Diego Maradona

barevný, sportovní, životopisný, dokument, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, MP4, Dolby Digital, délka – 130 min.

Původní název: Diego Maradona. Země původu: Velká Británie. Výrobce: On The Corner Films, Lorton Entertainment, Film4. Rok copyrightu: 2019. Premiéra: 18.7.2019. Mluveno: španělsky, italsky, anglicky, francouzsky (titulky). – Rebel. Hrdina. Podvodník. Bůh. Od oscarového režiséra filmů Senna & Amy.

Distribuce: KVIFF Distribution (do 3.5.2029).

AUTOŘI: Režie: Asif Kapadia. Scénář: neuvedeno. Kamera: Juan Laburu, Luigi Martucci (archivní záběry). Střih: Chris King. Zvuk: Simon Capes, Sofia Straface /ž/, Edward Sutton. Výkonná produkce: Julian Bird, Bil Bungay, Will Clarke, George Pank. Producent: James Gay-Rees, Paul Martin. Hudba: Antonio Pinto. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Iain Cooke (hudební supervize).

Účinkují: Diego Maradona, Claudia Villafañe /ž/, Cristiana Sinagra /ž/, Corrado Ferlaino, Maria Rosa Maradona /ž/, Gennaro Montuori, Fernando Signorini, Daniel Arcucci.

České titulky: Jiří Šteffl (Filmprint Digital).

Snímkem Diego Maradona završuje Asif Kapadia (nar. 1972) se svým stálým týmem triptych dokumentů, věnovaných kontroverzním slavným osobnostem, Senna (2010, Senna: Legenda formule 1 – V) o automobilovém závodníkovi Ayrtonu Sennovi, a Amy (2015, Amy) o zpěvačce Amy Winehousové. Filmaři získali množství materiálů ze soukromých archivů Diega Maradony (nar. 1960), jež vznikly z podnětu jeho prvního manažera Jorgeho Cyterszpilera (jehož památce je film věnován), jeho manželky Claudie Villafañeové, fanouška Gennara Montuoriho a dalších. Kromě toho používají i další archivy a mimo obraz komentář Maradony a jeho blízkých. Jádro filmu tvoří fotbalistovo období v klubu SCC Neapol v letech 1984-91. Získal s klubem dvakrát ligové vítězství a podílel se na výrazném úspěchu Argentiny na mistrovství světa v Mexiku 1986, kde Argentinci porazili Anglii jako odvetu za Falklandy díky Maradonově „Boží ruce“ a vzápětí jeho Gólu století, a pak vyhráli i nad Německem, s nímž ovšem ve finále MS v Itálii 1990 prohráli. Vedle kariéry si tvůrci všímají soukromého života hvězdy, která neunesla slávu. Maradona odmítl uznat syna, kterého porodila jeho krátkodobá milenka Cristiana Sinagraová, měl dvě dcery, zapletl se s Camorrou, účastnil se divokých večírků a byl odsouzen za drogy. Zlom v jeho životě přišel podle filmařů po MS v Itálii, kde Argentina pořádající zemi vyřadila a z miláčka neapolského publika se stal nepřítel. V epilogu je zachyceno Maradonovo vystoupení v televizi v roce 2004, kdy se léčil na psychiatrii, a jeho pozdní setkání s konečně přiznaným synem. -tbk-

Poznámka: Film měl distribuční premiéru 18.7.2019 v rámci akce Vary ve vašem kině. O slavném fotbalistovi se u nás hrál dokument Maradona režie Kusturica (2008, Maradona by Kusturica; r. Emir Kusturica), natočený v letech 2005-2007 během rozhovorů s režisérem.