Tranzit

barevný, psychologický, politický, milostný příběh, adaptace, 15 přístupnost, 1:2,39, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 102 min.

Původní název: Transit. Země původu: SRN, Francie. Výrobce: Schramm Film Koerner & Weber, Neon Productions (koprodukce), ZDF (koprodukce), Arte (koprodukce), Arte France Cinéma (koprodukce), Medienboard Berlin-Brandenburg (podpora), BKM (podpora), FFA Filmförderungsanstalt (podpora), Eurimages (podpora), CNC (podpora). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 9.5.2019. Mluveno: německy, francouzsky (titulky). – Podle novely Anny Seghersové.

Distribuce: Be2Can Distribution (Film Europe). Lokace: Francie: Paříž, Marseille.

AUTOŘI: Režie: Christian Petzold. Předloha: Anna Seghers /ž/ (román Transit, 1943, česky Tranzit naposledy SNKLU – Klub čtenářů, Praha 1965) Scénář: Christian Petzold. Kamera: Hans Fromm. Architekt: K.D. Gruber. Návrhy kostýmů: Katharina Ost /ž/. Masky: Kitty Kratschke /ž/, Sonia Salazar-Delgado /ž/. Střih: Bettina Böhler /ž/. Zvuk: Andreas Mücke-Niesytka, Dominik Schleier (design zvuku), Christian Conrad (design zvuku). Producent: Florian Koerner von Gustorf, Michael Weber. Koproducent: Antonin Dedet. Vizuální efekty: Patrick Tauscher. Hudba: Stefan Will. Použitá hudba: různé skladby a písně

Hrají: Franz Rogowski (Georg), Paula Beer /ž/ (Marie Weidelová), Godehard Giese (lékař Richard), Maryam Zaree /ž/ ((Melissa), Barbara Auer /ž/ (žena se psy), Matthias Brandt (kavárník), Sebastian Hülk (Paul), Emilie de Preissac /ž/ (majitelka hotelu v Paříži), Antoine Oppenheim (George Binnet), Ronald Kukulies (Heinz), Alex Brendemühl (mexický konzul).

České titulky: Alena Obrusníková (Filmprint Digital).

Snímek Tranzit natočil německý režisér a scenárista Christian Petzold (nar. 1960) podle stejnojmenného románu Anny Seghersové, který se odehrává za druhé světové války na začátku německé okupace Francie. Tvůrce děj, komentovaný mimo obraz vypravěčem (kavárníkem), zachoval, ale posunul jej do alternativní historie současnosti, v níž je Francie opět okupována a uprchlíkům před režimem hrozí nebezpečí. – Třicátník Georg tajně prchne z okupované Paříže se zraněným Heinzem, který cestou zemře. Má s sebou psaní od ženy spisovatele Weidela, jež mu měl v Paříži předat, jenže zjistil, že muž spáchal v hotelu sebevraždu. Georg v Marseille oznámí Heinzovu smrt hluchoněmé Melisse, žijící s jeho synkem Drissem. Na mexickém konzulátu jej považují za Weidela. Získá tak vízum a také na americkém konzulátu mu dají tranzitní vízum. Náhodou se setká s Weidelovou manželkou Marií. Ta měla emigrovat s milencem, lékařem Richardem, ale rozhodla se zůstat a najít manžela. Marie a Georg, který jí nechce říct pravdu, se sblíží. Nakonec spolu hodlají odjet. Georg si to však rozmyslí a pošle na loď Richarda. Sám chce přejít přes Pyreneje. Z kavárny překvapivě zahlédne Marii, jež mu však zmizí v ulicích, kde už jsou okupanti. Georg se dozví, že loď se potopila a nikdo nepřežil… – Snímek je věnován filmaři Harunu Farockimu (1944-2014). -kat-