Spitfire

barevný, historický, válečný, dokumentární, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 95 min.

Původní název: Spitfire. Země původu: Velká Británie. Výrobce: Elliptical Wing, Haviland Digital (koprodukce), Mark Stewart Productions (koprodukce), British Film Company (zadavatel). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 13.6.2019. Mluveno: anglicky (titulky).

Distribuce: Film Europe.

AUTOŘI: Režie: Anthony Palmer, David Fairhead. Scénář: neuvedeno. Kamera: John Collins, John Dibbs (letecké záběry). Střih: David Fairhead, Sabrina Burnard /ž/ (dodatečný střih). Zvuk: Crispin Larratt, Stuart Wareing, Nick Adams (design zvuku). Výkonná produkce: Trevor Beattie, Christian Eisenbeiss, Keith Haviland, Patrick Mills, Mark Stewart. Producent: Gareth Dodds, Steve Milne, John Dibbs, Anthony Palmer, David Fairhead. Koproducent: Peter Lisney. Hudba: Chris Roe.

Účinkují: Charles Dance (komentář), John Ackroyd, Mary Ellis /ž/, Paul Farnes, Ken Paddy French, Maxi Gainza, Andy Jones, Franciszek Kornicki, Joy Lofthouse /ž/, Andy Millikin, Judy Monger /ž/, Tom Neil, Tony Pickering, Nigel Rose, Allan Scott, Geoffrey Wellum, Ken Wilkinson.

České titulky: Jiří Šteffl (Filmprint Digital).

Dokument Anthonyho Palmera a Davida Fairheada Spitfire je věnován historii stejnojmenného britského legendárního stíhacího letounu, který se stal ikonou 2. světové války. Kromě doprovodného komentáře dostávají slovo především staří piloti, kteří na stíhačce v mládí létali. Vedle archivních záběrů jsou důležité i dotáčky s renovovanými stroji, jichž se zachovalo jen několik desítek. Ty jakoby ilustrovaly výpovědi statečných mužů a žen, kteří se výrazně podíleli na záchraně Velké Británie i na dalších bojích s Německem. – Na počátku byl konstruktér R.J. Mitchell se svým týmem. Spitfire přišel právě včas, aby mohl být nasazen v letecké bitvě o Británii, při níž prokázal své kvality. Později jeho piloti bojovali i o Afriku (zejména na letadlových lodích a na Maltě). Důležitou roli sehrál při spojenecké invazi v Normandii v červnu 1944. Během válečných let prodělal četné inovace, jež z něj činily stále nebezpečnější zbraň. Bylo vyvinuto celkem 24 typů. Na těch létali nejen piloti RAF, jak Britové tak příslušníci jiných národů, ale i pilotky, které sloužily při převozu strojů z továren na válečná letiště. Po válce jeho legenda nehasla, avšak zastarával a byl nahrazen proudovými stíhačkami. V závěru se připomínají padlí i živí piloti při slavnosti u památníku Bitvy o Británii v Capel-le-Ferne v Kentu. -tbk-