Sobibor

barevný, psychologický, válečný, životopisný, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 110 min.

Původní název: Sobibor. Země původu: Rusko. Výrobce: Cinema Production, Fetisoff Illusion, Alexander Pechersky Foundatioon (podpora). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 21.2.2019. Mluveno: rusky, německy, polsky, jidiš (titulky). – Jediné úspěšné povstání v táboře smrti.

Distribuce: Essential Communication.

AUTOŘI: Režie: Konstantin Chabenskij. Předloha: Ilja Vasiljev (kniha Alexandr Pečerskij, proryv v bessmertije, 2013, česky Alexandr Pečerskij, průlom k nesmrtelnosti). Scénář: Konstantin Chabenskij, Alexandr Adabašjan (spolupráce), Anna Černakova /ž/ (spolupráce), Ilja Vasiljev (spolupráce), Andrej Nazarov (spolupráce). Kamera: Ramunas Greičius. Architekt: Jurgita Gerdvilaite /ž/. Návrhy kostýmů: Gulnara Šachmilova /ž/. Masky: Marija Novikova /ž/. Střih: Jurij Trojankin. Zvuk: Saulius Urbanavicius, Alexandr Kopejkin (design zvuku). Výkonná produkce: Marija Michajlova /ž/. Producent: Elmira Ajnulova /ž/, Gleb Fetisov, Marija Žuromskaja /ž/. Hudba: Kuzma Bodrov. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Saulius Janavicius.

Hrají: Konstantin Chabenskij (Alexandr Pečerskij), Christopher Lambert (Karl Frenzel), Michalina Olszańska /ž/ (Hanna), Philippe Reinhardt (Sigfried Greitschus), Marija Koževnikova /ž/ (Selma), Felice Jankell /ž/ (Luka), Dainius Kazlauskas (Leo), Gela Meschi (Semjon), Sergej Godin (Arkadij), Roman Agejev (Boris).

České titulky: neuvedeno.

Ve válečném dramatu Konstantina Chabenského Sobibor se tvůrci zabývají jedinou úspěšnou vzpourou v německých koncentračních táborech za druhé světové války. Protagonistou je ruský žid Alexandr Pečerskij (1909-1990). – Poručík Alexandr Pečerskij, zvaný Saša, se dostane v září 1943 do vyhlazovacího tábora Sobibor v Polsku jako židovský válečný zajatec a stane se zde přirozeným vůdcem připravované vzpoury, jejímž cílem je zachránit se před očekávanou likvidací tábora, povraždit při tom co nejvíce esesmanů a dostat se k partyzánům. Děj se soustřeďuje na přípravu a průběh vzpoury, do níž jsou zapojeni vězni z celé Evropy. Akce začne 14. října 1943. Vězni pobijí část esesmanů a ukrajinských strážných. Podaří se jim uniknout i za cenu velkých ztrát. Saša podobně jako asi padesátka dalších přežije válku… – Na stejné téma vzniklo několik titulů; nejznámější je Escape from Sobibor (TV-1987, Útěk ze Sobiboru; r. Jack Gold – TV). – Snímek, který je režijním debutem populárního herce, byl u nás poprvé uveden za účasti Konstantina Chabenského 6. května 2018 v Městské knihovně v Praze a v listopadu 2018 v rámci festivalu Nový ruský film.