Devadesátky

barevný, hořká komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:1,33, 2–D, MP4, Dolby Digital, dlouhý – 84 min.

Původní název: Mid90s. Země původu: USA. Výrobce: A24, IAC Films (koprodukce), Waypoint Entertainment (koprodukce). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 11.7.2019. Mluveno: anglicky (titulky). – Když spadneš, tak vstaň. Scénář a režie Jonah Hill.

Distribuce: KVIFF Distribution (do 14.3.2022). Lokace: USA: Los Angeles.

AUTOŘI: Režie: Jonah Hill. Scénář: Jonah Hill. Kamera: Christopher Blauvelt. Architekt: Jahmin Assa. Návrhy kostýmů: Heidi Bivens /ž/. Masky: Jacqueline Marie Knowlton /ž/, Lori Guidroz /ž/ (účesy). Střih: Nick Houy. Zvuk: Lisa Pinero /ž/. Výkonná produkce: Scott Robertson, Jennifer Semler /ž/, Alex G. Scott. Producent: Scott Rudin, Eli Bush, Ken Kao, Jonah Hill, Lila Yacoub /ž/. Koproducent: Amanda Adelson /ž/, Mikey Alfred, Catherine Farrell /ž/, Alison Goodwin /ž/, Aaron Meza, Josh Rosenbaum. Vizuální efekty: Jake Braver (supervize), Crafty Apes. Hudba: Atticus Ross, Trent Reznor. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Riley Harper.

Hrají: Sunny Suljic (Stevie), Katherine Waterston /ž/ (Dabney), Lucas Hedges (Ian), Na-kel Smith (Ray), Gio Galicia (Ruben), Ryder McLaughlin (Čtvrťák), Alexa Demie /ž/ (Estee), Olan Prenatt (Kurvadrát), Harmony Korine (Todd).

České titulky: Petr Putna.

Snímek Devadesátky je celovečerním režijním debutem herce, scenáristy a producenta Jonaha Hilla (nar. 1983), který v něm zčásti zúročil vlastní skejťáckou minulost v Los Angeles. Film, jehož příprava trvala čtyři roky, je natočený na digitální kameru Super 16mm. – Třináctiletý Stevie žije s osmnáctiletým bratrem Ianem, s nímž se moc nesnáší, a s mladou matkou Dabney. Fascinují ho o něco starší skejťáci Ray, Kurvadrát, Čtvrťák a Ruben, kteří se scházejí v nedalekém obchodě se skateboardy, kde Ray pracuje. Nejmladší Ruben mu zde nabídne své staré prkno. Hoch kvůli tomu na bratrův popud ukradne matce peníze a pak usilovně trénuje za domem. Parta ho časem vezme na vědomí a dá mu přezdívku Spálenej. Skejtují i na nedovolených místech, a tak občas utíkají před policií. Čtvrťák vše natáčí videokamerou. Stevie získá respekt, když se zraní při pokusu o riskantní přeskok. S rostoucím přátelstvím se chlapec odcizuje matce. Na párty si ho o něco starší Estee odvede do pokoje; podle ní je přesně v tom věku, než se z kluků stanou kokoti. Mezi Rayem, který se chce věnovat skateboardingu profesionálně, a Kurvadrátem, jenž to chtěl také, ale teď si raději jen užívá, začíná panovat napětí. Když po skejtování a popíjení s dalšími kamarády před budovou soudu vyrazí na další párty, Kurvadrát za volantem usne. Stevie se probere v nemocnici. Dabney, která nechtěla, aby se s partou stýkal, za ním nakonec kamarády pustí a Čtvrťák jim promítne film, který s nimi a o nich natočil. -kat-