Beats

černobílý/barevný, hudební, psychologický, adaptace, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, délka – 102 min.

Původní název: Beats. Země původu: Velká Británie. Výrobce: Rosetta Productions, Sixteen Films (spolupráce), BFI (zadavatel), Creative Scotland (zadavatel), BBC Scotland (zadavatel – spolupráce), Lipsync (zadavatel – spolupráce), Altitude Film Sales (zadavatel – spolupráce), Wild Bunch (zadavatel – spolupráce). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 13.6.2019. Mluveno: anglicky (titulky).

Distribuce: Film Europe.

AUTOŘI: Režie: Brian Welsh. Předloha: Kieran Hurley (hra Beats, 2012). Scénář: Kieran Hurley, Brian Welsh. Kamera: Ben Kračun. Architekt: Victor Molero. Návrhy kostýmů: Carole K. Fraser /ž/. Masky: Rachael Speke /ž/ (+ účesy). Střih: Robin Hill. Zvuk: David Bowtle-McMillan. Výkonná produkce: Mary Burke /ž/, Norman Merry, Leslie Finlay, Peter Hampden, Ewan Angus, Richard Wolfe, Steven Soderbergh, Rebecca OBrien /ž/, Scott Meek, Will Clarke, Mike Runagall, Andy Mayson, Vincent Maraval. Producent: Camilla Bray /ž/. Vizuální efekty: Invisible Arts Collective. Hudba: Stephen Hindman, Penelope Trappers /ž/. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Keith McIvor (hudební režie), Phil Canning (hudební supervize), Piers Martin (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: EmmaClaire Brightlyn /ž/ (souboje).

Hrají: Cristian Ortega (Johnno), Lorn Macdonald (Spanner), Laura Fraser /ž/ (Alison), Brian Ferguson (Robert Dunlop), Ross Mann (D-Man), Gemma McElhinney /ž/ (Laura), Amy Manson /ž/ (Cat), Rachel Jackson /ž/ (Wendy), Neil Leiper (Fido), Kevin Mains (Les), Stephen McCole (seržant Ian Black), Josh Whitelaw (Gary), Martin Donaghy (Colin).

České titulky: Petr Fantys (Filmprint Digital).

Skotský filmař Brian Welsh (nar. 1981) jde ve snímku Beats ve stopách prvních filmů Dannyho Boylea. V černobílém snímku (s barevnými detaily a s jednou abstraktní barevnou halucinační sekvencí) se vrací do poloviny 90. let ve Skotsku, kdy britská vláda předložila a schválila Zákon o veřejném pořádku, jímž se zakazovala nepovolená shromáždění se „zesílenou hudbou, vyznačující se sérií rytmických úderů“. Tehdy se mezi mládeží rozšířila subkultura s rave parties, tedy s tajnými nelegálními hudebními akcemi. – Skotsko 1994. Grázlík Spanner a slušňák Johnno z chudinského předměstí jsou kamarádi od dětství. Spanner ukradne peníze svému bratru Fidovi, psychopatickému drogovému dealerovi, aby se s Johnnem dostali k partě, v níž jsou jeho sestřenice Wendy a kamarádky Laura a Cat. Ty vědí o chystaném venkovním koncertu. Johnno má potíže s přítelem své matky, policistou Robertem. – Holky vezmou oba mladíky za diskžokejem D-Manem z pirátské rozhlasové stanice. Spolu s ním odjedou na akci. Johnno, který jako jediný umí jakžtakž řídit, musí převzít volant za zdrogovaného D-Mana. Na „koncertu“ si kluci dají extázi a skvěle se baví. Johnno se sbližuje s Laurou. Dívka je však milenkou Fidova komplice Lese. Ten jede s Fidem za nimi. – Akci drsně rozežene policie. Robert až příliš pozdě zjistí, že surově zmlátil Johnna. – Ráno Spanner a Laura kamaráda marně hledají. Zbitého mladíka si vyzvedne na policii matka. Když přijde Spanner za ním domů, pustí ho k němu… – V závěrečných titulcích jsou popsány osudy protagonistů. Matka se rozešla s Robertem. Přátelství Spannera a Johnna se rozpadlo. -tbk-