Zilionáři

barevný, akční, komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, Dolby, dlouhý – 95 min.

Původní název: Masterminds. Země původu: USA. Výrobce: Relativity Studios, Michaels/Goldwyn, Relativity Studios (zadavatel). Surefire Entertainment Capital (spolupráce). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 13.10.2016. Mluveno: anglicky, španělsky (české titulky). – Blbí mají štěstí.

Distribuce: Forum Film. Lokace: USA: Jižní Karolína. Portoriko.

AUTOŘI: Režie: Jared Hess. Námět: Emily Spiveyová, Chris Bowman, Hubbel Palmer. Scénář: Chris Bowman, Hubbel Palmer, Emily Spiveyová. Kamera: Erik Wilson. Architekt: Clayton Hartley. Návrhy kostýmů: Sarah Edwardsová. Masky: Don Kozma. Střih: David Rennie, Keith Brachmann. Zvuk: M.J. Benavente (supervizor). Výkonný producent: Ryan Kavanaugh, Dana Brunetti, Kevin Messick, Jody Hill, Danny R. McBride, Erin Davidová, Joseph Nicholas, Jerry Lasky, Tucker Tooley, Jill Messicková, Adam Fields, Andrew Panay, Kenneth L. Halsband, Brent Almond, Brett Dahl, Jared D. Underwood, Andrew C. Robinson. Producent: John Goldwyn, Lorne Michaels. Koproducent: D. Scott Lumpkin. Vizuální efekty: Raymond Gieringer (supervize), Jay Randall (supervize), Comen VFX, Endgame VFX, ReThink VFX. Zvláštní efekty: Ken Gorrell (koordinátor). Hudba: Geoff Zanelli. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Steven Ritzi.

Hrají: Zach Galifianakis (David Ghantt), Kristen Wiigová (Kelly Campbellová, Davidova kolegyně), Jason Sudeikis (nájemný vrah Mike McKinney), Owen Wilson (zloděj Steve Chambers), Mary Elizabeth Ellisová (Michelle, Stevova manželka), Leslie Jonesová (vyšetřovatelka FBI), Jon Daly (vyšetřovatel FBI), Kate McKinnonová (Jandice, Davidova snoubenka), Ken Marino (soused Doug, Steveův bývalý spolužák), Devin Ratray (Runny, Steveův kumpán).

České titulky: Barbora Knobová.

Akční komedie Jareda Hesse Zilionáři recykluje mnohokrát opakovaný motiv velké loupeže a následný útěk před spravedlností. Autoři velmi volně vyšli ze skutečné události z října roku 1997, kdy bylo při velké bankovní loupeži v Loomis Fargo Bank v Severní Karolíně odcizeno 17,3 milionu dolarů. Snímek však není ničím jiným než tuctovou americkou ztřeštěnou podívanou. – Rok 1997. Zbrklý a lehkomyslný smolař David z touhy po dobrodružství pracuje jako řidič obrněného automobilu na převoz peněz. Má sice snoubenku, praštěnou buranskou Jandice, ale je zamilovaný do krásné kolegyně Kelly. Ta však dá výpověď a začne pracovat v bufetu. – Jednoduchý zlodějíček Steve se svou dvoučlennou partou přemluví Kelly k provedení velké loupeže. Rozhodnou se využít Davida. Kelly k němu předstírá náklonnost, a ten s loupeží souhlasí. – Po intenzivním výcviku a po několika peripetiích se Davidovi podaří z práce ukrást přes sedmnáct milionů dolarů. Kelly se Stevem pošlou Davida samotného do Mexika, v přestrojení, s falešnými doklady a s dvaceti tisíci dolary. – FBI začne případ vyšetřovat a postupně přijde na stopu zlodějových kompliců. – David si zatím užívá luxusní život v mexických hotelech, když se dozví, že ho Kelly pouze využila. Steve se ho jako nepohodlného svědka rozhodne odstranit. Upozorní na něho Interpol, a když ten selže, pošle za ním psychotického nájemného vraha Mikea. Kelly se snaží Davida varovat, nakonec za ním odcestuje na ostrov Cozumel. – Po několika honičkách Mike oběť dopadne. Těsně předtím, než Davida zabije, zjistí z falešných dokladů, že oběť má stejné jméno, datum i místo narození jako on. Konsternovaný vrah se s ním místo vraždy sblíží. – David požaduje po Steveovi další peníze, jinak vše vyzradí. Steve, který mezitím s manželkou Michelle a s dětmi blahobytně žije v luxusním sídle, unese Kelly a pověří Mikea její likvidací. Místo toho se ovšem do USA vrátí David. – Na Steveově zahradní párty David dívku vysvobodí a ještě se mu podaří ukrýt sud s více než dvou a půl milionem dolarů. Při nezdařeném útěku vynutí ze Stevea doznání před skrytými agenty FBI, kteří ho už nějakou dobu sledovali. – Steve je odsouzen na jedenáct let. S ním jdou do vězení i David a Kelly. Oba si slíbí, že se po odpykání trestu opět shledají. Ve vězení je David pokládán za hrdinu, který provedl jednu z největších loupeží v dějinách USA. Po sedmi letech je volný. Před věznicí na něj čeká Mike, který ho odveze za Kelly. – Český název filmu odkazuje na člověka, který si užívá jako milionář, ale na svém účtu má ve skutečnosti nulu (anglicky „zero“). –jl–

JARED HESS (vl. jm. Jared Lawrence Hess, nar. 18.7.1979, Glendale, Arizona) navštěvoval fakultu umění a komunikace na Univerzitě Brighama Younga (BYU) v utažském městě Provo. Již od mládí pracoval ve filmové produkci, byl asistentem kamery (u desítky filmů v letech 1996–2004) i hercem. Nyní působí jako scenárista, režisér a producent hraných filmů, seriálů (mj. Napoleon Dynamite nebo The Last Man on Earth), videoklipů a reklam. Na scénářích s ním spolupracuje i manželka Jerusha Elizabeth Demke–Hessová (nar. 1980). Oba se angažují v Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů a participují na filmech z její produkce. – Filmografie: (kamera) kr. f. Cursed Is the Ground (2002, Prokletá je země; r. Jason Conforto); (herec) The Singles Ward (2002, Spolek nezadaných; r. Kurt Hale – TV), Pride and Prejudice (2003, Pýcha a předsudek; r. Andrew Black), The R.M. (2003, R.M.; r. Kurt Hale), Unexpected Race (2016, Neočekávaná cesta; r. Stephen Groo); (režie, scénář či podíl na něm, není–li uvedeno jinak), kr. f. Peluca (2002; + kam.), ztřeštěné komedie ze studentského prostředí Napoleon Dynamite (2004, Napoleon Dynamit – V), o obézním zápasníku Nacho Libre (2006, Boží zápasník; + text písně – V) s Jackem Blackem, o odcizeném námětu na příběh Gentlemen Broncos (2009, Divnej týpek – V), o archeologovi z přelomu 80. a 90. let Don Verdean (2015) a o loupeži více jak sedmnácti milionů dolarů Zilionáři (2015, Masterminds). –jl–