlastimil Hála
hrají / Miroslav Donutil, Iva Bittová, Boleslav Polívka, Jiří Pecha
Klasický román Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník se dočkal několika různých zfilmování. Tím zdaleka nejpopulárnějším je však nepochybně filmová verze kultovního muzikálu brněnského divadla Husa na provázku. Autorem modernizované verze klasického příběhu o rebelském zbojníkovi byl tehdy zakázaný dramatik a spisovatel Milan Uhde, který se musel skrýt pod pseudonym divadelního režiséra Zdeňka Pospíšila.

… z osmdesátých a devadesátých

Trhák / 1980 / 94 min.
režie / Zdeněk Podskalský
hudba / Vítězslav Hádl, Jaroslav Uhlíř, Petr Skoumal ad.
hrají / Hana Zagorová, Josef Abrhám, Juraj Kukura, Waldemar Matuška
V malebné vesnici Lipnice se začíná natáčet film. Monstrózní hudební show, jež se má stát zaručeným trhákem. Jenže režisérovi se natáčení vymyká z rukou, scény se mění, dialogy přepisují a výbuchy vybuchují dříve než mají. Chaotický filmový štáb však ve spolupráci s obětavými vesničany dílo dokončí. A může se konat slavnostní premiéra v letním amfiteátru.

Pražská pětka / 1988 / 97 min.
režie / Tomáš Vorel
hudba / Karel Babuljak, Richter & Pečírka, Krásné nové stroje, Michal Vích, Jiří Chlumecký, Pacocamino
hrají / Pantomimická skupina Mimóza, Výtvarné divadlo Kolotoč, Recitační skupina Vpřed, Baletní jednotka Křeč, divadlo Sklep
Jednička: Absurdní groteska Směr Karlštejn. Dvojka: Abstraktní scénická koláž Bersidejsi. Trojka: Komunální moralita Oldův večírek. Čtyřka: Taneční fantazie Barvy. Pětka: Budovatelská agitka Na brigádě. To vše se zasvěcenými úvody jednoho umolousaného funkcionáře.

Pražákům, těm je hej / 1990 / 93 min.
režie / Karel Smyczek, Michael Kocáb
hudba / Pražský výběr, Frank Zappa
hrají / Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Vilém Čok
Stylizovaný hraný dokument je fantazijní féerií představující rockovou formaci Pražský výběr v duchu rozvolněné, těsně polistopadové éry. Vedle Karla Smyczka se na režii filmu, kombinujícího realitu, fikci a parodii na ně, podílel i Michael Kocáb. Ten ve filmu, líčícím s nadsázkou osudy Pražského výběru od roku 1984, hraje jednak sám sebe, jednak komentátora – ohavu Ropotáma, jenž nedílně patřil k pódiové prezentaci skupiny.