Láska mezi regály

barevný, psychologický, 15 přístupnost, 1:1,66, 2–D, Dolby Digital, délka – 125 min.

Původní název: In den Gängen. Země původu: SRN. Výrobce: Sommerhaus Filmproduktion, MDR (koprodukce), Arte (koprodukce), SWR (koprodukce), HR (koprodukce), Rotor Film Babelsberg (koprodukce), Departures Film (koprodukce), Beauftragte der Bundesregierung für Kultur un Medien (podpora), MDM (podpora), MBB (podpora), MFG Medien- und Filmgesellschaft Baden-Württemberg (podpora), DFFF (podpora). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 14.2.2019. Mluveno: německy (titulky).

Distribuce: Be2Can Distribution (Film Europe). Lokace: SRN: Sasko-Anhaltsko – Bitterfeld, Wittenberg; Sasko – Lipsko; Bádensko-Württembersko – Karlsruhe.

AUTOŘI: Režie: Thomas Stuber. Předloha: Clemens Meyer (povídka In den Gängen z knihy Die Nacht, die Lichter, 2011). Scénář: Clemens Meyer, Thomas Stuber. Kamera: Peter Matjasko. Architekt: Jenny Roesler /ž/. Návrhy kostýmů: Juliane Maier /ž/, Christian Röhrs. Masky: Hanna Hackbeil /ž/. Střih: Kaya Inan. Zvuk: Christoph Schilling, Kai Tebbel (design zvuku). Producent: Jochen Laube, Fabian Maubach. Koproducent: Martin Frühmorgen, Holger Lehmann, Undine Filter /ž/, Thomas Král. Vizuální efekty: Igor Majdandzic (supervize). Zvláštní efekty: Stephan von Treckow. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Milena Fessmann /ž/ (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: René Lay.

Hrají: Franz Rogowski (Christian), Sandra Hüller /ž/ (Marion), Peter Kurth (Bruno), Andreas Leupold (Rudi), Michael Specht (Klaus), Ramona Kunze-Libnow /ž/ (Irina), Henning Peker (Wolfgang), Matthias Brenner (Jürgen), Gerdy Zint (Tino), Steffen Scheumann (Norbert), Clemens Meyer (Marionin muž).

České titulky: Veronika Sysalová (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Berlíně 2018: Cena ekumenické poroty. MFF ve Valladolidu 2018: Stříbrný klas za nejlepší film. Německé filmové ceny Lola: nejlepší herec (Franz Rogowski).

Psychologický, sociálně laděný snímek s prvky platonického milostného příběhu a s pomalým tempem Láska mezi regály režiséra Thomase Stubera (nar. 1981) se odehrává převážně při nočních směnách v hypermarketu na předměstí kdesi v bývalé NDR. Sem na zkušební dobu nastoupí zakřiknutý mladík Christian. Vedoucí směny Rudi ho přiřadí do oddělení nápojů ke zkušenému Brunovi, který se nováčka ujme. Christian se zamiluje do vdané kolegyně z cukrovinek Marion. Ta s ním o přestávkách flirtuje. Oba se sblíží na improvizovaném vánočním večírku. Když žena načas přestane chodit do práce, Christian se od Bruna dozví, že její muž je násilník. Marion se vrátí a vše zapadne do starých kolejí. Mladík přizná Brunovi, že „seděl“ dva roky za vykrádačky a že se bývalým kamarádům vyhýbá. Rudi, který se s Brunem znal ještě z doby, kdy v bývalém režimu jezdili s kamiony, přijde se zprávou, že Bruno se oběsil. Vyjde najevo, že nikdy nebyl ženatý, jak tvrdil. Po pohřbu skončí Christianovi zkušební lhůta a on je teď v oddělení nápojů „jedničkou“. -tbk-