V zajetí démonů 2

barevný, horor, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital 5.1, Dolby Atmos, dlouhý – 134 min.

Původní název: The Conjuring 2. Země původu: USA. Výrobce: Safran Company, Atomic Monster. Pro New Line Cinema. Ve spolupráci s RatPac-Dune Entertainment. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 9.6.2016. Mluveno: anglicky, latinsky (české titulky). – Další pravdivý příběh z případů Eda a Lorraine Warrenových.

Distribuce: Freeman Entertainment. Lokace: USA: Los Angeles, Santa Clarita, Monrovia, Severní Karolína. Velká Británie: Londýn.

AUTOŘI: Režie: James Wan. Námět: Chad Hayes (+ postavy), Carey W. Hayes (+ postavy), James Wan. Scénář: Chad Hayes, Carey W. Hayes, James Wan, David Leslie Johnson. Kamera: Don Burgess. Architekt: Julie Berghoffová. Návrhy kostýmů: Kristen M. Burkeová. Střih: Kirk Morri. Zvuk: William Kaplan. Výkonná produkce: Toby Emmerich, Richard Brener, Walter Hamada, Dave Neustadter, Steven Mnuchin. Producent: Peter Safran, Rob Cowan, James Wan. Vizuální efekty: Ariel Velasco Shaw (supervize), Soho VFX, Aaron Sims Co., Hydraulx, Cosa VFX. Zvláštní efekty: Chris Reynolds (supervize). Hudba: Joseph Bishara. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Dana Sanoová (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Joel Kramer, John Rottger, Norbert Phillips.

HERCI: Patrick Wilson (Ed Warren), Vera Farmigaová (Lorraine Warrenová), Frances O’Connorová (Peggy Hodgsonová), Madison Wolfeová (Janet Hodgsonová), Simon McBurney (Maurice Grosse), Franka Potenteová (Anita Gregoryová), Lauren Espositoová (Margaret Hodgsonová), Bob Adrian (Bill Wilkins), Maria Doyle Kennedyová (Peggy Nottinghamová), Simon Delaney (Vic Nottingham), Shannon Kooková (Drew Thomasová), Sterling Jerinsová (Judy Warrenová), Steve Coulter (otec Gordon), Abbi Sinha (Harry Whitmark), Elliot Joseph (konstábl Peterson), Bonnie Aaronsová (démonická jeptiška), Javier Botet (křivý muž), Joseph Bishara (démon).

České titulky: Petr Zenkl.

Hororový specialista James Wan po úspěšném titulu V zajetí démonů (2013, The Conjuring) zpracovává ve filmu V zajetí démonů 2 další z údajně pravdivých příběhů známých amerických záhadologů, manželů Lorraine (nar. 1927) a Eda (1926-2006) Warrenových. Tentokrát se nadpřirozené události dle dochovaných archiválií odehrávaly v londýnské čtvrti Enfield mezi lety 1977–1979. – Během seance v Amityville se Lorraine setká s démonickou jeptiškou. – V Londýně si děti Peggy Hodgsonové, jedenáctiletá Janet a starší Margaret, hrají s tabulkou na vyvolávání duchů, čímž spustí podivné události. – Ed maluje „manželčinu“ démonickou jeptišku, která se mu zjevila ve snu. – Janet v noci slyší blížící se kroky a dech starého muže. S ní i s Margaret se začnou třást postele. Vyděšená rodina uteče k sousedům. – Lorraine má vizi: jeptiška na Edově obrazu obživne a zažene ji až do sklepa, kde žena vidí siluetu muže, nabodnutou na kůl. Když se Lorraine probere, zjistí, že si tužkou rozedrala bibli. – O dům Hodgsonových se zajímají média. Janetiným prostřednictvím promluví duch bývalého obyvatele Billa Wilkinse. – Warrenovi na žádost církve přiletí do Londýna. – O Vánocích začne v zavřené kuchyni létat nádobí i nábytek. Warrenovi najdou Janet uvízlou ve stoupačkách domu, jak cosi nesouvisle vykřikuje cizím hlasem. – Vyšetřování je odloženo; kamera natočila Janet, jak vědomě ničí kuchyň. – Záhadologové si ve vlaku při poslechu nahrávek uvědomí, že nesouvislá slova znamenají duchovo volání o pomoc. Lorraine má vizi, v níž mluví s Billem. Ten chce odejít, ale něco prý ho v domě drží. Manželé se tedy vrátí. – Janet, která je na příkaz ducha odehnala falešným řáděním, je ovládána démonickou jeptiškou. Ed najde dívku v dětském pokoji s jeptiškou, jak se chystá skočit z okna. Na poslední chvíli chytí děvče za ruku. Janet visí z okna a on se drží trhajícího se závěsu… Lorraine potřebuje k vymítání znát jméno démona. Je to slovo Valak, které během své vize vyryla do bible. Začne tedy s vymítáním a na poslední chvíli zachrání Eda a Janet. – Závěrečné titulky jsou provázeny autentickými fotografiemi z domu Hodgsonových v 70. letech a také záznamem rozhovoru s Janet/duchem Billem. -adp-

