Neviditelné

barevný, psychologický, sociální, hořká komedie, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, MP4, zvuk – 5.1, dlouhý – 102 min.

Původní název: Les invisibles. Země původu: Francie. Výrobce: Elemiah, France 3 Cinéma (koprodukce), Canal+ (koprodukce), Ciné+ (koprodukce). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 13.6.2019. Mluveno: francouzsky (titulky). – Komedie Louis-Juliena Petita.

Distribuce: Aerofilms (do 12.6.2029). Lokace: Francie: Nord – Anzin, Tourcoing.

AUTOŘI: Režie: Louis-Julien Petit. Předloha: Claire Lajeunie /ž/ (kniha Sur la route des invisibles – Femmes dans la rue, 2015, česky Na cestě neviditelných – Ženy na ulici). Scénář: Louis-Julien Petit, Marion Doussot /ž/ (spolupráce na scénáři), Claire Lajeunie /ž/ (spolupráce na scénáři). Kamera: David Chambille. Architekt: Arnaud Bouniort. Masky: Romain Marietti (účesy). Střih: Antoine Vareille, Nathan Delannoy. Zvuk: Julien Blasco, Sylvianne Bouget /ž/, Bruno Mercère. Producent: Liza Benguigui /ž/. Koproducent: Marc Ladreit de Lacharrière. Hudba: Laurent Perez Del Mar. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Audrey Lamy /ž/ (Audrey), Corinne Masiero /ž/ (Manu), Noémie Lvovsky /ž/ (Hélène), Déborah Lukumuena /ž/ (Angélique), Sarah Suco /ž/ (Julie), Pablo Pauly (Dimitri), Brigitte Sy /ž/ (Béatrice), Quentin Faure (Laurent), Fatsah Bouyahmed (Esteban), Adolpha Van Meerhaeghe /ž/ (Chantal), Marie-Christine Orry /ž/ (Catherine).

České titulky: Natálie Nádassy (Filmprint Digital).

Francouzský režisér Louis-Julien Petit se soustřeďuje na sociální témata. Ve snímku Neviditelné vychází z knihy dokumentaristky Claire Lajeunieové, věnované ženám na ulici a sociálním pracovnicím. Ty jsou podle tvůrců, kteří se inspirovali konkrétními lidskými osudy, „neviditelné“. Navzdory tíživému tématu zvolil Petit humorný tón se snahou divákům co nejvíce přiblížit ožehavou sociální problematiku. V rámci licence však skutečnost poněkud idealizuje. – Stárnoucí Manu vede denní stacionář Rozlet pro ženy bez domova spolu s obětavou sociální asistentkou Audrey, žijící s bratrem Dimitrim, dobrovolnicí Hélène, s níž se chce rozvést manžel, a s adoptovanou černoškou Angélique. Jejich podniku hrozí zavření, protože podle nadřízených své svěřenkyně příliš „rozmazlují“. Když policie zlikviduje stanový tábor a Manu rozhodne, že navzdory předpisům poskytne bezdomovkyním azyl. Zároveň se ve stacionáři začnou rozvíjet terapeutické dílny, v nichž se ženy mohou něco naučit nebo rozvíjet to, co umějí. Když vyjde pravda najevo, Rozlet je z moci úřední uzavřen. Jeho klientky jej však opouštějí se vztyčenou hlavou. Obětavá Audrey se sblíží s Laurentem, který jí vypomáhal. -tbk-