Prase

barevný, kriminální komedie, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 108 min.

Původní název: Khook. Pig (anglický název). Země původu: Írán. Výrobce: Dark Precursor Productions. Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 24.1.2019. Mluveno: persky (titulky).

Distribuce: Film Europe. Lokace: Írán: Teherán.

AUTOŘI: Režie: Mani Haghihi [Mání Haqíqí]. Scénář: Mani Haghihi. Kamera: Mahmoud Kalari. Architekt: Amir Hossein Ghodsi. Návrhy kostýmů: Negar Nemati /ž/. Masky: Mehrdad Mirkiani. Střih: Meysam Molaei. Zvuk: Dariush Sadeghpour, Amir Hossein Ghasemi (design zvuku). Producent: Mani Haghighi. Vizuální efekty: Vahid Ghotbizadeh. Zvláštní efekty: Iman Karamian. Hudba: Peyman Yazdanian. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Arsha Aghdasi.

Hrají: Hasan Majuni (režisér Hasan Kasmáj), Leila Hatami /ž/ (herečka Šívá Mohádžerová), Leili Rashidi /ž/ (Hasanova manželka Golí), Parinaz Izadyar /ž/ (pronásledovatelka Annie Nosratí), Mina Jafarzadeh /ž/ (Hasanova matka), Aynaz Azarhoosh /ž/ (Hasanova dcera Almá), Ali Bagheri (policista Azemat), Siamak Ansari (kamarád Homájún), Ali Mosaffa (sok Sohráb Saídí).

České titulky: Věra Vojtíšková (překlad) (AZ Translations/Filmprint Digital).

Černá kriminální komedie Maniho Haghighiho Prase přináší jiný pohled na íránskou kinematografii i společnost, než je obvyklé. – Sebestředný režisér Hasan Kasmáj, který už dva roky nesmí točit a živí se reklamními spoty, žárlí na „svou“ herečku Šívu Mohádžerovou, která začala pracovat s jeho nenáviděným konkurentem Sohrábem Saídím. Vadí mu také, že si tajemný vrah, zabíjející jeho kolegy (včetně Maniho Haghighiho), jimž vyryje na čelo nápis prase a uřízne jim hlavu, nevybral jeho. Když je zabit jeho sok a později i milovaná Šívá, je zadržen policií jako podezřelý. I když ho vyšetřovatel Azemat propustí, po webu se rozšíří, že vrahem je on. Kvůli nařčení chce s pomocí kamaráda Homájúna inscenovat vlastní vraždu. Opravdový vrah v prasečí masce se tu však objeví, zastřelí Homájúna a vyryje Hasanovi na čelo nápis. Než ho však stačí zabít, je zastřelen Hasanovou matkou, která na místo činu dorazila s jeho manželkou Golí a dcerou Almou. Alma pošle na instagram foto spoutaného a zkrvaveného Hasana a ten se rázem stane hrdinou.

Poznámka: Mani Haghighi se 15. ledna 2019 zúčastnil slavnostního uvedení svého filmu na zahájení Festivalu íránských filmů Íran:ci 2019.