Goliáš

barevný, kriminální, psychologický, sociální, 12 nevhodný pro děti, 1:2,39, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, délka – 88 min.

Původní název: Goliat. Země původu: Švédsko. Výrobce: B-Reel Films, Sveriges Television (koprodukce), Reel Ventures (koprodukce), Film Capital Stockholm (koprodukce), Örebro läns filminvestering (koprodukce), Norrköpings filmfond (podpora), Svenska Filminstitutet (podpora). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 7.2.2019. Mluveno: švédsky (titulky).

Distribuce: Film Europe. Lokace: Švédsko: Norrköping, Skärblacka.

AUTOŘI: Režie: Peter Grönlund. Scénář: Peter Grönlund. Kamera: Gösta Reiland. Architekt: Marika Åkerblom /ž/. Návrhy kostýmů: Sofie Krunegård /ž/. Masky: Daniela Mengarelli /ž/. Střih: Dino Jonsäter. Zvuk: Patrik Strömdahl, Andreas Franck (design zvuku), Jens Johansson (design zvuku), Jonas Jansson (design zvuku). Výkonná produkce: Fredrik Heinig. Producent: Frida Bargo /ž/, Mattias Nohrborg. Koproducent: Peter Nyrén, Anna Croneman /ž/, Björn Odlander, Lisa Widén /ž/. Vizuální efekty: Fredrik Nord. Hudba: Johan Testad. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Seth Ericson.

Hrají: Sebastian Ljungblad (Kimmie), Joakim Sällquist (Roland Henebro), Cornelia Andersson /ž/ (Jonna), Davina Robinson /ž/ (Carina Henebroová), Holger Johansson (Kevin), Elina Eriksson /ž/ (Sara), Elisabeth Augander /ž/ (Kätty Henebroová), Sampo Sarkola (Örjan), Stefan Ravenscroft (Eilers), Richard Misans (Vallmo), Ramin Wånge (Berous), Tommy Lyrehag (Malmnäs), Kenny Reinholdsson (Tomas Harjula), Tuva Lindhult /ž/ (Ingela).

České titulky: Lucie Podhorná (Filmprint Digital).

I ve svém druhém autorském snímku, sociálním kriminálním dramatu Goliáš, se švédský režisér Peter Grönlund věnuje mladým lidem z okraje společnosti. – Sedmnáctiletý Kimmie žije na malém městě s nemocnou matkou Carinou, otcem Rolandem, který má jako drogový dealer záhy nastoupit do vězení, a s mladšími sourozenci Sarou a Kevinem. Sblíží se s dívkou Jonnou a chce s ní odejít za prací do jiného města. Ale rodiče rozhodnou, že v tíživé situaci zastoupí otce. Mladík, toužící vymanit se z nuzných poměrů, se proti své vůli stane členem dealerského gangu, pracujícího pro bosse Tomase Harjulu. Zradou skupina přijde o drogy, jež zabaví policie. Ale Tomas požaduje své peníze. Muži zpočátku podezírají nesprávného parťáka, až jim Kimmie prozradí, že Jonnin otec Örjan spolupracuje s policií. Parta zrádci zabaví auta z jeho autoservisu a surově ho zmlátí. Kimmie je rozhodnut odjet s Jonnou, ale nakonec si to kvůli rodině rozmyslí. Ví, že kvůli sourozencům musí zaujmout otcovo místo. -tbk-