Do boje

barevný, sociální drama, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, DVD-K, MP4, Dolby Digital, délka – 113 min.

Původní název: En guerre. Země původu: Francie. Výrobce: Nord-Ouest Films, France 3 Cinéma, France Télévisions (účast), OCS (účast), Ciné+ (účast), CNC (účast), La Banque Postale Image 11 (spolupráce), Cofinova 14 (spolupráce), La Région Nouvelle-Aquitaine (podpora), Département du Lot-et-Garonne (podpora), CNC (podpora). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 7.3.2019. Mluveno: francouzsky (titulky).

Distribuce: Artcam. Lokace: Francie: Lot-et-Garonne – Agen, Fumel, Fauillet.

AUTOŘI: Režie: Stéphane Brizé. Scénář: Stéphane Brizé, Olivier Gorce, Xavier Mathieu (spolupráce), Ralph Blindauer (spolupráce), Olivier Lemaire (spolupráce). Kamera: Éric Dumont. Architekt: Valérie Saradjian /ž/. Návrhy kostýmů: Anne Dunsford /ž/. Masky: Tina Rovère /ž/. Střih: Anne Klotz /ž/. Zvuk: Emmanuelle Villard /ž/, Hervé Guyader. Výkonná produkce: Eve François-Machuel /ž/. Producent: Christophe Rossignon, Philip Boëffard. Koproducent: Vincent Lindon, Stéphane Brizé. Vizuální efekty: Alain Carsoux. Hudba: Bertrand Blessing. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Michel Bouis.

Hrají: Vincent Lindon (Laurent Amédéo), Mélanie Rover /ž/ (Mélanie), Jacques Borderie (ředitel Borderie), Olivier Lemaire (Olivier), Bruno Bourthol (Bruno), Cédric Personeni (Cédric), Gilles Dorbes (Gilles), Jean Grosset (prezidentův zmocněnec Grosset), Valérie Lamond /ž/ (právnička), Martin Hauser (Hauser, výkonný ředitel firmy Dimke).

České titulky: Veronika Sysalová (Filmprint Digital).

Po snímku La loi du marché (2015, Zákon trhu) natočili režisér Stéphane Brizé a herec Vincent Lindon další sociální drama, jež rezonuje se současným Hnutím žlutých vest. – Odborářský předák Laurent Amédéo vede stávku v továrně na autodíly Perrin Industries ve městě Agen. Vedení německé firmy Dimke se ji rozhodlo zavřít kvůli údajnému nedostatku konkurenceschopnosti, ačkoliv vydělává. Porušuje tak smlouvu se zaměstnanci, kteří pracovali po dva roky místo 35 hodin týdně 40 hodin a vzdali se prémií za pětiletou záruku práce. Prezident k nim pošle vyjednavače Grosseta. Dělníci neuspějí u soudu a ani se snahou setkat se s německým výkonným ředitelem Dimke Hauserem. Po dvou měsících dojde k rozporům různých odborových centrál. Někteří začnou vyjednávat o odstupném a provoz v továrně je násilím obnoven. Až když Laurent s příznivci obsadí jinou továrnu firmy, příslíbí Hauser setkání. Mezitím se objeví zájemce o fabriku. Při schůzce s Hauserem, moderované Grossetem, však Dimke odmítne továrnu odprodat. Jednání zkrachují. Dělníci převrátí limuzínu s Hauserem, což je poškodí. Část odborářů obviní z neúspěchu Amédéa. Ten zajede do porodnice podívat se na dceřino miminko, a pak se před německou centrálou Dimke upálí. Jednání jsou obnovena. – Ideologicky jednoznačně levicově zaměřený titul je natočen reportážní dokumentární formou s důrazem na zachycení různých jednání a shromáždění. -tbk-