Bílý bílý den

barevný, psychologický, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, MP4, Dolby Digital, délka – 109 min.

Původní název: Hvítur, hvítur dagur. A White White Day (anglický název). Země původu: Island, Dánsko, Švédsko. Výrobce: Join Motion Pictures, Film i Väst, Snowglobe, HOBAB, Glassriver (spolupráce), Icelandic Film Centre (podpora), Danish Film Institute (podpora), Icelandic Ministry of Industries and Innovation (podpora), Nordisk Film & TV Fond (podpora), Swedish Film Institute (podpora), Creative Europa – Media (podpora). Rok copyrightu: 2019. Premiéra: 25.7.2019. Mluveno: islandsky (titulky). – Jak dobře znáte svoje nejbližší?

Distribuce: KVIFF Distribution (do 29.5.2029). Lokace: Island.

AUTOŘI: Režie: Hlynur Pálmason. Scénář: Hlynur Pálmason. Kamera: Maria von Hausswolff /ž/. Architekt: Hulda Helgadóttir /ž/. Návrhy kostýmů: Nina Grønlund /ž/. Masky: Katrine Tersgov /ž/. Střih: Julius Krebs Damsbo. Zvuk: Lars Halvorsen. Výkonná produkce: Gudmundur Arnar Gudmundsson, Hlynur Pálmason, Ingvar Eggert Sigurdsson. Producent: Anton Máni Svansson. Koproducent: Anthony Muir, Eva Jakobsen /ž/, Katrin Pors /ž/, Nima Yousefi, Mikkel Jersin. Vizuální efekty: Elfar Sverrisson (supervize). Zvláštní efekty: Heimir Sverrisson (supervize). Hudba: Edmund Finnis. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Jón Vidar Arnbórsson (souboje).

Hrají: Ingvar Eggert Sigurdsson (Ingimundur), Ída Mekkín Hlynsdóttir /ž/ (Salka), Hilmir Snaer Gudnason (Olgeir), Sara Dögg Ásgeirsdóttir /ž/ (Ingimundurova manželka), Björn Ingi Hilmarsson (Trausti), Elma Stefania Agustsdóttir /ž/ (Elín), Haraldur Stefansson (Stefán), Laufey Elíasdóttir /ž/ (Ingibjörg), Sigurdur Sigurjónsson (Bjössi), Arnmundur Ernst Björnsson (Hrafn), Thór Hrafnsson Tulinius (Georg).

České titulky: Helena Březinová (Filmprint Digital).

Po snímku Zimní bratři (2017, Vinterbrødre) přináší Hlynur Pálmason (nar. 1984) i ve svém druhém autorském snímku Bílý bílý den opět syrové severské drama, tentokrát s tématem obtížného smiřování se se ztrátou blízkého člověka. – Policista Ingimundur z odlehlé islandské obce ovdověl, když se jeho manželka zabila v autě. Dá se do rekonstrukce otcovy farmy, stará se o devítiletou vnučku a má sezení s psychiatrem. Náhodou zjistí, že mu milovaná manželka byla nevěrná s mužem ze vsi, Olgeirem. Nedokáže se s tím vyrovnat. Ve vzteku zdemoluje psychiatrovu ordinaci, napadne a zavře na stanici dva své kolegy. V noci odveze Olgeira k vykopanému hrobu a s puškou v ruce ho donutí k přiznání. Když druhý den pustí kolegy a odváží vnučku, která se na něho kvůli jeho chování zlobí, napadne ho Olgeir nožem a zraní ho na paži. Zkrvavený, ale nyní vyrovnaný muž odnáší dívenku, která se s ním smířila, silničním tunelem, jehož vjezd je zavalen. – Dětskou roli hraje režisérova dcera. – Snímek byl před distribuční premiérou uveden v rámci akce Vary ve vašem kině. -tbk-