Modlitba

barevný, psychologický, náboženský, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 107 min.

Původní název: La prière. Země původu: Francie. Výrobce: Les films du Worso, Arte France Cinéma (koprodukce), Auvergne Rhône-Alpes Cinéma (koprodukce), Tropdebonheur Productions (koprodukce), Versus (koprodukce), Canal+ (účast), Ciné+ (účast), Arte France (účast), Cinécap (spolupráce), Cofinova 13 (spolupráce), Indéfilms (spolupráce), Cinémage 11 (spolupráce), Cinéventure 2 (spolupráce), CNC (účast), Région Auvergne-Rhône-Alpes (účast), Tax Shelter du Gouvernement Fédéral Belge dInver Tax Shelter (podpora). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 18.4.2019. Mluveno: francouzsky (titulky). – Mezi nebem a zemí.

Distribuce: B2Can Distribution (Film Europe). Lokace: Francie: Isère – Préfaucon, Mens, Saint-Baudille-et-Pipet, Tréminis; Savojsko – Châteauneuf.

Ceny: MFF v Berlíně 2018: Stříbrný medvěd pro nejlepšího herce (Anthony Bajon).

AUTOŘI: Režie: Cédric Kahn. Námět: Aude Walker /ž/. Scénář: Fanny Burdino /ž/, Samuel Doux, Cédric Kahn. Kamera: Yves Cape. Architekt: Guillaume Deviercy. Návrhy kostýmů: Alice Cambournac /ž/. Masky: Garance Van Rossum /ž/ (masky), Milou Sanner /ž/ (účesy). Střih: Laure Gardette /ž/. Zvuk: Nicolas Cantin, Sylvain Malbrant, Olivier Goinard. Producent: Sylvie Pialat /ž/, Benoît Quainon. Koproducent: Olivier Père. Vizuální efekty: Hugues Namur (supervize). Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Thibault Deboaisne (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Hugo Bariller.

Hrají: Anthony Bajon (Thomas), Damien Chapelle (Pierre), Alex Brendemühl (Marco), Louise Grinberg /ž/ (Sybille), Antoine Amblard (otec Luc), Maïté Maillé /ž/ (Agnès), Magne-Havard Brekke (Olivier), Hanna Schygulla /ž/ (sestra Myriam).

České titulky: Jana Trubková (Filmprint Digital).

Francouzský režisér Cédric Kahn (nar. 1966) v psychologickém dramatu Modlitba vypráví příběh dvaadvacetiletého Thomase. Ten jako závislý na heroinu nastoupí do odlehlého katolického rehabilitačního centra ve Francouzských Alpách. Vedoucí Marco mu sdělí pravidla: léky, alkohol a cigarety jsou zakázané, režim se skládá z venkovských prací a z modliteb. Jeho andělem strážným se dočasně stane bývalý alkoholik, čtyřicátník Pierre. Nemluvný mladík překoná s pomocí ostatních absťák. Na shromážděních se nemodlí a nezpívá. Odmítne omluvit se za svůj prohřešek a čeká ho pobyt na samotce. Uteče raději dolů do vsi k farmáři Olivierovi, ale jeho dcera Sybille ho přesvědčí k návratu. Thomas se pod vlivem bratrů, sezení a modliteb mění. Podle zakladatelky centra, sestry Myriam, ale lže, když jí tvrdí, že je šťastný. Po smrti mladíka Xaviera, který se nesrovnal se zdejšími podmínkami, se Thomas pomiluje se Sybille. Při jednom výletě zabloudí a stráví noc v horách. Rozhodne se stát knězem. Cestou do semináře však změní názor a vyrazí stopem do Španělska za Sybille, která tam pracuje na archeologických vykopávkách. -kat-