Mia a bílý lev

barevný, dobrodružný, rodinný, přístupný, 1:2,39, 2–D, zvuk -5.1, dlouhý – 98 min.

Původní název: Mia et le lion blanc. Země původu: Francie, Jihoafrická republika, SRN. Výrobce: M6 Films, Film Afrika, Pandora Film, Canal+ (spolupráce), Ciné+ (spolupráce), M6 (spolupráce), W9 (spolupráce), Film und Medienstiftung NRW (podpora), Galatée Films (zadavatel), Outside Films (zadavatel), StudioCanal (zadavatel). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 25.4.2019. Mluveno: česky (dabováno). – Přátelství je největší dobrodružství.

Distribuce: Bontonfilm. Lokace: Jihoafrická republika: rezervace Welgedacht.

AUTOŘI: Režie: Gilles de Maistre. Námět: Prune de Maistre /ž/, Gilles de Maistre. Předloha: Prune de Maistre /ž/ (kniha Mia et le lion blanc, 2018, česky Mia a bílý lev). Scénář: Prune de Maistre /ž/, William Davies, Jean-Paul Husson. Kamera: Brendan Barnes. Architekt: Ruth Greaves /ž/. Návrhy kostýmů: Fianca Barnard /ž/. Masky: Jane Blewett /ž/, Mary Sue Morris /ž/. Střih: Julien Rey. Zvuk: Emmanuel Guionet, Rainer Heesch (design zvuku). Producent: Jacques Perrin, Valentine Perrin /ž/, Nicolas Elghozi, Gilles de Maistre, Stéphane Simon, Catherine Camborde /ž/. Koproducent: Meryl Schutte /ž/, Valérie Legrain-Dousseau /ž/, Rudi Van As, Reinhard Brundig. Vizuální efekty: Thomas Loeder (supervize), Scope VFX. Zvláštní efekty: Paul Briault (koordinátor). Hudba: Armand Amar. Použitá hudba: různé skladby a písně. Spolupráce: Kevin Richardson (práce se lvy).

Hrají: Daniah De Villiers /ž/ (Mia Owenová), Mélanie Laurent /ž/ (Alice Owenová), Langley Kirkwood (John Owen), Ryan Mac Lennan (Mick Owen), Lionel Newton (Kevin), Lillian Dube /ž/ (Jodie), Brandon Auret (Dirk), lev Thor (Charlie).

Dabing: Sára Nygrýnová (Mia Owenová), Zuzana Kajnarová (Alice Owenová), Igor Bareš (John Owen), Matěj Havelka (Mick Owen), Zdeněk Mahdal (Kevin), Hana Talpová /ž/ (Jodie), Jiří Krejčí (Dirk).

Překlad české verze: Zuzana Pelíšková. Dialogy české verze: Jiří Balcárek. Režie české verze: Jiří Balcárek (Studio Pro-Time).

Režisér převážně dokumentárních a televizních filmů Gilles de Maistre natáčel dobrodružný příběh Mia a bílý lev ve čtyřech fázích během tří let. V náročném projektu tvůrci použili opravdu malé lvíče, jež si vytvořilo vztah a vyrůstalo s dětskou protagonistkou, rovněž úzce spolupracovali s provozovatelem lví záchranné stanice Kevinem Richardsonem. Námět má reálný předobraz; Gilles de Maistre s manželkou a scenáristkou Prune de Maistreovou (která vydala i stejnojmennou knihu) po natáčení dokumentu v Jihoafrické republice o lví farmě, jež údajně chovala zvířata pro zoo a do rezervací, zjistili, že šelmy jsou prodávány na lukrativní odstřel. – John Owen s manželkou Alicí, jedenáctiletou dcerou Miou a mladším synkem Mickem žijí v Jihoafrické republice, kde mají lví farmu. Když otec přinese o Vánocích domů čerstvě narozené lvíče, dívka se k šelmičce, pojmenované Charlie, zpočátku chová odmítavě, ale posléze se z nich stane nerozlučná dvojice. Podle otce však jejich přátelství nemůže trvat navždy. Dvouletý Charlie náhodou zraní Miina kamaráda Daniela. John zakáže dceři, aby za ním chodila do výběhu. Když Mia neuposlechne, chce dát lva pryč. Dívka zjistí, že otec šelmy dodává obchodníku Kevinovi pro bohaté zákazníky k lovu, a tak s Charliem uteče. Po dobrodružné pouti se jí podaří dopravit lva do bezpečí na území kmene Shangaan přesto, že má v patách rodinu, policii i Kevina s neodbytným zákazníkem. John, který vše dělal proto, aby udržel farmu nad vodou, spolupráci s obchodníkem ukončí. Když se Owenovi přijedou na Charlieho později podívat, má už družku a potomky. -kat-