Zhasni a zemřeš

barevný, horor, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 81 min.

Původní název: Lights Out. Země původu: USA. Výrobce: Grey Matter, Atomic Monster. Pro New Line Cinema. Ve spolupráci: RatPac-Dune Entertainment. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 21.7.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Od producenta Jamese Wana režiséra V zajetí démonů.

Distribuce: Freeman Entertainment.

AUTOŘI: Režie: David F. Sandberg. Předloha: krátký film Lights Out (2013; r. David F. Sandberg). Scénář: Eric Heisserer. Kamera: Marc Spicer. Architekt: Jennifer Spenceová. Návrhy kostýmů: Kristin M. Burkeová. Střih: Kirk Morri, Michel Aller. Zvuk: Robert Janiger. Výkonná produkce: Walter Hamada, Dave Neustadter, Richard Brener, Steven Mnuchin, Michael Clear, Jack Murray, Ben Everard. Producent: James Wan, Lawrence Grey, Eric Heisserer. Vizuální efekty: Aaron Sims Company. Hudba: Benjamin Wallfisch. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Mark Norby.

Hrají: Teresa Palmerová (Rebecca), Gabriel Bateman (Martin), Alexander DiPersia (Bret), Maria Belloová (Sophie), Billy Burke (Paul), Alicia Vela-Baileyová (Diana), Lotta Lostenová (Esther).

České titulky: Petr Fantys.

Komorní horor Zhasni a zemřeš je anglicky mluveným celovečerním debutem švédského režiséra krátkých a televizních snímků Davida F. Sandberga (nar. 1981). Aby získal finance na celovečerní film, natočil Sandberg v roce 2013 u sebe doma tříminutový horor Lights Out (Zhasnuto), do jehož jediné role obsadil manželku, herečku Lottu Lostenovou. Snímek na YouTube zhlédlo přes dvanáct milionů uživatelů. Námět později zpracoval scenárista Eric Haisserer do delšího příběhu a látky se jako spoluproducent ujal hororový specialista James Wan. – Čtyřicátníka Paula při odchodu z jeho textilky zabije přízrak, pohybující se jen ve tmě. Po muži zůstane duševně nemocná vdova Sophie a asi desetiletý Martin. Chlapec má strach: maminka často mluví ve tmě s nějakou Dianou. V noci ho vyděsí přízrak, který viděl ve dveřích pokoje, když zhasl. Martina musí vyzvednout ve škole místo matky asi o deset let starší nevlastní sestra Rebecca (Becca) s přítelem Bretem. Chlapec se jí svěří. Ona mu rozumí, zažila v dětství něco podobného, když její tatínek jejich matku opustil. Rebecca nechá Martina přespat u sebe. Ten stráví noc ve vaně s rozsvícenou baterkou, zatímco ona v ložnici vidí Dianu. Chlapce ráno odvede sociální pracovnice Emma. Becca najde v podlaze vyrytý Dianin podpis, jde proto s Bretem za matkou. Ta není doma. Dívka najde v Paulově pracovně složku o Dianě. Dívku našli jako třináctiletou ve sklepní místnosti; její otec se zabil, protože se mu „dostávala do hlavy“. Chovala se jako zvířátko a skončila na psychiatrii. Tam se seznámila s mladičkou Sophií, která zde byla kvůli depresím, a ovládla ji. Zemřela při elektrošocích. Matka vyděsí Martina, protože zhasne a chce ho seznámit s Dianou. Hoch uteče k sestře, podle níž je Sophie jediné Dianino pouto se světem. Sourozenci s Brettem se vrátí k matce, aby jí pomohli. Na noc se vyzbrojí svíčkami, baterkami, rezervními žárovkami, ale Becca a Martin skončí Dianiným přičiněním zamčeni ve sklepě. Vyjde najevo, že přízrak má na svědomí i zmizení a smrt Rebečina vlastního otce. Diana omráčí Sophii a zabije policisty, které zavolal Bret. Sophie pochopí, že Diana nemíní dodržet slib, že jejím dětem neublíží, tak se obětuje a zastřelí se… – Více než na okázalé efekty spoléhají tvůrci na vzrůstající napětí, momenty překvapení, záludnou hru světla a temnoty i na postupném odhalování dávných traumat. -kat-