Brankář

barevný, psychologický, milostný příběh, životopisný, 12 nevhodný pro děti, 1:2,39, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 120 min.

Původní název: Trautmann. The Keeper (anglický název). Země původu: SRN, Velká Británie. Výrobce: Lieblingsfilm, Zephyr Films, British Film Company (koprodukce), ARD Degeto Film (koprodukce), Square One Entertainment (koprodukce), ARRI Media (koprodukce), B.A. Produktion (koprodukce), DFFF (podpora), FFFB (podpora), FFA (podpora), Creative Europe – Media (podpora), Northern Ireland Screen (podpora), Bayerischer Bankenfonds (podpora). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 20.6.2019. Mluveno: anglicky, německy (titulky). – Z válečného zajatce národním hrdinou.

Distribuce: Film Europe. Lokace: Severní Irsko: Lurgan. SRN: Bavorsko – Mnichov, Augsburg.

AUTOŘI: Režie: Marcus H. Rosenmüller. Scénář: Marcus H. Rosenmüller, Nicholas J. Schofield, Robert Marciniak (spolupráce na scénáři), Christian Lerch (spolupráce na scénáři), John Henshaw (dodatečné dialogy). Kamera: Daniel Gottschalk. Architekt: Johannes Sternagel, Doerthe Komnick /ž/, Michael Binzer. Návrhy kostýmů: Ancke Winkler /ž/. Masky: Tatiana Krauskopf /ž/ (+ účesy). Střih: Alexander Berner. Zvuk: Benjamin Rosenkind, Jeremy Price. Výkonná produkce: Christian Eisenbeiss. Producent: Robert Marciniak, Chris Curling, Steve Milne. Koproducent: Christine Strobl /ž/, Al Munteanu, Lars Wiebe, Josef Reidinger. Vizuální efekty: David Laubsch (supervize), ARRI VFX. Zvláštní efekty: Dirk Lange (supervize), Sam Conway (supervize), Lange SFX. Hudba: Gerd Baumann. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Katja Jerabek /ž/, Donal OFarrell.

Hrají: David Kross (Bert Trautmann), Freya Mavor /ž/ (Margaret Friarová), John Henshaw (Jack Friar), Michael Socha (Bill Twist), Harry Melling (seržant Smythe), Dave Johns (Roberts), Julian Sands (prezident klubu Manchester City), Gary Lewis (Jock Thompson), Chloe Harris /ž/ (Betsy), Mikey Collins (Alf Myers), Barbara Young /ž/ (babička Sarah), Dervla Kirwan /ž/ (Clarice Friarová), Tobias Masterson (John), Olivia Rose Minnis /ž/ (Barbara Friarová), Mikey Collins (Alf Myers), Butz Ulrich Buse (rabín Altmann).

Cena: MFF v Pekingu 2019: nejlepší herec ve vedlejší roli (John Henshaw).

České titulky: Tereza Bernhartová (Filmprint Digital).

V německo-britském životopisném snímku Brankář zpracoval Marcus H. Rosenmüller (nar. 1973) v žánru melodramatického milostného příběhu osudy legendárního brankáře Berta Trautmanna (1923-2013), který se z válečného zajatce stal oceňovaným fotbalistou velkoklubu Manchester City. – Příslušník wehrmachtu Bernd Trautmann se ocitne v zajateckém táboře v St. Helens v anglickém Lancashireu. Tady si ho všimne místní obchodník Jack Friar, zanícený fotbalový funkcionář, a postaví ho proti vůli všech do branky svého klubu. Bernd (přezvaný na Berta) se zamiluje do jeho energické dcery Margaret, ožení se s ní a narodí se jim syn John. Zároveň začne chytat za Manchester City (Man City). Když vyjde najevo, že vstoupil do armády dobrovolně a že byl vyznamenán Železným křížem, zvedne se proti němu vlna odporu, kterou zažehná svým vystoupením vlivný rabín Altmann. Ve vítězném zápase o titul s rivalem Birmingham City v roce 1956 je Trautmann těžce zraněn, ale dochytá. Později se ještě v rekonvalescenci dozví o tom, že syna Johna přejelo auto. Zoufalý Bert se přizná nešťastné Margaret se svým traumatem: za války nezabránil brutální vraždě ukrajinského chlapce. Manželé se posléze vzpamatují z neštěstí a muž začne znovu hrát. – U hrobu syna se Trautmann setká s někdejším velitelem zajateckého tábora seržantem Smythem, který nenáviděl Němce za smrt své dcerky a ženy při náletu (a pohřbených nedaleko). Oba muži se porvou a usmíří. – Margaret zemřela v roce 1980. -tbk-