Zachránit Leningrad

barevný, válečný, historický, milostný příběh, 12 nevhodný pro děti, 2–D, Dolby Digital, délka – 95 min.

Původní název: Spasti Leningrad. Země původu: Rusko. Výrobce: Studija AVK. Rok copyrightu: 2019. Premiéra: 18.4.2019. Mluveno: rusky (titulky).

Distribuce: Essential Communication. Lokace: Rusko: Petrohrad.

AUTOŘI: Režie: Alexej Kozlov. Scénář: Alexej Kozlov. Kamera: Gleb Vavilov, Alexej Doronkin. Architekt: Dmitrij Malič-Koňkov, Olga Jakovenko /ž/. Návrhy kostýmů: Olga Čuděckaja /ž/, Mark Li. Střih: Anton Děmentěv, Alexej Maklakov. Výkonná produkce: Alexej Kozlov. Producent: Alexej Kozlov, Arkadij Fatějev, Anton Děmentěv. Vizuální efekty: Algous studio. Hudba: Jurij Potějenko. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Sergej Golovkin.

Hrají: Marija Melnikova /ž/ (Nasťa), Andrej Mironov-Udalov (Kosťa Gorelov), Gela Meschi (Vadim Petručik), Anastasija Melnikova /ž/ (Nastina matka), Valerij Děgťjar (Nastin otec), Marina Komarova /ž/ (Anastasija Alexandrovna), Vitalij Kiščenkov (Kosťův otec), Alexej Ševčenkov (Jerofejev), Boris Ščerbakov (náčelník štábu), Inga Oboldina /ž/ (Galočka), Jesenija Rajevskaja /ž/ (Pomerancevová), Sergej Žarkov (Geňa Bakin).

V historickém válečném velkofilmu Zachránit Leningrad vychází scenárista, režisér a producent Alexej Kozlov ze skutečných událostí z noci ze 16. na 17. září 1941, kdy se na Ladožském jezeře potopil starý dřevěný člun č. 752, tažený remorkérem, na němž se z obleženého Leningradu evakuovalo okolo 1700 pasažérů. Vyprávění se odvíjí ve vzpomínkách hlavní hrdinky, tehdy dívky Nasti, dcery režimem pronásledovaného vědce, zamilované do kadeta Kosti. Oba se dostali na palubu člunu, který se v bouři začne potápět a navíc je napaden německými letadly. Snímek zachycuje v kombinaci žánrů válečného filmu a milostného příběhu nejen tragédii jedné noci, při níž přežilo pouze 240 pasažérů, ale i tuhé boje na Něvském pětníku. – Zkáza člunu č. 752 je považována za jednu z největších námořních katastrof. – Česká premiéra v ruských kinech velmi úspěšného filmu, natočeného k 75. výročí ukončení blokády Leningradu (8.9.1941-27.1.1944), se uskutečnila 11. února 2019 v pražské Lucerně v rámci Ozvěn festivalu Nový ruský film.