Jižní vítr

barevný, kriminální, thriller, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, MP4, zvuk – 5.1, dlouhý – 130 min.

Původní název: Južni vetar. Země původu: Srbsko. Výrobce: Režim, Art Vista (koprodukce), Archangel studio (koprodukce), Filmski Centar Srbije (podpora), Ministarstvo za kulture i informisanja Republika Srbije (podpora), Grad Beograd (podpora). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 28.2.2019. Mluveno: srbsky, bulharsky (titulky). – Srbský film o srbské mafii. Nejúspěšnější srbský film desetiletí.

Distribuce: Balkanfilm. Lokace: Srbsko: Bělehrad.

AUTOŘI: Režie: Miloš Avramović. Scénář: Petar Mihajlović, Miloš Avramović. Kamera: Ivan Kostić. Architekt: Jovana Cvetković /ž/. Návrhy kostýmů: Jelena Djordjević /ž/. Masky: Višna Karaulić /ž/. Střih: Lazar Predojev, Milena Predić /ž/. Zvuk: Vladimir Kerkez (design zvuku). Výkonná produkce: Tatjana Žežel Gojković /ž/. Producent: Miloš Avramović. Koproducent: Zoran Cvatanović, Miloš Biković, Miodrag Radonjić. Vizuální efekty: Ivan Čolić, Josip Čolić. Zvláštní efekty: Muhamed MBarek Toske (koordinátor). Hudba: Aleksandar Randjelović. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Branislav Fistrić Batica.

Hrají: Miloš Biković (Petar Maraš), Miodrag Radonjić (Baća), Dragan Bjelogrlić (Car), Nebojša Glogovac (Holub), Miloš Timotjević (Stupar), Srdjan Žika Todorović (Jani), Jovana Stojiljković /ž/ (Sofia), Christo Šopov (Dimitar), Ivajlo Zachariev (Hristo), Luka Grbić (Nenad), Bogdan Diklić (Petarův otec), Jasna Djuričić /ž/ (Petarova matka), Novak Bilbija (Paja).

České titulky: Mihajlo Nešović.

Srbský režisér Miloš Avramović (nar. 1978) zpracoval v gangsterském thrilleru Jižní vítr, který se doma překvapivě stal jedním z nejúspěšnějších srbských filmů, vlastní zážitky z divokých 90. let. – Petar Maraš pracuje jako špičkový zloděj luxusních aut pro svého šéfa Cara. Ukradne však mercedes, v němž řidič bulharské mafie Hristo, syn tamního bosse Dimitara, převážel heroin pro bělehradského kmotra Holuba. Ten Hrista brutálně zabije a se svými lidmi vyrazí po zlodějových stopách. Spolupracuje s ním zkorumpovaný inspektor z protidrogového oddělení Stupar. Policista zadrží Marašovu milenku Sofii, která právě zjistila, že je těhotná. Maraš uniká pronásledovatelům. V boji o život svůj i své rodiny se postaví proti všem s kamarádem Baćou, který po postřelení skončí v nemocnici. Stupar získá souhlas vysokého činitele, aby se zbavil nyní už nepohodlného Holuba (Dimitar požaduje smrt synova vraha), a přiměje Cara, aby nastoupil na jeho místo. Domluví se za slib nízkého trestu i s Marašem, který zabije Holuba a jeho lidi a sám se udá. Na policejním oddělení se mladík krátce setká se Sofií. Kšefty bulharsko-srbské mafie mohou i v zájmu nejvyšších míst pokračovat… -tbk-