Všichni to vědí

barevný, psychologický, kriminální, thriller, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, zvuk – 5.1, dlouhý – 132 min.

Původní název: Todos lo saben. Země původu: Španělsko, Francie, Itálie. Výrobce: Memento Films, Morena Films, Lucky Red, France 3 Cinéma (koprodukce), Untitled Films AIE (koprodukce), Rai Cinema (koprodukce), Memento Films Distribution (spolupráce), Cofinova 14 (spolupráce), Indéfilms 6 (spolupráce), ICAA (podpora), Eurimages (podpora), Canal+ (účast), France Télévisions (účast), Ciné+ (účast), Moviestar+ (účast). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 21.2.2019. Mluveno: španělsky, anglicky, katalánsky (titulky). – Jedna rodina, jedna láska, jedno tajemství. Psychologický thriller od držitele dvou Oscarů Asghara Farhadiho.

Distribuce: Aerofilms (do 28.8.2027). Lokace: Španělsko: Torrelaguna, Madrid.

AUTOŘI: Režie: Asghar Farhadi. Scénář: Asghar Farhadi. Kamera: José Luis Alcaine. Druhá kamera: Jesús Valera. Architekt: María Clara Notari /ž/. Návrhy kostýmů: Sonia Grande /ž/. Masky: Ana Lozano /ž/, Massimo Gattabrusi (účesy). Střih: Hayedeh Safiyari /ž/. Zvuk: Daniel Fontrodona, Gabriel Gutiérrez, Bruno Tarrière. Výkonná produkce: Pilar Benito /ž/. Producent: Alexandre Mallet-Guy, Alvaro Longoria. Koproducent: Andrea Occhipinti. Vizuální efekty: Curro Muñoz (supervize). Hudba: Javier Limón. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Cuco Usín.

Hrají: Penélope Cruz /ž/ (Laura), Javier Bardem (Paco), Ricardo Darín (Alejandro), Eduard Fernández (Fernando), Bárbara Lennie /ž/ (Bea), Inma Cuesta /ž/ (Ana), Elvíra Mínguez /ž/ (Mariana), Ramón Barea (Antonio), Carla Campra /ž/ (Irene), Sara Sálamo /ž/ (Rocío), Roger Casamajor (Joan), José Ángel Egido (Jorge), Iván Chavero (Diego).

České titulky: Šárka Holišová (Filmprint Digital).

Autorský psychologický thriller Všichni to vědí je osmým celovečerním snímkem íránského režiséra Asghara Farhadiho (nar. 1972) a devátým společným filmem manželů Penélope Cruzové a Javiera Bardema. – Španělsko. Laura s dospívající dcerou Irene a školákem Diegem přijíždí z Argentiny do rodného městečka na svatbu sestry Any. V hotelu nejstarší sestry Mariany a jejího muže Fernanda, kde pracuje jejich dcera Rocío, se sejde početná rodina a hosté včetně Lauřina bývalého milence, vinaře Paca a jeho ženy Bey. Během svatební hostiny Irene zmizí. Lauře přijde textovka o únosu. Stejnou obdrží Bea. Následuje žádost o výkupné 300 000 euro. Z Argentiny dorazí Lauřin manžel Alejandro, který vůbec není bohatý, jak se v městečku soudí. Jediný, kdo může pomoci tím, že prodá svou farmu, odkoupenou kdysi od rodiny, je Paco. Laura mu prozradí, že Irene je jeho dcera a že Alejandro to ví. Podle Fernanda si to myslí všichni už dávno. Rocío v noci jede do vybydleného stavení a zapřísahá svého přítele a otce dcerky Gabriela, aby dívku pustil. Paco odevzdá na smluveném místě peníze. Irene je zbědovaná, ale živá. Laura s rodinou odjíždí. Mariana pochopila, že Rocío byla do únosu zapletena, a chystá se to sdělit Fernandovi… – Pro přesnost uvádíme, že Asghar Farhadi není dvojnásobným držitelem Oscara, jak tvrdí slogan; držiteli Oscarů za nejlepší cizojazyčný film, jež získaly tituly Rozchod Nadera a Simin (2011) a Klient (2016) jsou jejich producenti. -kat-