Zde Harold

barevný, hořká komedie, adaptace, 15 přístupnost, 1:2,39, 2-D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 87 min.

Původní název: Her er Harold. Země původu: Norsko, Švédsko. Výrobce: Mer Film. Koprodukce: Migma Film. S podporou Norsk Filminstitutt, Svenska Filminstitutet, Vestnorsk Filmsenter. Rok výroby: 2014. Premiéra: 4.2.2016. Monopol: Film Europe. Mluveno: švédsky, norsky (české titulky). – Únos může být někdy vysvobozením. Pro obě strany.

AUTOŘI: Námět: Frode Grytten – kniha Saganatt: I morgon er det måndag (2011, Ságická noc: Zítra je pondělí). Scénář: Gunnar Vikene. Režie: Gunnar Vikene. Kamera: Simon Pramsten. Hudba: Janove Ottesen. Různé skladby a písně. Výprava: Peter Båvman. Kostýmy: Stina Lundeová. Střih: Frida Eggum Michaelsenová. Zvuk: (design) Bent Holm; Tony Österholm. Masky: Tuija Valénová. Vizuální efekty: (supervize) Mats Andersen, Morten Moen. Zvláštní efekty: (koordinátor) Robin Blick. Výkonný producent: Axel Helgeland. Producentka: Maria Ekerhovdová. Koproducenti: Lars Leegaard Marøy, Tor Ole Rognaldsen, Per-Erik Svensson. České titulky: Jarka Vrbová (Filmprint Digital).

HERCI: Bjørn Sundquist (Harold Lunde), Bjørn Granath (Ingvar Kamprad), Fanny Ketterová (Ebba), Grethe Seliusová (Marny Lundeová), Vidar Magnussen (Jan Lunde), Ellen Birgitte Wintherová (Jeanette), Veslemøy Mørkridová (Solveig).

CENY: Ceny Amanda: nejlepší herec (Bjørn Sundquist), nejlepší kamera (Simon Pramsten); (nominace) nejlepší režie (Gunnar Vikene), nejlepší výprava (Peter Båvman, Cecilie De Langeová).

Hořká komedie norského režiséra Gunnara Vikeneho Zde Harold líčí v typicky severském duchu trable zkrachovalého nábytkáře, který se rozhodne unést majitele společnosti IKEA. Snímek vychází z druhé části trilogie s názvem Saganatt (2011, Ságická noc) spisovatele Frodeho Gryttena, věnované dvěma generacím podnikatelů v době ekonomického boomu v 80. a 90. letech. – Majitele nábytkářské firmy z norského Åsane, Harolda Lundeho, zlikviduje obří prodejna firmy IKEA, postavená hned vedle jeho podniku. Muž odveze do pečovatelského domu manželku Marny, trpící Alzheimerovou chorobou, jenže ta vzápětí zemře. Nešťastník podpálí svůj dům a chce shořet s ním, jenže ho uhasí požární hlásiče. Dům pak vyhoří, ale starý muž mezitím odjede svým obstarožním saabem za synem do Osla. Opilecký outsider Jan Lunde přišel o práci v bulvárních novinách a manželka Solveig ho vyhodí i s tchánem. Otec řekne synovi o smrti matky a vykládá mu, že hodlá unést zakladatele IKEA Ingvara Kamprada. Vydá se do Švédska, kde se v Älmhultu náhodou setká se šestnáctiletou vzdornou Ebbe, která má potíže s alkoholickou matkou Jeanette. První pokus o Kampradův únos se Haroldovi nezdaří, protože mu Ebbe lhala. Lunde však vzápětí zastaví muži s porouchaným autem a zjistí, že jde právě o Kamprada. S Ebbe posléze odvezou uneseného do karavanu u jezera. Kamprad se kupodivu příliš nebrání, jen je zvědavý, co si s ním únosce počne. Harold to také neví. Posléze Ingvar uteče, avšak proboří se do ledu, právě tak jako pronásledovatel Harold. Pomůže jim Ebbe a muži se pak musí v karavanu zahřívat vlastními těly. Lunde zajatce propustí. Ten ho pozve k sobě do IKEA. Má už dost věčných potíží a chce zapálit sebe i podnik. Vyrovnaný Harold mu v tom zabrání. Rozhodne se odjet zpět za synem, aby se o něj postaral… -tbk-

GUNNAR VIKENE (nar. 23.3.1966, Bergen?, Norsko) začínal jako dokumentarista, ale je také tvůrcem krátkých filmů, reklamních spotů a hudebních klipů. V roce 2002 natočil svůj celovečerní debut Pád nebes. Režíroval též TV minisérii Ran (2005) a podílel se na seriálu Det tredje øyet (2014, Třetí oko). Získal norskou výroční cenu Amanda za scénář ke svému filmu Vegas. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Kinobilletten (1995, Lístek do kina) a Digre daier (1997, Velký kozy), hořká komedie o pacientovi psychiatrické kliniky, který chce zachránit svět před srážkou s meteoritem, Himmelfall (2002, Pád nebes; + spol. sc.), rodinný snímek o jedenáctileté dívce a jejím setkání se zdivočelým koněm na útěku Trigger (2006), uvedený na Febiofestu, psychologické drama o třech teenagerech z domova mládeže Vegas (2009; + spol. sc.), uvedený na MFFDM ve Zlíně, hořká komedie o starém muži, který z pomsty za krach své nábytkářské firmy unese zakladatele IKEA, Zde Harold (2014, Her er Harold; + sc.). -tbk-