Ve jménu krve

barevný, akční, thriller, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby 5.1, dlouhý – 89 min.

Původní název: Blood Father. Země původu: USA, Francie. Výrobce: Why Not Productions. Ve spolupráci s Wild Bunch. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 15.9.2016. Mluveno: anglicky, španělsky (titulky).

Distribuce: Bohemia Motion Pictures. Lokace: USA: Belen (Nové Mexiko), Laguna (Nové Mexiko).

AUTOŘI: Režie: Jean-François Richet. Předloha: Peter Craig (román Blood Father, 2005, Pokrevní otec). Scénář: Peter Craig, Andrea Berloffová. Kamera: Robert Gantz. Architekt: Robb Wilson King. Návrhy kostýmů: Terry Andersonová. Masky: Scott H. Eddo, Yvette Meelyová (účesy), Daniel Casillas (zvláštní maskérské efekty, tetování), Rick Stratton (tetování). Střih: Steven Rosenblum. Zvuk: Bayard Carey, Steve Nelson, Tony Lamberti (design). Výkonná produkce: Jennifer Rothová. Producent: Pascal Caucheteux, Sébastien K. Lemercier, Chris Briggs, Peter Craig. Zvláštní efekty: David Greene (koordinátor). Hudba: Sven Faulconer. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Bruce Gilbert (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Jimmy Romano.

Hrají: Mel Gibson (John Link), Erin Moriartyová (Lydia), Diego Luna (Jonah), William H. Macy (Kirby), Michael Parks (Kazatel), Thomas Mann (recepční Jason), Dále Dickeyová (Cherise), Miguel Sandoval (Arturio Rios), Ryan Dorsey (Shamrock), Richard Cabral (Joker), Daniel Moncada (Choop), Raoul Trujillo (nájemný vrah).

České titulky: neuvedeno.

V adaptaci románu amerického spisovatele Petera Craiga (syna herečky Sally Fieldové) Ve jménu krve režiséra Jeana-Françoise Richeta dokazuje Mel Gibson, že i když jeho kariéra především kvůli kontroverzní pověsti stagnuje, nevzdává se a snaží se o obnovení někdejší prestiže. – Bývalý motorkář John Link se před dvěma lety vrátil z vězení. Abstinuje a provozuje ve svém karavanu tetovací salon. Jeho sedmnáctiletá dcera Lydia je víc než rok nezvěstná. – Link chodí do terapeutické skupiny se sousedem a kamarádem Kirbym. – Lydia se zúčastní s přítelem Jonahem a jeho dvěma pomocníky přepadení rodiny se dvěma dětmi. Jonah ji nutí, aby zabila matku dětí. Sjetá dívka zpanikaří, zastřelí ho a uteče. Pak zavolá otci. John ji odveze k sobě. Za pár dní sem dorazí Jonahovi muži. Zcela zdemolují karavan a ujedou, když přijde ozbrojená „sousedská“ hlídka v čele s Kirbym. John podle tetování poznal, k jakému mexickému gangu útočníci patří. Lydia mu řekne o Jonahovi. John s ní odjede, ale v patách mají profesionálního zabijáka. Link vyhledá v poušti svého známého, motorkáře Kazatele, který mu přes věznici zprostředkuje informace o Jonahovi. Na Johna a Lydii je vypsaná podsvětím odměna. Kazatel je chce vydat, ale oni ujedou na motorce. – Lydii unese se svými muži Jonah, který nezemřel. Gangster je synovcem mexického mafiána El Padrina. Pronajímal byty, jež sloužily jako úschovny. Začal však strýce okrádat a sváděl to na nic netušící nájemníky. El Padrino to už ví. – Jonah zavolá Johnovi, kam si má pro Lydii přijet. Před dívčinýma očima zastřelí Kirbyho. Link se vyzbrojí u Kazatele. Pak ho zabije. K setkání dojde v poušti. Jonahovi muži zahynou při nastraženém výbuchu motorky. Nájemného zabijáka raněný Link zlikviduje. Než dorazí muži zákona, otec zemře. Na zatčeného Jonaha ve vězení čekají strýcovi muži… – O rok později. Lydia je čistá. Na terapii přizná, že jí otec chybí… – Surový nízkorozpočtový béčkový příběh o pomstě a znovunalezeném rodinném poutu je naivní. Tématem záchrany dcery připomíná úspěšnou sérii s Liamem Neesonem v roli bývalého agenta Bryana Millse, započatou thrillerem 96 hodin (2008, Taken; r. Pierre Morel). -kat-

JEAN-FRANÇOIS RICHET (nar. 2.7.1966, Meaux, Paříž) vyrůstal na předměstském sídlišti s matkou a se dvěma sourozenci. Brzy opustil školu a pracoval v různých zaměstnáních včetně několika let v továrně. To výrazně ovlivnilo jeho pozdější filmovou tvorbu, charakterizovanou výrazným sociálním cítěním a levicovými politickými postoji. Upozornil na sebe nízkorozpočtovým debutem Místo činu (Cena Cyrila Collarda, nominace na Césara za debut), odehrávajícím se v dělnickém prostředí. Po dalších dvou filmech realizoval ve Spojených státech remake klasického snímku Johna Carpentera Přepadení 13. okrsku. Jeho zatím největším projektem jsou dva snímky o skutečném gangsterovi Jacquesu Mesrineovi, za něž získal Césara za režii. – Filmografie: (režie, scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) Etat des lieux (1995, Místo činu; + střih), další příběh z dělnického předměstí s neherci Ma 6-T va crack-er (1997; + střih, herec), milostný příběh z předměstí De lamour (2001, O lásce; + střih), policejní drama Assault on Precinct 13 (2005, Přepadení 13. okrsku – V), dva filmy o životě legendárního zločince Veřejný nepřítel č. 1 (2008, Linstinct de mort) a Veřejný nepřítel č. 1: Epilog (2008, L’ennemi public nº1) s Vincentem Casselem v titulní roli, remake stejnojmenného filmu Claudea Berriho z roku 1977, prázdninová smutná komedie o dvou přátelích a jejich dcerách Un moment d’égarement (2015, Chvilkové poblouznění) s Vincentem Casselem a Françoisem Cluzetem, ve Spojených státech natočený drsný thriller o otci, který se snaží zachránit svou dceru, jež se zapletla s gangstery, Ve jménu krve (2015, Blood Father; režie). -tbk-