Free Solo

barevný, dokumentární, přístupný, 1:1,85, 2–D, DVD-K, MP4, Dolby Digital, dlouhý – 100 min.

Původní název: Free Solo. Země původu: USA. Výrobce: Little Monster Films, Itinerant Media, Parkes+MacDonald/Image Nation, National Geographic Documentary Films (zadavatel). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 16.5.2019. Mluveno: anglicky (titulky). – Život za hranicí strachu.

Distribuce: Artcam. Lokace: Maroko. USA: národní park Yosemite, Sacramento, Las Vegas, San Francisco.

AUTOŘI: Režie: Elizabeth Chai Vasarhelyi /ž/, Jimmy Chin. Scénář: neuvedeno. Kamera: Jimmy Chin, Clair Popkin, Mikey Schaefer. Střih: Bob Eisenhardt. Zvuk: Jim Hurst. Výkonná produkce: Walter Parkes, Laurie MacDonald, Tim Pastore, Matt Renner. Producent: Elizabeth Chai Vasarhelyi /ž/, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill /ž/. Vizuální efekty: Ross Henderson (supervize). Hudba: Marco Beltrami. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudba k písni: Marco Beltrami. Hudební dramaturgie: Tracy McKnight /ž/ (hudební supervize).

Účinkují: Alex Honnold, Tommy Caldwell, Sanni McCandless /ž/, Jimmy Chin, Cheyne Lempe, Mikey Schaefer, Dierdre Wolownick /ž/, Peter Croft, Mark Synnott.

České titulky: Petr Kotouš (Port Lingua).

Ceny: Oscar: nejlepší celovečerní dokument. Cena BAFTA: nejlepší dokument. Hory a město 2019, Bratislava: Grand Prix.

Dechberoucí horolezecký dokument Free Solo (tedy sólo výstup bez jištění) specializovaných dokumentaristů (a manželů) Elizabeth Chai Vasarhelyiové a Jimmyho China je portrétem sólolezce Alexe Honnolda (nar. 1985) a líčí jeho neuvěřitelné zdolání stěny El Capitan v Yosemitském národním parku. Mimo jiné však také ukazuje práci filmového štábu. Protagonista přiznává, že je žulovou stěnou, vysokou 914 metrů, posedlý nejméně osm let. Uvědomuje si, že při sólolezení může kdykoli zemřít, ale strach dokáže mít pod kontrolou. Jeho idolem se stal horolezec Tommy Caldwell (nar. 1978), který s ním nyní spolupracuje. Honnold mluví o dětství s náročnou matkou, o rozvodu rodičů, o své nadaci na ochranu životního prostředí. Od devatenácti let žije víceméně v dodávce. Lezení dává přednost před ženami, i když už nějaký čas chodí se Sanni. Prý je díky svému horolezectví bohatý asi jako středně úspěšný zubař. – Honnold se připravoval s pomocí Tommyho Caldwella na zdolání El Capitana trasou Freerider od jara 2016. Poznatky si zapisuje; starost mu dělá překonání nebezpečného místa Boulder Problem. V létě na to trénoval v Maroku. Po prvním pokusu se Alex vrátí z první plotny; neměl dobrý den. Za tři měsíce poté koupí dům v Las Vegas. Sanni se pustí do zařizování. Pro ni je smyslem života štěstí, pro něho výkony. Jimmy Chin s kolegy použijí při snímání Alexova výstupu mimo jiné i kamery na dálkové ovládání tak, aby byly mimo lezcovo zorné pole. Alex 6. června 2017 zdolá stěnu za 3 hodiny a 54 minut. Je šťastný a dojatý. -kat-