Trhlina

barevný, mysteriózní, thriller, horor, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,39, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 112 min.

Původní název: Trhlina (slovenský název), The Rift (anglický název). Země původu: SR. Výrobce: TV Joj, D.N.A. Production. Rok copyrightu: 2019. Premiéra: 9.5.2019. Mluveno: slovensky (titulky). – Podle bestselleru Jozefa Kariky v režii Petera Bebjaka.

Distribuce: Falcon (do 8.5.2021). Lokace: SR: pohoří Tribeč.

AUTOŘI: Režie: Peter Bebjak. Předloha: Jozef Karika (román Trhlina, 2016, česky Trhlina, nakl. Argo, Praha 2017). Scénář: Tomáš Bombík. Dramaturg: Bronislava Balašková. Kamera: Martin Rau. Architekt: Rodrigo Cares. Návrhy kostýmů: Jakub Straka. Masky: Michaela Kicková. Střih: Marek Kráľovský. Zvuk: Peter Gajdoš, Miloš Hanzély (design zvuku). Výkonná produkce: Natália Rau Guzikiewiczová. Producent: Sláva Adamíková (TV Joj), Roland Kubina (TV Joj), Rasťo Šesták (D.N.A.), Peter Bebjak (D.N.A.). Vizuální efekty: Ondrej Azor (supervize), Studio 727. Zvláštní efekty: Dušan Korček, Pavol Sigotský. Hudba: Juraj Dobrakov. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Matej Marušin (Igor), Mária Bartalos /ž/ (Mia), Tomáš Maštalír (Dávid), Dávid Hartl (Andrej), Juraj Loj (Jozef Malý), Jaroslav Mottl (předák), Emanuel Hason (doktor Grachula), Jozef Karika (lesník Samšály), Tomáš Mischura, Martin Šalacha, Ela Lehotská.

České titulky: Petr Zenkl.

Zdařilou adaptaci stejnojmenného bestselleru na pomezí fikce a reality Trhlina od Jozefa Kariky natočil zkušený režisér Peter Bebjak (nar. 1970). Mysteriózní thriller s vynikající zvukovou a hudební stopou dále zaujme obrazem, navozujícím napětí, ponurou atmosférou a magičností skutečného místa. – Spisovatel Jozef Malý (alter ego Jozefa Kariky) se stane rukojmím excitovaného čtenáře (Igora), který ho nutí vyslechnout příběh, jenž si zaslouží literární zpracování. – Nezaměstnaný vysokoškolský absolvent Igor nastoupí k demoliční četě, vyklízející budovu bývalé psychiatrie. Upoutá ho vyhozená dokumentace. V noci tajně odemkne trezor, z něhož si odnese kromě balení efedrinu na deskách nahrané zprávy o diagnózách a léčbě duševně chorých pacientů. Doma si poslechne děsivý příběh Waltera Fischera, zohaveného v roce 1939 během záhadného zmizení v Tribečském masivu. Pacient se následků do smrti nezbavil. Igor zjistí, že v pohoří lidé nevysvětlitelně mizí již desítky let vždy mezi listopadem a březnem, někteří z nich nadobro. Přesvědčuje snoubenku Miu, podezírající ho z opětného fetování, že zveřejněním informací na blogu rozpoutá debatu a objasněním tajemství zbohatne. Spojí se s drsným Dávidem a s milovníkem konspiračních teorií Andrejem a navzdory riziku i s Miou oblast opakovaně navštíví. Na vrchol Velký Tribeč jde čtveřice ve Fischerových stopách. Během několikadenní cesty zaznamenají podivné úkazy (paralyzující zvuky, zjevující se a mizející světla, postavy, proměny míst) a pohltí je „zrychlený“ čas. Točí se v bludném kruhu. Cukrovkář Andrej přijde o inzulinové pero a propadá krizi; přizná, že tu pátrá po ztraceném otci. Mezi vyčerpanou čtveřicí, snažící se najít vrchol hory, roste napětí. Ještě než ji zcela uchvátí místní „běs“, objeví Mia u Igora efedrin. Myslí si, že mají kvůli práškům halucinace. „Cosi“ je popálí, na těle mají šrámy, chvílemi se ztrácejí v prostoru. Šílenství „sil“ ukončí až východ slunce. Igor nese v náručí tělo bezvládné partnerky. – Na autogramiádě nové knihy slyší autor Jozef Malý hlas Mii žádající o podpis… – Film je podle volby kina uváděn ve slovenštině nebo s českými titulky (ty lze na DCP vypnout). Původně měla vzniknout pouze třídílná TV minisérie, k níž nakonec přibyla i verze pro kina. -kk-