Máma

barevný, thriller, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 100 min.

Původní název: Ma. Země původu: USA. Výrobce: BH (Blumhouse), Wyolah, Universal Pictures (zadavatel). Rok copyrightu: 2019. Premiéra: 30.5.2019. Mluveno: anglicky (titulky). – (Máma) se o vás postará. Od Blumhouse, tvůrců hororů Uteč a Všechno nejhorší.

Distribuce: CinemArt (do 30.5.2022). Lokace: USA: Mississippi – Natchez.

AUTOŘI: Režie: Tate Taylor. Scénář: Scotty Landes. Kamera: Christina Voros /ž/. Architekt: Marc Fisichella. Návrhy kostýmů: Megan Coates /ž/. Masky: Karri Farris /ž/, LaToya Henderson /ž/, Shannon Bakeman /ž/ (účesy), Robert Kurtzman (zvláštní maskérské efekty). Střih: Jin Lee /ž/, Lucy Donaldson /ž/. Zvuk: Robert C. Bigelow. Výkonná produkce: Couper Samuelson, Jeanette Volturno /ž/, Octavia Spencer /ž/, Robin Mulcahy Fisichella /ž/. Producent: Jason Blum, Tate Taylor, John Norris. Koproducent: Beatriz Sequeira /ž/, Ryan Turek, Cleta Ellington /ž/, Jennifer Scudder Trent /ž/, Phillip Dawe. Vizuální efekty: Gregor Punchatz (supervize), VFX Legion. Zvláštní efekty: David Nami (koordinátor). Hudba: Gregory Tripi. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: John Bissell (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Lex Geddings.

Hrají: Octavia Spencer /ž/ (Sue Ann/Máma), Diana Silvers /ž/ (Maggie), Juliette Lewis /ž/ (Erica), McKaley Miller /ž/ (Haley), Corey Fogelmanis (Andy), Gianni Paolo (Chaz), Dante Brown (Darrel), Tanyell Waivers /ž/ (Genie), Luke Evans (Ben), Missi Pyle /ž/ (Mercedes), Tate Taylor (policista Grainger), Allison Janney /ž/ (dr. Brooksová), Heather Marie Pate /ž/ (Ashley), Margaret Fegan /ž/ (Stephanie), Dominic Burgess (Stu).

České titulky: Petr Zenkl.

V thrilleru Tatea Taylora (nar. 1969) Máma velmi dlouho trvá, než dojde k zabíjení, očekávaném podle podivného chování titulní hrdinky. – Šestnáctiletá Maggie přijíždí s matkou Ericou do jejího rodného města. Matka začne pracovat jako servírka ve zdejším kasinu. Dívka se v nové škole spřátelí se spolužačkou Haley a jejími kamarády Andym, Chazem a Darrelem. Parta získá azyl na své nepovolené „pařby“ v osamělém domku Afroameričanky Sue Ann, pracující u veterinářky. Vstřícnost Mámy, jak jí začnou říkat, se rozkřikne, a tak se v jejím sklepě konají velké mejdany. Jenže Maggie, která začne chodit s Andym, má podezření, jež se stále stupňuje. Vychází najevo, že Sue Ann si chce vyřídit účty s bývalými spolužáky, kteří ji ponížili. Patří k nim zejména Andyho otec Ben, jehož jako mladičká milovala, jeho současná milenka Mercedes a také Erica. Posléze chorobně posedlá Máma přejede autem Mercedes, u sebe doma zabije Bena a omámí pětici ve sklepě. Pak zastřelí místního policistu, ublíží Chazovi a Haley a bodne Andyho. Partu zachrání její dcera Genie, kterou držela doma a které tvrdila, že je těžce nemocná. Dívka ji shodí se schodů. S pomocí Ericy všichni utečou z hořícího domu, v němž zůstane Sue Ann s milovaným a nenáviděným mrtvým Benem. -tbk-