Arctic: Ledové peklo

barevný, dobrodružný, psychologický, thriller, 12 nevhodný pro děti, 1:2,39, 2–D, zvuk – 5.1, délka – 97 min.

Původní název: Arctic. Země původu: USA. Výrobce: Armory Films, The Joker Films, XYZ Films, Pegasus Pictures (koprodukce). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 28.3.2019. Mluveno: anglicky (titulky). – Mads Mikkelsen ve své životní roli.

Distribuce: Bohemia Motion Pictures. Lokace: Island.

AUTOŘI: Režie: Joe Penna. Scénář: Joe Penna, Ryan Morrison. Kamera: Tómas Örn Tómasson. Architekt: Atli Geir Grétarsson. Návrhy kostýmů: Margrét Einarsdóttir /ž/. Masky: Ragna Fossberg /ž/. Střih: Ryan Morrison. Zvuk: Arni Gustafsson, Thomas Ouziel (design zvuku). Výkonná produkce: Martha De Laurentiis /ž/, Manu Gargi, Einar Thornsteinsson. Producent: Christopher Lemole, Tim Zajaros, Noah C. Haeussner. Koproducent: Michael Raimondi, Aaron Scotti, Lilja Ósk Snorradóttir /ž/, Snorri Thórisson, Einar Sveinn Thórdarson. Vizuální efekty: Sean Findley (producent), Thilak (producent). Hudba: Joseph Trapanese. Hudební dramaturgie: Steven Gizicki (hudební supervize).

Hrají: Mads Mikkelsen (Overgård), María Thelma Smáradóttir /ž/ (mladá žena), Tintrinai Thikhasuk (pilot vrtulníku).

České titulky: neuvedeno.

Brazilský režisér Joe Penna zpracovává ve svém celovečerním debutu, komorním dobrodružném thrilleru Arctic: Ledové peklo, robinsonovské téma osamělého trosečníka, bojujícího o život. – Arktida. Pilot Overgård havaroval se svým letadlem již před časem. Rutinně provádí každodenní činnosti, aby přežil. Objeví se helikoptéra, která se však ve větru opodál zřítí. Muž v troskách najde mrtvého pilota a jeho těžce zraněnou ženu. Ošetří ji a rozhodne se, že se s ní vydá na vzdálenou sezonní základnu. Během putování musí překonat četné nástrahy včetně střetu s ledním medvědem nebo pádu do hluboké díry ve sněhu. Jako zázrakem se vrátí k ženě, kterou zanechal v pustině, protože se domníval, že je mrtvá. Ona však překonala krizi. Pokračují v cestě. Objeví se vrtulník, ale muž na sebe marně upozorňuje. Zcela vyčerpaný a zraněný se po mnoha dnech útrap už vzdává vší naděje, když se stroj vrátí… – Na kopiích je pouze originální název Arctic. -tbk-