Bécassine!

barevný, komedie, komiksový, adaptace, přístupný, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 102 min.

Původní název: Bécassine! Země původu: Francie. Výrobce: Why Not Productions, Chabraque Productions, France 3 Cinéma, Canal+ (účast), OCS (účast), France Télévisions (účast), CNC (podpora), La Région Normandie (podpora), Procirep (podpora), Angoa (podpora), Cinémage 12 (spolupráce), Cinécap (spolupráce). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 15.8.2019. Mluveno: francouzsky (titulky).

Distribuce: Film Europe. Lokace: Francie: Île-de-France – Essone; Normandie – Orne.

AUTOŘI: Režie: Bruno Podalydès. Předloha: Caumery & Pinchon (komiksy Bécassine). Scénář: Bruno Podalydès. Kamera: Patrick Blossier. Architekt: Wouter Zoon. Návrhy kostýmů: Dorothée Guiraud /ž/. Masky: Delphine Jaffart /ž/, Marc Villeneuve (účesy), Stéphane Malheu (účesy). Střih: Christel Dewynter /ž/. Zvuk: Laurent Poirier. Výkonná produkce: Martine Cassinelli /ž/. Producent: Pascal Caucheteux, Clémentine Dabadie /ž/. Vizuální efekty: Guillaume Le Gouez (supervize), Compagnie Generale des Effets Visuels. Zvláštní efekty: François Philippi. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Emeline Bayart /ž/ (Bécassine), Karin Viard /ž/ (markýza), Bruno Podalydès (Rastaqueros), Denis Podalydès (pan Vynikající), Josiane Balasko /ž/ (slečna Buchbácová), Michel Vuillermoz (strýček Corentin), Isabelle Candelier /ž/ (Madeleine), Jean-Noël Brouté (Hilarion), Philippe Uchan (Cyprian), Vimala Pons /ž/ (Marie Šilhavá), Maya Compagnie /ž/ (Lojzička), Claude Perron /ž/ (vychovatelka), Rose Daugnet /ž/ (šestiletá Bécassine), Eowyn Ptak /ž/ (dvanáctiletá Bécassine).

České titulky: Anna Obrusníková (Filmprint Digital).

Francouzský herec, režisér a scenárista Bruno Podalydès (nar. 1961) natočil komedii Bécassine! podle oblíbených komiksů, jejichž první díl vyšel už v roce 1913. Titulní hrdinkou je zdánlivě naivní venkovanka, která má ovšem dobré srdce, stále dobrou náladu, zajímavé nápady a smysl pro humor. – Bécassine musí od dětství pracovat v chudém hospodářství. Pomáhá jí hodný strýček Corentin. Jako dospělá vyrazí do Paříže, ale místo toho se stane chůvou u zdejší zchudlé markýzy. V zámku dále žijí markýzin důvěrník pan Vynikající, kuchařka Madeleine, majordomus Hilarion, šofér Cyprian a posluhovačka slečna Buchbácová. Bécassine se obětavě stará o Lojzičku, kterou markýza adoptovala. Když se na zámku objeví loutkář Rastaqueros, který se šlechtičně zalíbí, vše se změní. Loutkář přivede panství na buben a zmizí. Personál kromě Bécassine je propuštěn a Lojzička musí do internátu. Jenže vše se v dobré obrátí, když se tu Rastaqueros objeví se spoustou dárků a peněz. Jakýsi americký podnikatel totiž začal vyrábět časovač na vařená vejce, který Bécassine vymyslela. Služebnictvo i Lojzička se tak mohou vrátit a na zámku zavládne idyla. -tbk-