Vojtěch

barevný, smutná komedie, přístupný, 16:9, 2–D, DVD-K, Dolby Digital, délka – 98 min.

Původní název: Vojtech. Země původu: SR. Výrobce: Cultfilm, Grimaldi Production, RTVS. S podporou: Audiovizuálny fond SR, Ministerstvo kultúry SR. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 7.4.2016. Mluveno: slovensky, španělsky, anglicky, maďarsky. – Veselý příběh smutného muže. Film Viktora Csudaie.

Copyright: Cultfilm s.r.o., Grimaldi Production s.r.o., Rozhlas a televízia Slovenska. Distribuce: A-Company Czech. Lokace: Bratislava.

AUTOŘI: Režie: Viktor Csudai. Asistent režie: Dagmar Dudištová, Samuel Spišák. Námět: Viktor Csudai, Anna Fifíková. Scénář: Viktor Csudai. Dramaturgie: Adriana Totiková, Viera Košťálová (dramaturg RTVS), Jana Kákošová (šéfdramaturg RTVS). Kamera: Sean Grimaldi. Druhá kamera: Slavomír Hutník, Michal Adamec. Výprava: Marek Hulla (vedoucí výpravy). Návrhy kostýmů: Dana Kubínyová. Masky: Michaela Kicková, Martina Selnekovičová, Michaela Frimmerová. Střih: Juraj Monošík. Zvuk: Tobiáš Potočný, Blažej Vidlička (zvukový mistr). Výkonná produkce: Mirka Dírerová. Producent: Ivana Kurincová (RTVS). Vedoucí výroby: Michal Zelník. Vizuální efekty: Branislav Pavlovič (obrazová postprodukce). Hudba: Martin Hasák. Použitá hudba: různé skladby a písně (skupiny Horkýže Slíže, Trolejboys). Písně: titulní píseň Vojtech (autor hudby Horkýže Slíže, text Peter Kuko Hrivňák, interpret Horkýže Slíže).

Hrají: Matej Landl (Vojtěch Zápražný), Marián Miezga (Laco), Zuzana Šebová (Saša), Lucia Vráblicová (Valéria), Mája Velšicová (Valériina matka), Eva Sakálová (Eva), Gabika Marcinková (Julie), Števo Martinovič (Štefan), Zuzana Mauréry (Alena Zápražná), Katarína Mrázová (sousedka), Eva Landlová (sousedka Anka), Oľga Solárová (sousedka), Vladimír Kobielski (Marcel Vaľko), Peter Sklár (šéf call centra), Juraj Kemka (kazatel Erik), Roman Pomajbo (bezdomovec), Ida Rapaičová (jeptiška), Daniela Mackovičová (úřednice), Lucia Arendášová Barcziová (prodavačka), Diana Mórová (prostitutka Kristína), Petra Millerová (prostitutka Anastázia), Kristína Cibulková (prostitutka Lucy), Adriana Totiková (pumpařka), Svätopluk Malachovský (Michal), Šimon Ján Janči (miminko Terezka), Lucia Danišová, Silvia Halašicová, Ladislav Konrád, Rasťo Gore, Juraj Kusý, Štefan Vidlár, Juraj Švihran, Martin Gulyáš, skupina Horkýže Slíže (Peter Hrivňák, Mário Sabo, Marek Viršík, Juraj Štefánik).

Druhý celovečerní snímek televizního tvůrce Viktora Csudaie s prostým názvem Vojtěch je komorní smutnou komedií o celoživotním outsiderovi, který neohrabaně hledá cestu z osamělosti. – Čtyřicátník Vojtěch Zápražný žije sám v bytě na bratislavském sídlišti. Na střeše chová holuby. Manželka Alena, která pracuje v nedalekém obchodě, ho opustila. Často popíjející muž dostane výpověď z práce v call centru, kde dělal sedm let. Jeho jediným přítelem je primitivní taxikář Laco, který bydlí na stejném podlaží a který má italskou domácnost s ráznou ženou Sašou, pečující o miminko Terezku. Laco pořád tahá souseda za kurvami, ale nesmělý Vojtěch si netroufá. O to víc si s nimi užívá taxikář. Po vyhození z práce se Vojtěch opije na lavičce. Ráno se probudí polonahý a okradený. Pomůže mu sympatická kulhající Eva, která mu dá na taxi a pozve ho na kázání křesťanské sekty První pokolení. Vojtěch se s ní chce sblížit, ale ji stále provázejí přátelé ze sekty Štefan a Julie. Při návštěvě u Vojtěcha odláká Laco tuto dvojici na střechu, kde Štefana zavře a sám uteče s Julií. Eva zatím po požití viagry, kterou jí Laco před odchodem na střechu hodil do čaje, zažije orgasmus, zatímco jí Vojtěch předčítá z bible. Zavřenému Štefanovi pomůže ze střechy Saša. Vojtěch se později dozví od Štefana, že Eva odjela do Dánska, kde se chce stát nevěstou Prvního pokolení a že jeho opustila Julie. Muž se nesměle sblíží s Valérií z benzinky, kam chodil z práce na kávu. Rovněž osamělá žena, kterou stále ponouká matka, aby si už konečně někoho našla, pozve Vojtěcha na oslavu narozenin, kam však dorazí i matčiny staré kamarádky. Žena vydává hosta za Roberta, protože předtím matce lhala, že měla rande právě s Robertem. Nápadník tvrdí, že je vdovec, ačkoliv právě dostal od Aleny rozvodové papíry. – Dvojice se nesměle sbližuje. – Na procházce Vojtěch s Valérií potkají Alenu s milencem Michalem. Obelhaná Valérie se s mužem rozejde. – Laco má stálé problémy se Sašou, která mu posléze sdělí, aby vypadl z bytu, protože ona má Štefana. Vzápětí se s ním však udobří. – Vojtěch podepíše rozvod, sebere odvahu a vydá se s kytkou za Valérií na pumpu. Omluví se jí a usmíří se spolu. – Tvůrci pracují s jednoduchými zápletkami a s neméně jednoduchými charaktery protagonistů, přičemž se často opírají o trapnost situací, z nichž těží i hořký, nepříliš nápaditý humor. -tbk-

VIKTOR CSUDAI (nar. 3.7.1975, Bratislava) vystudoval střihovou skladbu (magisterské studium) a hranou režii (doktorandské studium) na bratislavské VŠMU. Podílel se na různých komerčních i nekomerčních projektech. Jako střihač pracoval na reklamních spotech a na TV programech, mj. i na TV seriálu Ordinácia v ružovej záhrade. Jako režisér natočil seriály Panelák a Hlavne, že sa mame radi… nebo reality show Farma. Autorsky spolupracoval s Michalem Kollárem na komedii Poslední plavky a samostatně debutoval komedií Veľký rešpekt. Je spolumajitelem produkční společnosti Cultfilm. – Filmografie: (scénář a režie, není-li uvedeno jinak) studentský kr. f. Šesť (2004), kr. animovaný f. Bolo nás jedenásť (2004; r. Iveta Grófová; spol. střih), kr. f. Ružový partner (2006), letní komedie Poslední plavky (2007; spol. sc., střih), celovečerní debut, komedie o dvou kamarádech z bratislavského sídliště Velký rešpekt (2008), komedie na motivy hry N.V. Gogola Revizor, nazvaná Kontrola (TV-2010), z TV cyklu Nesmrteľní, hořká komedie o čtyřicátníkovi, který se snaží vymanit ze své osamělosti, Vojtěch (2015, Vojtech; + spol. nám.). -tbk-