Fabrika

barevný, politický, kriminální, thriller, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, zvuk – 5.1, dlouhý – 109 min.

Původní název: Zavod. The Factory (anglický název). Země původu: Rusko, Francie, Arménie. Výrobce: Kinovista, Forever Films Media, Yellow, Black and White (spolupráce), Coda (spolupráce), Invada Films (spolupráce), Start Studio (spolupráce), Sharm Holding (spolupráce), Canal+ (účast), Ciné+ (účast), Eurimages (podpora). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 29.8.2019. Mluveno: rusky (titulky).

Distribuce: Film Europe.

AUTOŘI: Režie: Jurij Bykov. Scénář: Jurij Bykov. Kamera: Vladimir Ušakov. Architekt: Sergej Rakutov. Návrhy kostýmů: Uljana Poljanskaja /ž/. Masky: Marija Novikova /ž/, Alexej Ivčenko (zvláštní maskérské efekty). Střih: Anna Kruty /ž/. Zvuk: Arkadij Noskov. Výkonná produkce: Jevgenij Kazakov, Michail Tkačenko, Pjotr Šahlevič/Petr Shahlevich. Producent: Jurij Bykov, Charles-Evrard Čechov, Ruslan Tatarincev, Eduard Ilojan, Alexandr Kušajev, Denis Žalinskij, Vitalij Šljappo, Alexej Trocjuk, Olga Ajlarova /ž/. Koproducent: Andrej Novikov, Alexandr Kotelevskij, Karen Ghazarjan, Brahim Chioua, Vincent Maraval. Vizuální efekty: Jelena Medveděva /ž/ (supervize), Frame Bakery. Zvláštní efekty: Vadim Moděnov. Hudba: Jurij Bykov, Ivan Isjanov. Koordinátor kaskadérů: Anton Smekalin, Andrej Berezkin.

Hrají: Denis Švedov (Šedivec), Vladislav Abašin (Mlha), Andrej Smoljakov (Konstantin Dmitrijevič Kalugin), Alexandr Bucharov (Viktor Těrechov), Dmitrij Kuličkov (Poďobanec), Alexandr Vorobjov (Zátka), Ivan Jankovskij (Vovka), Sergej Sosnovskij (Kozák), Jurij Tarasov (Vtipálek), Alexej Komaško (Sedmička), Kirill Poluchin (Andrejič), Alexej Faddějev (Ponomar), Ilja Sokolovskij (kapitán Dadakin), Vladislav Kotljarskij (prokurátor).

České titulky: Veronika Sysalová (Filmprint Digital).

Oceňovaný ruský režisér, scenárista, producent a herec Jurij Bykov (nar. 1981) natočil politický a sociální thriller Fabrika jako tragické drama jedné noci, v němž je většina protagonistů předem odsouzena ke zkáze. Snímek je zároveň obžalobou bezvýchodného systému, v němž nad státní mocí vládne korupce. – Když majitel železářské továrny Kalugin oznámí zaměstnancům, že za měsíc podnik zavře, přemluví zjizvený dělník Šedivec pět kolegů z dílny k akci. Společně se zbraněmi v ruce unesou podnikatele do fabriky a požadují jako výkupné peníze, které dluží na výplatách. Situaci má vyřešit šéf podnikatelovy ochranky Anton přezdívaný Mlha, jehož manželka umírá na rakovinu. Ten s dalšími bodyguardy peníze přiveze. Nečekaně se tu objeví policejní zásahová jednotka, vedená kapitánem Dadakinem. Ta se však po Antonově telefonátu velitelovu nadřízenému stáhne. Válečný veterán Šedivec požaduje přítomnost médií a prokurátora. Na kameru pak promluví o Kaluginových dlouholetých čachrech, podrazech a dokonce vraždách. Mezi dělníky dojde k neshodám a jeden z nich, Poďobanec, se vzdá. Únosci brzy zjistí, že ochranka od něj zná jejich rodiny. Posléze dojde k přestřelce, při níž zahynou dva únosci a jeden je zraněn. Šedivec vyřídí dva Antonovy muže. Znovu se objeví policie. V bezvýchodné situaci opustí továrnu zraněný dělník a jeho kolega Těrechov. Vyjde najevo, že Šedivec sám povolal komando, protože mu šlo více o vyřízení letitých účtů s grázlem Kaluginem než o peníze pro kolegy. Anton vyvede Kalugina a policisté zastřelí Šedivce, který se nebrání. – Jurij Bykov se 26. srpna 2019 zúčastnil slavnostní premiéry filmu v pražském kině Edison Filmhub. -tbk-