Ivan

barevný, psychologický, kriminální, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 97 min.

Původní název: Ivan. Země původu: Slovinsko, Chorvatsko. Výrobce: Staragara, RTV Slovenija (koprodukce), Propeler Film (koprodukce), Tramal Films (koprodukce), Eurimages (podpora), Slovenski Filmski Center (podpora), Hrvatski Audiovizualni Centar (podpora), Viba Film (podpora). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 25.1.2019. Mluveno: slovinsky, italsky (titulky). – Žena má jen okamžik na rozhodnutí. Uteče s mužem, kterého miluje a opustí svého malého syna?

Distribuce: Balkanfilm. Lokace: Slovinsko, Itálie.

AUTOŘI: Režie: Janez Burger. Scénář: Janez Burger, Srdjan Koljević, Melina Pota Koljević /ž/, Aleš Čar. Kamera: Marko Brdar. Architekt: Vasja Kokelj. Návrhy kostýmů: Ana Savić Gecan /ž/. Masky: Alenka Nahtigal /ž/ (+ účesy). Střih: Miloš Kalusek. Zvuk: Julij Zornik. Producent: Miha Černec. Koproducent: Boris T. Matić. Hudba: Damir Avdić. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Rok Cvetkov.

Hrají: Maruša Majer /ž/ (Mara), Matjaž Tribušon (Rok Kratohvil), Nataša Barbara Gračner /ž/ (sociální pracovnice), Branko Šturbej (právník), Leon Lučev (Bane), Polona Juh /ž/ (Karmen), Mojca Funkl /ž/ (dobrovolnice Katja), Mateja Pucko /ž/ (Kata), Vlado Vlaškalič (Franc), Silva Čušin /ž/ (psycholožka), Damjana Černe /ž/ (Ana), Pavle Ravnohrib (vyšetřovatel).

České titulky: Kristýna Dufková.

Ceny: Festival slovinského filmu 2017, Portorož: nejlepší hraný film, nejlepší herečka (Maruša Majerová), nejlepší scénář (Janez Burger, Srdjan Koljević, Melina Pota Koljevićová, Aleš Čar), nejlepší kamera (Marko Brdar), nejlepší hudba (Damir Avdić), nejlepší masky (Alenka Nahtigalová).

Slovinský režisér Janez Burger (nar. 1965), z jehož tvorby jsme naposledy viděli osobitý válečný film Circus Fantasticus (2010, Circus Fantasticus), natočil psychologické drama Ivan s prvky thrilleru a road movie. Hlavní postavou je mladá matka Mara, která po porodu syna Ivana zjistí, že otec jejího dítěte, bohatý podnikatel Rok Kratohvil, má problémy se zákonem. Setká se s ním krátce na jeho chatě. Rokova manželka Karmen tak odhalí mužovu nevěru. Druhý den vtrhne milencův bodyguard Bano s právníkem do Mařina bytu a donutí ji podepsat prohlášení, že Kratohvil není otcem dítěte. Zbitá žena najde ochranu v azylovém domě a udá Roka na policii. Ten se s ní vzápětí setká a přiměje ji, aby s ním a se synem odjela do Itálie. Při útěku před pronásledovateli, jež podle Roka poslala Karmen, nechají Ivana na benzince. Sociální pracovnice předá dítě pěstounům. Rok vyzvedne v Itálii peníze a vrátí se zpět se zoufalou matkou. Jenže sociální pracovnice jí odmítne syna vydat. Kratohvil zjistí adresu pěstounů. Cestou k nim Mara zapne mobil, který pak strčí do tašky s penězi, aby muže jeho pronásledovatelé našli. Tu nechá na chodníku a s autem Rokovi ujede. Šťastná si vyzvedne Ivana, jehož se neúspěšně pokusily zabít další tři děti pěstounů z obavy, že by se jich kvůli němu zbavili. -tbk-