Začít znovu

barevný, psychologický, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 100 min.

Původní název: Lavenir. Země původu: Francie, SRN. Výrobce: CG Cinéma, Arte France Cinéma (koprodukce), Detailfilm (koprodukce), Rhône-Alpes Cinéma (koprodukce), Canal Plus (podpora), Arte France (podpora), Procirep (podpora), CNC (podpora), Filmförderungsanstalt (podpora), HessenFilm und Medien (podpora). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 1.12.2016. Mluveno: francouzsky, anglicky, německy (titulky). – Samotná. Svobodná.

Distribuce: Film Europe. Lokace: Francie: Lyon, Île-de-France.

AUTOŘI: Režie: Mia Hansen-Løveová. Scénář: Mia Hansen-Løveová. Kamera: Denis Lenoir. Architekt: Anna Falguèresová. Návrhy kostýmů: Rachèle Raoultová. Masky: Thi Loan Nguyenová. Střih: Marion Monnierová. Zvuk: Vincent Vatoux, Olivier Goinard (design). Producent: Charles Gillibert. Koproducent: Fabian Gasmia, Henning Kamm, Olivier Père, Rémi Burah. Zvláštní efekty: Clara Vincienneová. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Raphael Hamburger (hudební supervize).

Hrají: Isabelle Huppertová (Nathalie), André Marcon (Heinz), Roman Kolinka (Fabien), Edith Scobová (Yvette), Sarah Le Picardová (Chloé), Solal Forte (Johann), Elise Lhomeauová (Elsa), Lionel Dray (Hugo), Grégoire Montana-Haroche (Simon), Lina Benzertiová (Antonia).

Cena: MFF v Berlíně 2016: Stříbrný medvěd za režii (Mia Hansen-Løveová).

České titulky: Jolana Kubíková (Filmprint Digital).

Ceny: Cena NYFCC, Cena NSFC: nejlepší herečka (Isabelle Huppertová; spol. s filmem Elle, r. Paul Verhoeven, Francie/SRN).

Komorní psychologický příběh Začít znovu je pátým celovečerním snímkem francouzské režisérky a scenáristky Mii Hansen-Løveové a sto druhou filmovou rolí Isabelle Huppertové. – Nathalie je profesorkou filozofie na střední škole. Její manžel Heinz učí stejný předmět na jiném gymnáziu. Žena dělí čas mezi rodinu, práci a náročnou matku Yvette, která jako bývalá modelka špatně snáší stáří a má deprese. Za Nathalií se někdy ve škole zastaví bývalý žák, filozof a aktivista Fabien, jenž je jí vděčný, že mu pomohla po otcově smrti. Nathaliina dcera Chloé a syn Johann zjistili, že otec má milenku. Chtějí po něm, aby se rozhodl. Když si Yvette poněkolikáté pustí plyn, dá ji dcera do pečovatelského domu. Heinz manželce oznámí, že odchází. Fabien s přítelkyní Elsou a několika přáteli koupili statek v pohoří Vercors, kde chtějí psát a vyrábět sýr. Nathalie řekne příteli o rozvodu; nejvíc jí bude chybět dům se zahradou v Bretani, patřící Heinzovi. Yvette zemře. Nathalie navštíví v Alpách Fabiena; cítí se svobodná. Chce učit mladé lidi samostatně myslet a nehodlá hledat novou známost. – Za rok. Chloé má miminko. Gymnazisté si přejí, aby profesorka redigovala jejich filozofický web. Nathalie odveze k Fabienovi a Else kočku po matce. Konstatuje, že nikoho nepotkala, ale stala se spokojenou babičkou. – Režisérka se v křehkém příběhu obešla bez vypjatých dramatických situací. Její navenek klidná pragmatická hrdinka nachází sílu a vyrovnanost u filozofů, jak o tom svědčí i debaty, jež vede se svými žáky, s Fabienem i sama se sebou. -kat-

MIA HANSEN-LØVEOVÁ (nar. 5.2.1981, Paříž) pochází z intelektuální rodiny: oba její rodiče, Ole a Laurence Hansen-Løveovi, jsou profesory filozofie. Již v mládí se objevila ve dvou filmech svého budoucího manžela Oliviera Assayase a začala studovat na pařížské konzervatoři (2001). Školu však v roce 2003 opustila a publikovala články v Cahiers du Cinéma. Natáčela krátké autorské filmy, než debutovala v celovečerní tvorbě titulem Vše je odpuštěno, oceněným Cenou Louise Delluca a nominovaným na Césara za nejlepší debut. I její další filmy, v nichž se věnuje zejména rodinným a milostným vztahům, zaujaly členy porot: Otec mých dětí – Zvláštní cena poroty v sekci Určitý pohled na MFF v Cannes 2009 a Cena Lumière za scénář, Začít znovu – Stříbrný medvěd za režii na MFF v Berlíně 2016. Všechny její filmy byly u nás uváděny na Festivalech francouzských filmů. Za Oliviera Assayase se provdala v roce 2009 a v témže roce se jim narodila dcera Vicky. – Filmografie: (herečka) Fin août, début septembre (1999, Konec srpna, začátek září; r. Olivier Assayas), Les destinées sentimentales (2000, Sentimentální osudy; r. Olivier Assayas); (režie, scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) kr. film Après mûre réflexion (2003, Po pečlivém zvážení), psychologické drama o rozpadu mladé rodiny a pozdějším setkání dospívající dcery s otcem Tout est pardonné (2007, Vše je odpuštěno), příběh rodiny úspěšného filmového producenta, jenž nedokázal vzdorovat prohře a po jehož smrti nejstarší dcera odhaluje otcův dvojí život, Le père de mes enfants (2009, Otec mých dětí), autobiograficky laděný milostný příběh mladé ženy, která se navzdory pevnému vztahu vrací ke svému prvnímu milenci, Un amour de jeunesse (2011, První láska), hudební drama o problémech mladého muzikanta a diskžokeje Eden (2014), inspirovaný profesí režisérčina bratra Svena Hansena-Løveho, který se s ní podílel na scénáři, příběh profesorky filozofie, která po nečekaném rozpadu dlouholetého manželství hledá novou životní cestu, Začít znovu (2016, Lʹavenir) s Isabelle Huppertovou. -tbk-