Rocketman

barevný, životopisný, muzikál, 12 nevhodný pro děti, 1:2,39, 2–D, zvuk – 5.1, 7.1, Dolby Atmos, dlouhý – 121 min.

Původní název: Rocketman. Země původu: USA, Velká Británie. Výrobce: Marv Films, Rocket Pictures, Paramount Pictures (zadavatel), New Republic Pictures (zadavatel – spolupráce). Rok copyrightu: 2019. Premiéra: 30.5.2019. Mluveno: anglicky (titulky). – Taron Egerton je Elton John. Podle neskutečného životního příběhu.

Distribuce: CinemArt (do 30.5.2022).

AUTOŘI: Režie: Dexter Fletcher. Scénář: Lee Hall. Kamera: George Richmond. Architekt: Marcus Rowland. Návrhy kostýmů: Julian Day. Masky: Lizzie Yianni Georgiou /ž/ (+ účesy). Střih: Chris Dickens. Zvuk: John Hayes. Výkonná produkce: Elton John, Steve Hamilton Shaw, Michael Gracey, Claudia Vaughn /ž/, Brian Oliver. Producent: Matthew Vaughn, David Furnish, Adam Bohling, David Reid. Animace: Adam Klein. Vizuální efekty: Stephane Paris (supervize), Holger Voss (supervize), Cinecite, Nvizible. Hudba: Matthew Margeson. Použitá hudba: písně Eltona Johna a Bernieho Taupina. Různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Ian Neil (hudební supervize). Choreografie: Adam Murray. Koordinátor kaskadérů: James ODonnell.

Hrají: Taron Egerton (Elton John), Jamie Bell (Bernie Taupin), Richard Madden (John Reid), Gemma Jones /ž/ (babička Ivy), Bryce Dallas Howard /ž/ (Sheila), Steven Mackintosh (Stanley), Tom Bennett (Fred), Matthew Illesley (mladý Reggie), Kit Connor (starší Reggie), Charlie Rowe (Ray Williams), Tate Donovan (Doug Weston), Celinde Schoenmaker /ž/ (Renate), Stephen Graham (Dick James), Rachel Muldoon /ž/ (Kiki Dee).

České titulky: Petr Putna.

Životopisný snímek Dextera Fletchera (nar. 1966) Rocketman, nazvaný podle písně protagonisty, Eltona Johna, má obdobný příběh jako nedávno uvedený blockbuster Bohemian Rhapsody (2018, Bohemian Rhapsody; r. Bryan Singer), věnovaný Freddiemu Mercurymu. Oba přibližují osudy ikonických britských muzikantů, oba fabulují, oba spojuje Dexter Fletcher, který se podílel na zmíněném titulu jako výkonný producent a „náhradní“ režisér. Tentokrát je však děj pojat přímo jako muzikál. – Příběh Eltona Johna (nar. 1947, vl. jm. Reginald Kenneth Dwight) se odvíjí v jeho vzpomínkách při pobytu v léčebně, kam nastoupil kvůli závislosti na alkoholu a na drogách. Záhy rozpadlé manželství rodičů nebylo šťastné a on trpěl nedostatkem lásky. Jedenáctiletý Reggie získá stipendium na Královské hudební akademii, jako dospívající hraje v doprovodné kapele a pokouší se skládat. Změní si jméno. Mezníky jsou seznámení s vydavatelem Dickem Jamesem, producentem Rayem Williamsem, textařem Berniem Taupinem a vystoupení v losangeleském klubu Troubadour. Popularita výjimečného hudebníka a showmana s vášní pro extravagantní oděvy a doplňky stoupá. V pětadvaceti je multimilionářem. Milenec Reid se jako jeho manažer přičiní o rozchod s Dickem a Rayem a také s Berniem Taupinem, s nímž se později zpěvák usmíří. Elton má narůstající problémy s alkoholem a s drogami. Byť homosexuál, vezme si krátce zvukařku Renate Blauelovou. V závěru hrdina konstatuje, že se zbavil všech závislostí, kromě té na nakupování. – Elton John abstinuje už 28 let a v manželství s Davidem Furnishem vychovává dvě děti; založil též nadaci na pomoc nemocným AIDS. -kat-