JAMES WAN (nar. 26.2.1977, Kuching, Sarawak, Malajsie) je čínského původu a vyrůstal v západoaustralském Perthu. Vystudoval umění na Královském technologickém institutu v Melbourne (RMIT) a začal natáčet krátké filmy a videoklipy. Se spolužákem z univerzity, hercem, scenáristou a producentem Leighem Whannellem, jenž se stal jeho pravidelným spolupracovníkem, napsali předlohu k hororu SAW – Hra o přežití, pro nějž sehnali finanční zabezpečení ve Spojených státech. Snímek, v němž Whannell vytvořil po boku Caryho Elwese a Dannyho Glovera jednu z hlavních rolí, zaujal nejen na specializovaných festivalech, ale i ve filmové distribuci. Stal se nečekaným hitem a vedl ke vzniku celé série pokračování a také stejnojmenné videohry. Wan zůstal věrný hororovému žánru, ovšem uchýlil se pod záštitu hollywoodských studií (s výjimkou Zákeřného zla), jež mu poskytla vyšší rozpočty i známější herce. Vrcholu zatím dosáhl pokračováním komerčně úspěšné série akčních thrillerů Rychle a zběsile 7. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) nízkorozpočtová akční fantasy Stygian (2000, Pochmurný svět; spol. režie Shannon Young; + spol. sc.), horor o sériovém vrahovi, sadisticky si pohrávajícím se svými oběťmi, SAW – Hra o přežití (2004, Saw; + spol. nám.), příběh muže, snažícího se objasnit manželčinu násilnou smrt, Dead Silence (2006, Zlověstné ticho; + spol. nám. – V) s Ryanem Kwantenem, adaptace románu Briana Garfielda Death Sentence (2007, Rozsudek smrti – V) s Kevinem Baconem o muži, mstícím se za synovu smrt, kr. f. Doggie Heaven (2008, Psí nebe; + střih), drama rodičů, jejichž syn je po nehodě v kómatu, Insidious (2010; + střih), horor o osudech obyvatel strašidelného domu V zajetí démonů (2013, The Conjuring) s Patrickem Wilsonem a Evou Farmigaovou, sequel Insidous 2 (2013, Insidious Chapter 2; + spol. nám.), další díl úspěšné série Rychle a zběsile 7 (2015, Fast & Furious 7) s Vinem Dieselem a Paulem Walkerem, další příběh ze strašidelného domu, tentokrát z Londýna, V zajetí démonů 2 (2016, The Conjuring 2; + spol. nám., spol. sc., spol. prod.); (podíl na produkci či výkonné produkci, není-li uvedeno jinak) SAW 2 (2005, Saw II; r. Darren Lynn Bousman), SAW III (2006, Saw III; r. Darren Lynn Bousman; + spol. nám.), SAW IV (2007; r. Darren Lynn Bousman), SAW V. (2008, Saw V; r. David Hackl), SAW VI. (2009, Saw VI; r. Kevin Greutert), SAW 3D (2010, Saw 3D; r. Kevin Greutert), Annabelle (2014, Annabelle; r. John R. Leonetti), Demonic (2015; r. Will Cannon), Insidious 3: Počátek (2015, Insidious: Chapter 3; r. Leigh Whannell; + herec), Zhasni a zemřeš (2016, Lights Out; r. David F. Sandberg). -mim-