The Beach Bum

barevný, kriminální, komedie, 15 přístupnost, 1:2,39, 2–D, Dolby Atmos, dlouhý – 95 min.

Původní název: The Beach Bum. Země původu: USA, Švýcarsko, Velká Británie, Francie. Výrobce: Iconoclast, Anonymous Content, Le Grisbi, Neon (zadavatel), Vice Studios (zadavatel), Riverstone Pictures (zadavatel), SPK Pictures (zadavatel), Rocket Science (zadavatel). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 2.5.2019. Mluveno: anglicky, španělsky (titulky). – Varování: Tento film může způsobit nekontrolovatelnou chuť ke svobodě.

Distribuce: Bontonfilm. Lokace: USA: Florida – Miami, Florida Keys.

AUTOŘI: Režie: Harmony Korine. Scénář: Harmony Korine. Kamera: Benoît Debie. Architekt: Elliott Hostetter. Návrhy kostýmů: Heidi Bivens /ž/. Masky: Dolly Hernandez /ž/, Gianna Sparacino /ž/ (účesy). Střih: Douglas Crise. Zvuk: Scott Clements. Výkonná produkce: Karl Spoerri, Marc Schmidheiny, Nik Bower, Deepak Nayar, Will Weiske, Thorsten Schumacher, Chiara Gelardin /ž/, Emmelina Yang Hankins /ž/, Eddy Moretti, Shane Smith, Danny Gabai. Producent: John Lesher, Charles-Marie Anthonioz, Mourad Belkeddar, Nicolas Lhermitte, Steve Golin. Koproducent: Judd Allison. Vizuální efekty: Marc D. Rienzo (supervize). Zvláštní efekty: Kurt Harris (koordinátor). Hudba: John Debney. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Linda Cohen /ž/ (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Mark Norby.

Hrají: Matthew McConaughey (Moondog), Snoop Dogg (Lingerie), Isla Fisher /ž/ (Minnie), Stefania LaVie Owen /ž/ (Heather), Jimmy Buffett (Jimmy Buffett), Zac Efron (Flicker), Martin Lawrence (Kapitán Wacko), Jonah Hill (Lewis), Donovan St. V. Williams (Rastaman), Clinton Archambault (právník), Joshua Ritter (manžel Heather).

České titulky: Petr Putna (Filmprint Digital).

Někdejší tvůrce závažných sociálně kritických a kultovních děl o mladistvých Harmony Korine (nar. 1973) natočil po snímku Spring Breakers (2012, Spring Breakers) další nezávaznou „divokou jízdu“ The Beach Bum (česky něco jako Plážový povaleč). Protagonistou, vzezřením a životním postojem připomínajícím Big Lebowského ze stejnojmenného filmu bratrů Coenů, je věčně zfetovaný a opilý, údajně geniální básník Moondog, který vede sebezničující život jako plážový povaleč na Florida Keys a občas přitom píše na psacím stroji. Po svatbě dcery Heather najde Moondogova manželka Minnie, kterou miluje, ale která spí s jeho přítelem, bohatým rhythm’n’bluesovým zpěvákem a drogovým dealerem Lingeriem, svého muže v baru. Jedou v autě. Žena za volantem nabourá a zemře. Podle její poslední vůle má manžel nárok na polovinu dědictví, až když napíše román. Moondog se ocitne mezi bezdomovci a po divokém večírku s nimi ve své někdejší vile skončí na soudní příkaz v odvykacím centru. Odtud uprchne s podobným flákačem Flickerem. Přidá se ke Kapitánu Wackovi, který přijde o nohu, když si při projížďce s turisty splete delfíny se žraloky. Setká se znovu s Lingeriem a před policajty unikne s jeho zásobami drog letadlem s poloslepým pilotem Rastamanem. Později opravdu vydá knihu The Beach Bum a dostane za ni Pulitzerovu cenu. Pak si koupí jachtu a před kámoši na ní po velkolepém ohňostroji zapálí všechny zděděné peníze. Sám stačí uniknout v loďce s nalezeným kotětem. -tbk-