Zlo nikdy nespí

barevný, horor, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 97 min.

Původní název: Before I Wake. Země původu: USA. Výrobce: Intrepid Pictures, Demarest Films. Pro Relativity Media, Demarest Films. Ve spolupráci: MICA Entertainment. Rok copyrightu: 2014. Premiéra: 14.4.2016. Mluveno: anglicky (české titulky). – Jeho sny jsou vražedné.

Distribuce: Bohemia Motion Pictures. Lokace: Alabama – Fairhope.

AUTOŘI: Režie: Mike Flanagan. Scénář: Mike Flanagan, Jeff Howard. Kamera: Michael Fimognari. Architekt: Patricio M. Farrell. Návrhy kostýmů: Lynn Falconerová. Masky: Staci Wittová, Garnett Burk (účesy). Střih: Mike Flanagan. Zvuk: Ryan McBride (design). Výkonná produkce: Dale Armin Johnson, David S. Greathouse, Ryan Kavanaugh, Tucker Tooley, D. Scott Lumpkin, Mali Elfmanová. Producent: Trevor Macy, Sam Englebardt, William D. Johnson. Vizuální efekty: Bret Culp (supervize), Keyframe Digital Productions. Hudba: Danny Elfman, The Newton Brothers. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Chuck Borden.

Hrají: Jacob Tremblay (Cody), Kate Bosworthová (Jessie), Thomas Jane (Mark), Annabeth Gishová (Natalie), Scottie Thompsonová (učitelka), Dash Mihok (Whelan), Jay Karnes (Peter), Kyla Deaverová (Annie), Lance E. Nichols (detektiv), Courtney Bellová (Andrea), Hunter Wenzel (Tate), Natalie Roersová (Katie).

České titulky: Tereza Dubenská (Soundwave).

Ve filmografii scenáristy, režiséra a střihače Mikea Flanagana převažují horory a snímek Zlo nikdy nespí není výjimkou. – Mladí manželé Jessie a Thomas tragicky přišli o synka Seana. Žena další dítě mít nemůže, a tak pár adoptuje malého školáka Codyho, kterého opustili náhradní rodiče. Jessie náhodou zjistí, že se hoch brání spánku, a on se jí svěří, že má strach z Rakoliny, která žere lidi. Když chlapec v novém domově poprvé usne, objeví se tu napřed motýli, pak mrtvý synek Sean. Jessie o tom vypráví na terapeutické skupině, ale podle psychologa Marka jde jen o její emoce. – Sean se začne objevovat během Codyho spánku častěji, což Jessii na rozdíl od Thomase vyhovuje. Jednou Cody usne při vyučování. Ve škole se objeví bubák (Rakolina) a pozře spolužáka Tatea, který Codyho šikanoval. Případ vyšetřuje policie. Lékař předepíše Codymu prášky na spaní a Jessie mu je tajně dá. V noci se objeví Rakolina a zlikviduje Thomase. Pak se chlapec probudí a bubák zmizí… – Policie Jessii adoptované dítě odebere. Nešťastná žena navštíví v psychiatrickém ústavu vdovce, který měl se ženou Codyho v péči. Ten jí potvrdí, že Codyho noční můry po čase byly smrtící. Přišel tak o manželku, ale nedokázal chlapce zastřelit. Jessie zjistí, že Codyho matka zemřela na rakovinu, když mu byly tři roky. Před smrtí synovi slíbila, že ho nikdy neopustí. A zhmotňovala se, když spal, v takové podobě, jak ji viděl naposledy: vyzáblá, bledá a bez vlasů. V chlapcově mysli se z ní stal bubák, který má maminku na svědomí… – Jessie odnese spícího Codyho ze sirotčince. Podstoupí přitom vítězný boj s Rakolinou. Vše chlapci vysvětlí a dá mu nalezený matčin deník. – I když ve filmu není o strašidelné momenty nouze, problémem je chabý příběh. -kat-

MIKE FLANAGAN (nar. 20.5.1978, Salem, Massachusetts) se v dětství s rodinou často stěhoval, protože otec byl zaměstnán u pobřežní stráže. Absolvoval studia elektronických médií a filmu na Towsonské univerzitě (TU) ve státě Maryland. Už od mládí projevoval zájem o film a v kinematografii začal pracovat po studiích jako kameraman a střihač zejména pro televizi. Jako scenárista a režisér se úspěšně věnuje žánru hororu, což se projevilo po třech žánrově odlišných celovečerních snímcích ve středometrážním filmu Oculus: Kapitola tři – Muž s plánem z roku 2006. Upozornil na sebe zejména nízkorozpočtovým hororem, financovaným prostřednictvím crowdfundingu, Nepřítomnost. Získal řadu cen na specializovaných festivalech. V únoru 2016 se podruhé oženil, tentokrát s herečkou Kate Siegelovou (nar. 1982), která hraje v jeho filmech. – Filmografie: (režie, scénář či podíl na něm, střih, není-li uvedeno jinak) celovečerní školní film o přípravě studentského představení Romea a Julie Makebelieve (2000, Předstírání; + hudba), další školní snímek ze studentského prostředí o čtyřech mladých fotografech, pracujících na závěrečném projektu, Still Life (2001, Zátiší; + spol. prod., hudba), mysteriózní příběh spisovatele Ghosts of Hamilton Street (2003, Duchové z Hamilton Street), Chainsaw Sally (2004, Motorová Sally; r. JimmyO; kam.), střm. horor Oculus: Chapter 3 – The Man with the Plan (2006, Oculus: Kapitola 3 – Muž s plánem; + kam., spol. prod.), horor o ženě, jíž se po letech zjeví její zmizelý manžel, Absentia (2011, Nepřítomnost; + spol. prod.), horor o dívce, jež chce očistit odsouzeného bratra s přesvědčením, že vražda jejich rodičů byla dílem nadpřirozeného fenoménu, Oculus (2013), horor o adoptovaném sirotkovi, přinášejícím zlo svým pěstounům, Zlo nikdy nespí (2014, Before I Wake), horor o slepé spisovatelce, která musí bojovat o svůj život s maskovaným zabijákem, Hush (2016, Pst), pokračování duchařského hororu Ouija 2 (2016). -tbk-