Mirai, dívka z budoucnosti

barevný, pohádkový, rodinný, animovaný, přístupný, 1:1,85, 2–D, MP4, Dolby Digital, dlouhý – 99 min.

Původní název: Mirai no Mirai. Mirai (anglický název). Země původu: Japonsko. Výrobce: Studio Chizu, Madhouse (koprodukce). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 11.4.2019. Mluveno: česky (dabováno), japonsky (titulky). – Japonský animovaný zázrak pro všechny generace.

Distribuce: AČFK (do 26.4.2025).

AUTOŘI: Režie: Mamoru Hosoda. Scénář: Mamoru Hosoda. Výtvarník: Takashi Omori, Yohei Takamatsu. Střih: Shigeru Nishiyama. Zvuk: Yoshio Obara. Producent: Nozomu Takahashi, Yuichiro Saito, Takuya Itó, Yuichi Adachi, Genki Kawamura. Animace: Hiroyuki Aoyama (supervize animace), Ayako Hata (supervize animace). Hudba: Masakatsu Takagi. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Dabing: Anna-Marie Šedivková (Mirai), Klára Nováková (Kun), Kateřina Březinová (matka), Petr Gelnar (otec).

České titulky: Petr Kabelka, Eliška K. Vítová. Překlad české verze: Petr Kabelka, Eliška K. Vítová. Dialogy české verze: Helena Dytrtová. Režie české verze: Helena Dytrtová.

Ceny: MFF v Sitges 2018: nejlepší celovečerní film. Cena Japonské akademie: nejlepší animovaný film. Anifilm, Třeboň 2019: Hlavní cena v mezinárodní soutěži celovečerních filmů pro děti. Cena Annie: nejlepší animovaný nezávislý film. – Oscar: (nominace) nejlepší animovaný film. Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší animovaný film.

Rodinný animovaný snímek Mirai, dívka z budoucnosti ve stylu anime je sedmým celovečerním filmem japonského tvůrce Mamorua Hosody (nar. 1967) a po dobrodružné fantasy Kluk ve světě příšer (2015, Bakemono no ko) jeho druhým titulem v naší distribuci. – Kunovi jsou čtyři roky, když do rodiny přibude sestřička Mirai. Chlapec, zvyklý být středem pozornosti, záhy začne na miminko žárlit. Matka se vrátí do práce. O domácnost se bude starat manžel, který jako architekt pracuje na volné noze. Kun si připadá přehlížený rodiči i prarodiči. Na zahradě se mu zjeví jejich pes Jukko v lidské podobě. Chápe ho, také se měl před jeho narozením lépe. Později tu Kun potká Mirai už jako dívku ve školní uniformě. Sestra potřebuje jeho pomoc. Do akce úklidu tradičních panenek, vystavovaných jen na den holčiček, se zapojí i Jukko. Později se Kun sejde se zlobivou holkou, v níž pozná maminku. Vyjížďka na koni a na motorce s mladým pradědečkem způsobí, že chlapec v parku statečně překonává pády a sám zvládne jízdu na kole. Když se rodina chystá na výlet, udělá Kun scénu. Ocitne se pak na přízračném nádraží. Hrozí mu tu odvoz do Sirotčína strašidelným vlakem. Zachrání ho „starší“ sestra. Doletí s ním domů k dubu, v němž je ukrytý rejstřík jejich rodu. Ten určuje, jací budou. – Počítačem kreslený dvojrozměrný snímek je poetickým příběhem o cestě k sourozenectví, o rodičovství, ale i vhledem do japonského života, kde stále mají své místo tradice. -kat-