Poslední večery na Zemi

barevný, mysteriózní, poetický, film noir, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, 3-D, DVD-K, BRD-K, zvuk – 7.1, Dolby Atmos, dlouhý – 138 min.

Původní název: Di qiu zui hou de ye wan. Long Day’s Journey Into Night (anglický název). Země původu: Čína, Francie. Výrobce: Zhejiang Huace Film & TV, Dangmai Films, Huace Pictures, CG Cinema (koprodukce), Horgos Taihe Digital Entertainment Cultural Development (koprodukce), Shanghai PMF Pictures (koprodukce), Shanghai Tencent Pictures Cultural Diffusion (koprodukce), China Film Investment Fund (koprodukce), Mandarin Vision (koprodukce), Tianjin MaoYan WeYing Media (koprodukce), Free Whale Pictures (koprodukce), Jiangsu Zhongnan Films (koprodukce), Arrival Films (koprodukce), Realm Media Group (koprodukce), Dream Sky Films (koprodukce), Youku Information Technology (koprodukce), Wild Bunch (spolupráce), Doha Film Institute (podpora), CNC (podpora), Institut Français (podpora). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 6.6.2019. Mluveno: čínsky (mandarínsky) (titulky).

Distribuce: Be2Can Distribution (Film Europe).

AUTOŘI: Režie: Bi Gan [Pi Kan]. Scénář: Bi Gan. Kamera: Yao Hung-I, Dong Jinsong, David Chizallet. Architekt: Liu Qiang. Návrhy kostýmů: Yeh Chu-Chen, Li Hua. Masky: Chen Yi-Li (supervize). Střih: Qin Yanan. Zvuk: Li Danfeng. Výkonná produkce: Wan Juan, Shen Yang. Producent: Shan Zuolong. Koproducent: Charles Gillibert, Li Xiaonan, Zhang Guanfen. Vizuální efekty: A Donglin (supervize), Zhouren Culture Communication Company. Hudba: Lim Giong, Point Hsu. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Tang Wei /ž/ (Wan Čchi-wen/zpěvačka Kchaj-čen), Huang Jue (Luo Chung-wue), Sylvia Chang /ž/ (matka Bílého kočičáka/rudovláska), Lee Hong-chi (Bílý kočičák), Chen Yongzhong (Cuo Chung-jüan), Zeng Meihuizi (Pager), Luo Feiyang (chlapec Bílý kočičák), Tuan Chun-Hao (exmanžel Wan Čchi-wen), Bi Yanmin /ž/ (vězenkyně), Qi Xi /ž/ (žena v hotelu), Ming Dow (dopravní policista).

České titulky: Radim Kratochvíl (Filmprint Digital).

Po snímku Lu bian ye can (2015, Kaili Blues), uvedeném na MFF v Karlových Varech 2016, natočil oceňovaný čínský režisér Bi Gan (nar. 1989; čti Pi Kan) další uhrančivý film noir Poslední večery na Zemi, navazující na tradice čínské (a tedy i tchajwanské či hongkongské) postmoderní kinematografie. Pracuje v něm naprosto volně s pojmy času, prostoru a paměti. Dílu, jehož iracionální děj, odehrávající se především v noci v temných exteriérech i interiérech, se rozplývá v dojmech, vzpomínkách a představách vypravěče, dominuje mysteriózní atmosféra. Vše vrcholí téměř hodinovou snovou sekvencí, natočenou (pomocí steadicamu) v jednom záběru a ve 3-D. – Vypravěč Luo Chung-wue se po nevyjasněné vraždě přítele zvaného Bílý kočičák vrací do rodného města Kchaj-li na jihozápadě Číny, aby tu vyhledal dívku z fotografie Wan Čchi-wen, s níž na konci minulého století prožil milostný vztah a jež byla spojena s Bílým kočičákem a zejména s jeho gangsterským partnerem Cuem Chung-jüanem. Při pátrání po ní se setkává s různými lidmi (mj. s vězeňkyní, matkou Bílého kočičáka i s ženiným exmanželem). Posléze se ocitne v kině na filmu Poslední večery na Zemi. V něm se po peripetii kdesi v jeskyni s podivným chlapcem konečně setká s tajemnou kráskou, vystupující nyní pod jménem Kchaj-čen, a v závěru se s ní políbí… -tbk-