Yomeddine

barevný, psychologický, sociální, road movie, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, Dolby Digital, délka – 97 min.

Původní název: Yomeddine. Země původu: Egypt. Výrobce: Desert Highway Pictures, Film Clinic (koprodukce), Wild Bunch (účast). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 28.2.2019. Mluveno: arabsky (titulky).

Distribuce: Be2Can Distribution (Film Europe).

AUTOŘI: Režie: A.B. Shawky [Abu Bakr Shawky]. Scénář: A.B. Shawky. Kamera: Federico Cesca. Architekt: Laura Moss /ž/. Střih: Erin Greenwell /ž/. Zvuk: David Forshee. Výkonná produkce: Elisabeth Shawky-Arneitz /ž/, Ahmed Shawky, Ali Baghdadi, Gill Holland /ž/, A.B. Shawky, Michel Merkt. Producent: Dina Emam /ž/. Koproducent: Mohamed Hefzy, Mohamed Sakr. Vizuální efekty: Aroma Studios. Hudba: Omar Fadel. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Rady Gamal (Bašaj), Ahmed Abdelhafiz (Obama), Shahira Fahmy /ž/ (ošetřovatelka), Osama Abdallah, Mohamed Abdel Azim, Shehab Ibrahim, Yasser El-Ayouti.

České titulky: Emíra Klementová (Filmprint Digital).

Ceny: MFF ve Valladolidu 2018: Cena poroty mladých, Cena diváků.

Celovečerní debut A.B. Shawkyho, režiséra a scenáristy egyptsko-rakouského původu, přináší osobitou road movie, jejímiž protagonisty jsou lidé z okraje společnosti. V dokumentárně laděném snímku Yomeddine, což v překladu znamená Soudný den (o tom padne v ději dvakrát zmínka), je chronologické vyprávění ozvláštněno krátkými vizemi z minulosti asi čtyřicetiletého drobného znetvořeného Bašaje. Ten žije od dětství v leprosáriu a živí se jako sběrač na místní skládce. Po smrti manželky, jež zemře na psychiatrické klinice, se vydá se svým dvoukolákem, taženým oslem Harbym, do vzdáleného rodného města. Vzpomíná na to, jak ho otec odvezl do kolonie postižených a jak tvrdil, že se pro něj vrátí. K muži se přidá jeho přítel, sirotek núbijského původu, školák Obama. Během cesty prožijí několik setkání s hodnými i zlými lidmi. Jsou okradeni, dvoukolák se jim rozbije a Harby uhyne. Nakonec jim pomohou žebráci. Díky Obamovi se Bašaj skutečně setká s bratrem a otcem, postiženým mrtvicí. I když by oba poutníci mohli u rodiny zůstat, vracejí se ke svému dosavadnímu životu. -tbk-