Mrňouskové 2: Daleko od domova

barevný, dobrodružný, rodinný, kombinovaný (animovaný/hraný), přístupný, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1, Dolby Digital, dlouhý – 92 min.

Původní název: Minuscule 2 – Les mandibules du bout du monde. Země původu: Francie. Výrobce: Futurikon, IFilmFilm Entertainment (koprodukce), France 3 Cinéma (koprodukce), Géo PLC (spolupráce), Flair Production (spolupráce), World in Progress Studio (spolupráce), Le Pacte (účast), Édition Montparnasse (účast), Canal+ (účast), France Télévisions (účast), OCS (účast), B Media 2013 (spolupráce), B Media 2014 (spolupráce), SOFITVCINE 3 (spolupráce), CNC (podpora), La Région Guadeloupe (podpora), La Région Ȋle-de-France (podpora), La Région Provence-Alpes-Côte-dAzur (podpora), Le département des Alpes-Maritimes (podpora). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 18.4.2019. Mluveno: bez dialogů.

Distribuce: Bioscop. Lokace: Francie: Alpes-Maritimes, Roubion, Nice; Guadeloupe.

AUTOŘI: Režie: Thomas Szabo, Hélène Giraud /ž/. Námět: Thomas Szabo, Hélène Giraud /ž/. Scénář: Thomas Szabo, Hélène Giraud /ž/. Výtvarník: Hélène Giraud /ž/. Návrhy kostýmů: Giancarlo Derchie. Střih: Valérie Chapellet /ž/, Benjamin Massoubre. Zvuk: Yann Lacan (design zvuku), Côme Jalibert (+ design zvuku). Výkonná produkce: Mylène Ollivier /ž/. Producent: Philippe Delarue. Animace: Thomas Monti (vedení animace), The Yard, Supamonks, Futurikon. Vizuální efekty: Laurens Ehrmann (supervize). Hudba: Mathieu Lamboley. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Bruno Salomone (muž se žvýkačkou), Thierry Frémont (obchodník), Stéphane Coulon (řidič), Jean Nanga (muž v klobouku), Sarah Cohen-Hadria /ž/ (matka), Jean-Paul Guyon (otec).

Kombinovaný snímek Mrňouskové 2: Daleko od domova je pokračováním úspěšného snímku Mrňouskové – Údolí ztracených mravenců (2013). Oba filmy režírovali Thomas Szabo a Hélène Giraudová, kteří jsou i autory námětu a scénáře. Příběh se odehrává v reálném prostředí a beze slov. V epizodních rolích se zde oproti prvnímu dílu více objevují lidé. – Blíží se zima a berušky v údolí, stejně jako červení a černí mravenci, shánějí zásoby. Ve skladu ovocnářské firmy, kde zaměstnanci balí zásilky marmelády, spadne malá beruška do krabice. Dostane se tak až na ostrov Guadeloupe i s maminkou, která bednu sledovala. A když malá beruška skončí po střetu s masožravou rostlinou v bezvědomí, pomůže jim beruška-šamanka z místní kolonie berušek s černými krovkami a červenými tečkami. Berušky s pomocí dalšího hmyzu zabrání výstavbě hotelového komplexu na ostrově; spojí se s housenkami a se sarančaty a vyvolají zdání, že je místo zamořené nebezpečným hmyzem. Z Alp se vydává na záchrannou misi vzducholodí pavouček s mravencem. Během strastiplné cesty čelí bouři a na čas skončí ve žraločím žaludku, ale podaří se jim na ostrov dorazit. Domů ke své rodině se vrátí jen velká beruška. Malá tady zůstane; zamilovala se. – (Po závěrečných titulcích) V kuchyni restaurace v Pekingu vylezou z krabice z Francie červení mravenci. -kat-