Kafarnaum

barevný, psychologický, sociální, politický, 15 přístupnost, 1:2,39, 2–D, DVD-K, BRD-K, zvuk – 5.1, dlouhý – 127 min.

Původní název: Capharnaüm. Capernaum (anglický název). Země původu: Libanon, Francie. Výrobce: Mooz Films, Cedrus Invest Bank (spolupráce), Sunnyland Film Cyprus (účast), Doha Film Institute (účast), KNM Films (účast), Boo Pictures (účast), The Bridge Production (účast), Synchronicity Production (účast), Louverture Films (účast), Open City Films (účast), Les Films des Tournelles (účast). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 21.2.2019. Mluveno: arabsky, amharsky (titulky).

Distribuce: Be2Can Distribution. Lokace: Libanon: Bejrút, Roumieh (věznice).

AUTOŘI: Režie: Nadine Labaki /ž/. Scénář: Nadine Labaki /ž/, Jihad Hojeily, Michelle Keserwany /ž/, Georges Khabbaz (spolupráce na scénáři), Khaled Mouzanar (spolupráce na scénáři). Kamera: Christopher Aoun. Architekt: Hussein Baydoun. Návrhy kostýmů: Zeina Saab De Melero /ž/. Střih: Konstantin Bock, Laure Gardette /ž/. Zvuk: Chadi Roukoz (+ design zvuku). Výkonná produkce: Ray Barakat, Chady Eli Mattar, Assaad Debs, Joslyn Barnes /ž/, Danny Glover, Susan Rockefeller, Samer Rizk, Ayla Rizk /ž/, Georges Sarraf, Sylvio Sharif Tabet, Antoine Khalife, Fouad Mikati, Candice Abela-Mikati /ž/, Wissam Smayra, Jason Kliot, Joana Vicente /ž/, Anne-Dominique Toussaint /ž/, Akram Safa. Producent: Michel Merkt, Khaled Mouzanar. Koproducent: Pierre Sarraf. Vizuální efekty: Sebastien Leclercq. Hudba: Khaled Mouzanar. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Zeid Hamdan (hudební supervize).

Hrají: Zain Al Rafeea (Zain Al Hažž), Yordanos Shiferaw /ž/ (Rahíl Ereza Šifarau), Boluwatife Treasure Bankole /ž/ (Jonas), Kawsar Al Haddad /ž/ (Suád, matka), Fadi Kamel Yousef (Selím, otec), Cedra Izzam /ž/ (Sahar), Alaa Chouchnieh (Aspro), Nadine Labaki /ž/ (Nadine Al Alam), Nour El Husseini (Asad), Elias Khoury (soudce).

České titulky: Amalaine Diabová (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Cannes 2018: Cena poroty, Cena ekumenické poroty. MFF v São Paulu 2018: Cena diváků. MFF v Rotterdamu 2019: Cena diváků.

Třetí celovečerní snímek libanonské herečky, scenáristky a režisérky Nadine Labakiové (nar. 1974) Kafarnaum je výpovědí o nelehkém životě ve slumech dnešního Libanonu. Název je odvozen z francouzského slova capharnaüm, což je výraz pro změť či „mišmaš“. – Příběh je rámován soudním procesem, v němž asi dvanáctiletý Zain, odsouzený na pět let za násilný čin, žaluje své rodiče za to, že ho zplodili a nedokázali se o něj postarat. – Zain živoří se sourozenci na ulici. Když rodiče provdají jedenáctiletou dceru Sahar, s níž si chlapec nejlépe rozumí, za majitele krámku Asada, Zain uteče z domova. Seznámí se s Etiopankou Rahíl. Žena je v Libanonu ilegálně, pracuje načerno jako uklízečka, má ročního synka Jonase (kterého hraje holčička), bydlí ve slumu a šetří na falešné povolení k pobytu od šejdíře Aspra, který by rád prodal Jonase. Rahíl je jednou zatčena a nemůže přiznat, že má dítě. Zain se o Jonase stará, dokud to jde. Ale nakonec prodá děcko Asprovi. Když doma zjistí, že těhotná Sahar zemřela, pobodá Asada a je odsouzen. Z věznice, kde ho zahlédla zoufalá Rahíl, zavolá do televizního pořadu o zneužívání dětí; chce zažalovat rodiče… – Aspro je zadržen při zátahu. Jonase dostane matka zpět a Zain získá první doklad v životě – občanský průkaz. -kat-

Poznámka: Snímek, nominovaný na Oscara za cizojazyčný film, byl uveden i v rámci pražské přehlídky Arabské noci (21. – 24.2.2019).