Vlna

barevný, katastrofický, psychologický, thriller, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 104 min.

Původní název: Bølgen. Země původu: Norsko, Dánsko, Švédsko. Výrobce: Filmfondet Fuzz, Filmkraft Invest, Storyline Studios, Copenhagen Film Fund, Film i Väst, Piggy Baenk, Ghost VFX, Tre Vanner, Gimpville. Pro Fantefilm. S podporou: Norsk Filminstitutet, Nordisk Film & TV Fond, Svenska Filminstitutet. Rok výroby: 2015. Premiéra: 21.1.2016. Monopol: Film Europe. Mluveno: norsky (české titulky). – 10 minut. Pak smete všechno.

AUTOŘI: Námět: Martin Sundland, John Kåre Raake, Roar Uthaug. Scénář: John Kåre Raake, Harald Rosenløw Eeg. Režie: Roar Uthaug. Kamera: John Christian Rosenlund. Hudba: Magnus Beite. Různé skladby a písně. Výprava: Lina Nordqvistová. Kostýmy: Karen Fabritius Gramová. Střih: Christian Siebenherz. Zvuk: (design) Christian Schaanning; Mads Olsen. Masky: Asta Hafthorsdottirová. Vizuální efekty: (supervize) Lars Erik Hansen; Gimpville, Ghost VFX, Filmgate. Zvláštní efekty: (supervize) Pål Morten Hverven, Bernardo Almeida. Koordinátoři kaskadérů: Marius Florian, Ciprian Dumitrascu. Výkonný producent: Jan Eirik Langøen. Producenti: Martin Sundland, Are Heidenstrom. Koproducenti: Jarle Bjørknes, Tomas Eskilsson, Lars Leegaard Marøy, Tor Ole Rognaldsen, Fredrik Wikström. České titulky: Jarka Vrbová (Filmprint Digital).

HERCI: Kristoffer Joner (Kristian), Ane Dahl Torpová (Idun), Jonas Hoff Oftebro (Sondre), Edith Haagenrud-Sandeová (Julia), Fridtjov Såheim (Arvid), Laila Goodyová (Margot), Arthur Berning (Jacob Vikra), Herman Bernhoft (Georg), Eili Harboeová (Vibeke), Silje Breiviková (Anna), Thomas Bo Larsen (Filip), Mette Hornová (Maria), Håkon Moe (Thomas).

V Norsku existuje 300 nestabilních skalních bloků, které hrozí zřícením do fjordů s následnou děsivou vlnou tsunami. Jedním z nich je i hora Åkerneset u městečka Geiranger. V katastrofickém filmu Vlna Roara Uthauga lze očekávat, že se skála opravdu zřítí. Přijde to po čtyřiceti minutách. A všichni mají deset minut na záchranu… – Nejvíce o tom ví geolog Kristian, který se právě chystá s manželkou Idun, teenagerem Sondrem a dcerkou Julií přestěhovat do Stavangeru. Poslední den v práci v Centru včasného varování si všimne výstražného signálu, ale šéf Arvid i kolegové Margot, Jakob a Georg to berou na lehkou váhu. Muž druhý den nakonec kvůli tomu neodjede s dětmi trajektem. Vrátí se na noc do starého domu s Julií, zatímco syn zůstane v hotelu, kde Idun pracuje jako recepční. Záhy dojde na Kristianova slova. Ve smršťující se skalní průrvě se senzory zahyne při zřícení Arvid, zatímco Jakob se zachrání. Margot vyhlásí poplach. Kristian s Julií spěchají s ostatními obyvateli po silnici vzhůru do bezpečí (je vymezena hranice, kam až tsunami dosáhne). Idun organizuje evakuaci hotelu. Kvůli chybějícímu Sondremu nenastoupí s ostatními do autobusu. Zoufale syna hledá s turistkou Marií a jejím mužem Filipem. Objeví ho ve sklepě, kde jezdil na skateboardu, právě když dorazí tsunami. Zachrání se s ním a s Filipem v krytu. Marie zahyne. Kristian a Julie přežijí vlnu na rozdíl od sousedky Anny, jíž se muž obětavě snažil pomoci. Teď se vydá hledat v troskách manželku a syna. Nenajde je mezi mrtvými v autobuse, který vlně neujel. Nakonec je objeví a včas zachrání. Idun musela zabít hysterického Filipa, jenž je v záchvatu ohrožoval. Při záchraně Sondreho se Kristian málem utopí, ale pak se rodina konečně sejde… – Tvůrci obratně pracují s žánrovými motivy a pečlivě dávkují napětí, násobené naléhavou hudbou. Jejich realistické ztvárnění se rozumně vyhýbá obvyklému ulpívání na drastických scénách. -tbk-

ROAR UTHAUG (nar. 25.8.1973, Lørenskog, Akershus) vystudoval Norskou národní filmovou školu v Lillehammeru (2002). Zaujal už krátkým absolventským snímkem Martinova vláda, který byl nominován na studentského Oscara, a záhy se prosadil jako úspěšný tvůrce hudebních klipů a reklamních spotů, pracující doma i v cizině. Jeho debut Ledová smrt se stal v Norsku trhákem, podobně jako jeho další tituly, jež prošly také řadou festivalů. Časopis Variety ho po středověkém thrilleru Útěk zařadil na seznam deseti nadějných evropských filmařů. Ve své tvorbě nezapře inspiraci hollywoodskými žánrovými filmy; ostatně právě ve Spojených státech připravuje nové zpracování dobrodružství Lary Croft. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) absolventská kr. dobrodružná komedie Regjeringen Martin (2002, Martinova vláda), krvavý horor o partě snowboardistů, kteří se ocitnou v opuštěné chatě, Fritt vilt (2006, Ledová smrt; + spol. nám.), který se dočkal dvou pokračování Fritt vilt II (2008, Ledová kořist II; r. Mats Stenberg; spol. nám) a Fritt vilt III (2010, r. Mikkel Braenne Sandemost), pohádka o skřítcích, žijících v hlubinách norských hor, Julenatt i Blåfjell (2009, Magické stříbro; spol. r. Katarina Launingová), který má pokračování, středověký thriller o dvou dívkách bojujících o život s lupičskou bandou, vedenou nelítostnou bojovnicí, Útěk (2012, Flukt), katastrofický snímek o ohrožení obyvatel fjordu, kteří mají deset minut na záchranu před tsunami, Vlna (2015, Bölgen; + spol. nám.). -tbk-