Ulice Cloverfield 10

barevný, sci-fi, horor, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital/Datasat 5.1, 7.1, délka – 103 min.

Původní název: 10 Cloverfield Lane. Země původu: USA. Výrobce: Bad Robot. Pro Paramount Pictures. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 7.4.2016. Mluveno: anglicky (české titulky). – Monstra mohou mít mnoho podob.

Distribuce: CinemArt (do 7.4.2019).

AUTOŘI: Režie: Dan Trachtenberg. Pomocná režie: Paul B. Uddo (II. režie). Námět: Josh Campbell, Matthew Stuecken, Damien Chazelle. Scénář: Josh Campbell, Matthew Stuecken. Kamera: Jeff Cutter. Architekt: Ramsey Avery. Návrhy kostýmů: Meagan McLaughlinová. Střih: Stefan Grube. Zvuk: Michael B. Koff. Výkonná produkce: Bryan Burk, Drew Goddard, Matt Reeves. Producent: J.J. Abrams, Lindsey Weberová. Vizuální efekty: Luke McDonald (supervize), Kelvin Optical. Zvláštní efekty: Matthew James Kutcher (supervize). Hudba: Bear McCreary. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Lex Geddings.

Hrají: John Goodman (Howard), Mary Elizabeth Winsteadová (Michelle), John Gallagher Jr. (Emmett), (hlas) Bradley Cooper (Ben).

České titulky: Petr Zenkl.

Snímek Ulice Cloverfield 10 je celovečerním debutem Dana Trachtenberga. Název odkazuje k původnímu titulu katastrofického sci-fi hororu Monstrum (2007, Cloverfield; r. Matt Reeves). Oba filmy spojuje osoba producenta J.J. Abramse. – Dvaadvacetiletá Michelle po hádce s přítelem vyrazí autem z města. Na venkovské silnici do ní z boku narazí jiné auto… – Dívka se probere na matraci v jakési cele. Šedesátník Howard jí donese jídlo. Podle něj prý došlo k útoku mimozemšťanů. Muž to předvídal, vybudoval tento úkryt a ona mu má být vděčná za záchranu. Země je zamořená, ven budou moci nejdříve za dva roky. V bunkru je ještě mladík Emmett, který Howardovi se stavbou pomáhal. Přišel sem dobrovolně, když útok začal. Michelle se pokusí utéct, ale u vchodu narazí na ženu se zkrvavenou tváří, která se marně dobývá dovnitř. Howard se dívce přizná, že ji naboural. Dá jí oblečení po dceři Megan. Soužití v bunkru se stabilizuje. Trojice hraje hry a sleduje DVD. Michelle musí prolézt klimatizací, aby ji nahodila. U generátoru najde zakrvácené náušnice. Podle fotky myslí, že patřily Megan, jenže Emmett na fotografii pozná dlouho pohřešovanou místní středoškolačku. Mladí lidé začnou obezřetně plánovat útěk. Michelle tajně vyrábí ochranný oblek a plynovou masku. Howard pochopí, že něco chystají, a mladíka zastřelí. Dívce se podaří dostat ven, zatímco v bunkru kvůli její potyčce s Howardem vypukne požár. Úspěšně se ubrání útoku mimozemšťanů a odjede svým vozem. V rádiu slyší, že v Houstonu potřebují dobrovolníky… – Tvůrci poměrně dlouho nechávají diváka v nejistotě, zda je Howard jen neškodný blázen, ale postupně vychází najevo, že je prepper (člověk, připravující se na zkázu světa), že má pravdu a že je také psychopat a navrch patrně i vrah. Přes pár nelogických zádrhelů snímku nechybí napětí ani závěrečné překvapení. -kat-

DAN TRACHTENBERG (nar. 11.5.1981, Filadelfie, Pensylvánie) na sebe upozornil jako tvůrce reklamních spotů pro firmy Lexus, Nike nebo Coca Cola. V roce 2008 se připojil ke společnosti Tight Films. Pracoval i jako tvůrce videoher nebo internetové show Ctrl+Alt+Chicken. Byl moderátorem internetových pořadů. V roce 2003 natočil kr. f. Kickin (+ spol. sc.) a na základě videohry Half – Life 2 – Portal realizoval kr. f. Portal: No Escape (2011, Portál: Žádný únik; režie), který měl během prvního dne na YouTube milion zhlédnutí. Podílel se i na jedné epizodě TV seriálu BlackBoxTV (2011). V oblasti celovečerní hrané tvorby debutoval sci-fi hororem Ulice Cloverfield 10 (2016, 10 Cloverfield Lane; režie). -tbk-