Colette: Příběh vášně

barevný, historický, životopisný, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1, dlouhý – 112 min.

Původní název: Colette. Země původu: Velká Británie, USA, Maďarsko. Výrobce: Killer Films, Number 9 Films, Bold Films (zadavatel), BFI Film Fund (zadavatel), HanWay Films (zadavatel – spolupráce). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 28.2.2019. Mluveno: anglicky (titulky). – Historie se mění... Od režiséra filmu Pořád jsem to já a producenta filmu Carol.

Distribuce: Bioscop. Lokace: Maďarsko: Budapešť. Francie: Paříž. Velká Británie.

AUTOŘI: Režie: Wash Westmoreland. Námět: Richard Glatzer. Scénář: Richard Glatzer, Wash Westmoreland, Rebecca D. Lenkiewicz /ž/. Kamera: Giles Nuttgens. Architekt: Michael Carlin. Návrhy kostýmů: Andrea Flesch /ž/. Masky: Ivana Primorac /ž/ (+ účesy). Střih: Lucia Zucchetti /ž/. Zvuk: Csaba Major. Výkonná produkce: Svetlana Metkina /ž/, Norman Merry, Mary Burke /ž/. Producent: Elizabeth Karlsen /ž/, Stephen Woolley, Pamela Koffler /ž/, Christine Vachon /ž/, Michel Litvak, Gary Michael Walters. Koproducent: Caroline Levy /ž/, Ildikó Kemény /ž/, David Minkowski. Vizuální efekty: Sheila Wickens /ž/ (supervize). Zvláštní efekty: Gabor Kiszelly (supervize). Hudba: Thomas Adès. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Karen Elliott /ž/ (hudební supervize). Choreografie: Alex Reynolds.

Hrají: Keira Knightley /ž/ (Colette), Dominic West (Willy), Denise Gough /ž/ (Missy), Fiona Shaw /ž/ (Sido), Eleanor Tomlinson /ž/ (Georgie Raoul-Duvalová), Robert Pugh (Jules), Ray Panthaki (Veber), Al Weaver (Schwob), Sloan Thompson /ž/ (Matilde), Dickie Beau (Wague), Julian Wadham (Ollendorff), Aiysha Hart /ž/ (Polaire), Shannon Tarbet /ž/ (Meg), Johnny K. Palmer (Paul Héon).

České titulky: Helena Čížková (PO.E.TA).

Životopisný snímek Colette natočil britský režisér a scenárista Wash Westmoreland (nar. 1966) jako svůj první samostatný film po smrti uměleckého partnera a manžela Richarda Glatzera (1952-2015), jenž je uveden jako autor námětu a spoluscenárista a jemuž dílo věnoval. Vyprávění se soustřeďuje na začátky umělecké činnosti spisovatelky a varietní herečky Colette (vl. jm. Sidonie-Gabrielle Colette, 1873-1954) v letech 1892-1905. Mladá Colette z burgundského městečka Saint-Sauveur-en-Puisaye se provdá za šarmantního pařížského bonvivána Henryho Gauthier-Villarse (1859-1931), publikujícího články, recenze a romány pod pseudonymem Willy. Starší muž má pod palcem několik autorů, kteří pro něj pracují. Z nouze pro něj začne psát i Colette. Její romány o dívce Claudine, vydávané pod Willyho jménem, se stanou bestsellery. Manželství začne skřípat, když Colette objeví manželovu nevěru. Sama si začne hledět žen. Románek s bohatou Američankou Georgie Raoul-Duvalovou prožije nejen ona, ale i Willy. Georgiin manžel se ale postará o to, aby byl celý náklad knihy o tomto vztahu spálen. Colette se věnuje tanci a sblíží se s transvestitkou Missy. Vystoupí spolu i v Moulin Rouge, ale představení skončí skandálem. Herecká společnost nicméně hraje dál na turné. Když Colette zjistí, že Willy prodal autorská práva na knihy o Claudine, definitivně se s ním rozejde. Už pod vlastním jménem pak napíše autobiograficky laděný román Tulačka. – Postavě slavné spisovatelky byl věnován již snímek Colette (1991, Becoming Colette; r. Danny Huston). A pod názvem Colette (2013; r. Milan Cieslar) byla natočena adaptace autobiografické knihy Arnošta Lustiga, jež nemá s touto autorkou nic společného. -tbk-