Monetovy lekníny – magie vody a světla

barevný, umělecký dokument, přístupný, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 90 min.

Původní název: Water Lilies of Monet – The Magic of Water and Light. Le ninfee di Monet – Un incantesimo di acqua e luce. Země původu: Itálie. Výrobce: Ballandi Arts, Nexo Digital. Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 1.4.2019. Mluveno: anglicky (titulky).

Distribuce: Aerofilms.

AUTOŘI: Režie: Giovanni Troilo. Scénář: Giorgio DIntrono, Marco Pisoni, Giovanni Troilo. Kamera: Jean Delille. Střih: Antonello Pierleoni. Zvuk: Matteo Bendinelli (design zvuku). Výkonná produkce: Ognjen Dizdarevic. Producent: Claudio Montefusco, Mario Paloschi. Vizuální efekty: Genialogic FX. Hudba: Remo Anzovino.

Účinkují: Elisa Lasowski /ž/, Ross King.

České titulky: Zuzana Josková.

Umělecký dokument Giovanniho Troila Monetovy lekníny – magie vody a světla je portrétem „génia impresionismu“ Clauda Moneta (1840-1926), kladoucí důraz zejména na prameny jeho tvorby a na předvedení jeho obrazů z Muzea Oranžérie, Marmottanova Monetova Muzea a z Muzea Orsay. Jeho součástí je putování po Seině z Le Havre do Paříže se zastávkami v místech, kde umělec působil. Průvodci jsou herečka Elisa Lasowská a Ross King, autor uznávané monografie Mad Enchantment: Claude Monet and the Painting of the Water Lilies (2016, Šílené okouzlení: Claude Monet a malování leknínů). Snímek zachycuje i Monetovu úžasnou zahradu v jeho sídle v Giverny, kterou umělec zbudoval, aby měl ještě blíže k přírodě. – Distributor uvádí snímek v rámci cyklu Umění v kině.